'کشتی‌های کمک‌رسان ترکیه به نوار غزه با کشتی‌های جنگی همراهی می‌شوند'

اردوغان حق نشر عکس AFP
Image caption نخست وزیر ترکیه گفت مانع از استفاده یکجانبه اسراییل از منابع طبیعی شرق دریای مدیترانه خواهد شد

رجب طیب اردوغان، نخست وزیر ترکیه می گوید از این پس کشتی های حامل کمک های بشر دوستانه ترکیه برای فلسطینیان در نوار غزه، توسط کشتی های جنگی این کشور همراهی خواهند شد.

آقای اردوغان این سخنان را روز پنجشنبه، هشتم سپتامبر ۲۰۱۱ در یک گفتگوی تلویزیونی با شبکه عربی الجزیره بیان کرد.

مقام های ترکیه از اینکه اسراییل حاضر نشده است در ارتباط با حمله کماندوهای ارتش این کشور به کشتی حامل کمک های بشر دوستانه ترکیه برای نوار غزه رسما عذرخواهی کند، ابراز ناخرسندی کرده اند.

در جریان این حمله که در ماه ژوئن سال گذشته صورت گرفت ۹ نفر از فعالان ترک کشته شدند.

نخست وزیر ترکیه در سخنان اخیر خود تاکید کرده که از این پس اجازه نخواهد داد حادثه ای مشابه آنچه که سال گذشته رخ داد تکرار شود.

در پی این حمله، ترکیه ضمن اخراج سفیر اسراییل روابط دیپلماتیک خود را با این کشور کاهش داد، و تمامی توافق های نظامی خود با اسراییل را لغو کرد.

نخست وزیر ترکیه در بخش دیگری از این مصاحبه گفته است ترکیه گام هایی را برای جلوگیری از استفاده یک جانبه اسراییل از منابع طبیعی شرق دریای مدیترانه برداشته است.

به نظر می رسد اشاره این سخنان آقای اردوغان به برنامه های دولت اسراییل برای بهره برداری از منابع گازی در بخش هایی از دریای مدیترانه باشد که همزمان لبنان نیز در مورد آنها ادعای مالکیت دارد.

ییگال پالمور، سخنگوی وزارت امور خارجه اسراییل در پی پخش این سخنان از شبکه الجزیره گفت: "بهتر است در مورد این سخنان اظهار نظری نکنیم".

نفیسه کوهنورد، خبرنگار بی بی سی فارسی در ترکیه می گوید با توجه به اینکه این مصاحبه با یک شبکه الجزیره عربی صورت گرفته است، هنوز مشخص نیست که آیا این سخنان آقای اردوغان موضعگیری رسمی او در قبال اسراییل است و یا تنها پیامی خطاب به مردم کشورهای عرب زبان بوده است.

دو کشور پیش از این در چند مورد تلاش هایی را برای بهبود روابط انجام داده اند و از جمله در تازه ترین مورد اهود باراک، وزیر دفاع اسراییل امروز پنجشنبه از لزوم عادی سازی روابط کشورش و ترکیه سخن گفته و افزوده است که اسراییل و ترکیه در نهایت به جای تبدیل شدن به دشمن، روابط دوستانه گذشته را در پیش خواهند گرفت.

تا پیش از تیرگی روابط اسرییل با ترکیه، این کشور بزرگترین متحد اسراییل در میان کشورهای مسلمان محسوب می شد.

مقام های اسراییلی عملیات نیروهای ارتش این کشور علیه کشتی حامل کمک های بشردوستانه ترکیه به نوار غزه را اقدامی قانونی می دانند.

گزارش تازه کمیته تحقیق سازمان ملل خاطرنشان کرده است که اسرائیل "واکنش نامتناسبی" در این حمله نشان داده، هر چند اقدام آن کشور در محاصره دریایی غزه را قانونی دانسته است.

ترکیه نیز در واکنش به این گزارش اعلام کرد که موضوع قانونی بودن محاصره غزه را در دیوان داوری بین المللی پیگیری خواهد کرد.

مطالب مرتبط