درخواست تشکیل کشور فلسطین در شورای امنیت مطرح می شود

محمود عباس حق نشر عکس Reuters
Image caption محمود عباس گفته است در درخواست خود از شورای امنیت طرح تشکیل کشور فلسطین به پایتختی بیت المقدس شرقی را مطرح می کند

محمود عباس، رییس تشکیلات خودگردان فلسطینی در یک نطق تلویزیونی اعلام کرده است که هفته آینده از سازمان ملل خواهد خواست که عضویت کامل فلسطین در این سازمان را به عنوان یک کشور مستقل بررسی کنند.

آقای عباس در این نطق تلویزیونی گفته است که از شورای امنیت سازمان ملل خواهد خواست که کشور فلسطین را در حدود مرزهای سال ۱۹۶۷ میلادی با مرکزیت بیت المقدس شرقی به رسمیت بشناسند.

آمریکا به عنوان یکی از اعضای دائم شورای امنیت سازمان ملل اعلام کرده است که درخواست فلسطینیان برای عضویت کامل در این سازمان را وتو خواهد کرد، زیرا به عقیده آنها تشکیل کشور فلسطین تنها از طریق مذاکره فلسطینیان با اسراییل ممکن خواهد بود.

مقام های آمریکایی در تلاشند تا مسئولان تشکیلات خودگردان فلسطینی را متقاعد کنند که از طرح درخواست عضویت کامل در سازمان ملل منصرف شوند.

اسراییل هم پیشاپیش نسبت به پیامدهای ناخوشایند چنین موضوعی هشدار داده است.

محمود عباس در این نطق تلویزیونی در رام الله، جزییات برنامه خود را برای درخواست هفته آینده در سازمان ملل مطرح کرد.

او همچنین گفت با یک شاخه زیتون به سازمان ملل خواهد رفت تا مذاکرات صلح با اسراییل بار دیگر آغاز شود.

در همین حال با افزایش یافتن تنش ها، امروز جمعه شانزدهم سپتامبر ۲۰۱۱، صدها فلسطینی در کرانه باختری با نیروهای اسراییلی درگیر شدند.

در طرح درخواست برای به رسمیت شناختن فلسطین به عنوان یک کشور، کرانه باختری، نوار غزه و بیت المقدس شرقی که از سال ۱۹۶۷ تا به حال در اشغال اسراییل بوده اند، بخش هایی از کشور فلسطین خواهند شد.

جان دانیسون، خبرنگار بی بی سی در رام الله می گوید وتو شدن طرح درخواست تشکیل کشور فلسطین در شورای امنیت توسط آمریکا، می تواند افکار عمومی مردم در کشورهای عربی را در شرایط نه چندان آرام خاورمیانه جریحه دار کند.

در حال حاضر گفتگوهای فشرده ای در مورد درخواست هفته آینده فلسطینان در سازمان ملل و همچنین احیای گفتگوهای صلح خاورمیانه در جریان است.

دنیس راس و دیوید هیل، دیپلماتهای آمریکایی، کاترین اشتون، رییس سیاست خارجی اتحادیه اروپا و تونی بلر، رئیس گروه چهارجانبه صلح خاورمیانه در حال حاضر در منطقه خاورمیانه حضور دارند.

مطالب مرتبط