کرسی 'عضویت فلسطین در سازمان ملل' در مسیر نیویورک

کرسی فلسطینی حق نشر عکس Reuters
Image caption فلسطینی ها می خواهند این کرسی آنها در سازمان ملل باشد

یک صندلی دست ساز که فلسطینی ها امیدوارند کرسی این کشور در سازمان ملل شود پیش از انتقال به نیویورک در خاورمیانه و اروپا گردانده می شود.

این اقدام بخشی از لابی فلسطینی ها پیش از درخواست برای به رسمیت شناخته شدن از سوی سازمان ملل به عنوان یک کشور مستقل در جریان مجمع عمومی این سازمان است که دو هفته دیگر برگزار می شود.

این صندلی که به اصطلاح صندلی پرنده خوانده می شود بدون شک ترفندی از سوی فلسطینی هاست.

اولین بخش سفر این کرسی به لبنان خواهد بود که هم اکنون ریاست دوره ای شورای امنیت را به عهده دارد و پس از آن به اروپا برده خواهد شد.

رای سازمان ملل

رهبران فلسطینی اکنون چند ماه است برای لابی گری جهت جلب حمایت از عضویت فلسطین به عنوان یک کشور در سازمان ملل به سراسر جهان سفر کرده اند.

محمود عباس رئیس تشکیلات خودگردان فلسطینی اصرار دارد که به شورای امنیت برود و خواهان پذیرش فلسطین به عنوان یک کشور مستقل شود.

فلسطینی ها می خواهند این کشور شامل کرانه باختری، غزه و بیت المقدس شرقی به عنوان پایتخت باشد.

آمریکا که دارای قدرت وتو در سازمان ملل است گفته است که چنین اقدامی از سوی شورای امنیت را مسدود خواهد کرد. اما فلسطینی ها احتمالا حمایت کافی در مجمع عمومی سازمان ملل برای ترفیع موقعیت خود از موضع ناظر به کشور غیرعضو را دارند.

اسرائیل به شدت با این اقدام مخالف است.

دیپلمات های آمریکایی و اروپایی هم اکنون برای منصرف کردن فلسطینی ها از این اقدام می کوشند. آنها قصد تهیه طرح تازه ای برای بازگرداندن طرف های مناقشه به میز مذاکره را دارند.

آنها دو هفته فرصت دارند و تا آن زمان کرسی فلسطینی ها حتی اگر شده به طور نمادین در نیویورک خواهد بود.

مطالب مرتبط