نتانیاهو: تلاش فلسطینی ها در سازمان ملل محکوم به شکست است

بنیامین نتانیاهو حق نشر عکس AFP
Image caption ناظران می گویند که اقدام فلسطینی ها فشار بر اسرائیل را افزایش می دهد

بنیامین نتانیاهو نخست وزیر اسرائیل گفته است که طرح فلسطینی ها برای درخواست مستقیم از سازمان ملل متحد جهت به رسمیت شناخته شدن به عنوان یک کشور مستقل محکوم به شکست است.

آقای نتانیاهو روز یکشنبه در نشست هفتگی کابینه اسرائیل و دو روز پس از آن سخن می گفت که محمود عباس رئیس تشکیلات خودگردان فلسطینی گفت در روزهای آینده چنین درخواستی را تسلیم سازمان ملل خواهد کرد.

نشست سالانه مجمع عمومی سازمان ملل این هفته در نیویورک برگزار می شود و درخواست فلسطینی ها برای عضویت کامل در سازمان ملل قرار است روز جمعه مطرح شود.

با نزدیک شدن این تاریخ تلاش های دیپلماتیک برای جلوگیری از یک رویارویی در سازمان ملل بالا گرفته است.

آقای نتانیاهو روز یکشنبه در نشست کابینه گفت: "علیرغم تلاش جاری برای دور زدن دوباره مذاکرات و درخواست از سازمان ملل، صلح فقط از طریق مذاکره محقق خواهد شد. تلاش آنها برای عضویت در سازمان ملل شکست خواهد خورد."

فلسطینی ها می گویند که روند مذاکرات دستاوردی نداشته است و آنها به اندازه کافی وقت صرف به نتیجه رسیدن این فرآیند کرده اند.

اما آمریکا و اسرائیل اصرار می ورزند که مذاکره تنها راه دست یافتن به یک راه حل برای ایجاد کشور فلسطینی است.

بنیامین نتانیاهو در اظهارات روز یکشنبه بر این مساله تاکید کرد: "ما آماده ایم برای صلح با همسایگان فلسطینی وارد مذاکره شویم. فکر می کنم که نهایتا، پس از باز شدن دید، بعد از همه اتفاقاتی که در سازمان ملل می افتد، در پایان کار، فلسطینی ها سر عقل خواهند آمد – این امید من است – و از حرکات خود برای دور زدن مذاکرات منصرف خواهند شد، و ما به صلح و امنیت برای خود و برای همسایگان خود دست خواهیم یافت."

مذاکرات مستقیم میان دو طرف یک سال قبل پس از آنکه اسرائیل وقفه در ساخت و ساز شهرک های یهودی نشین در کرانه باختری را تمدید نکرد به بن بست خورد.

فلسطینی ها اکنون نسبت به هر زمان دیگر از حمایت گسترده تری در سازمان ملل برخوردارند و اگر درخواست آنها در شورای امنیت وتو شود می توانند به مجمع عمومی رجوع کنند و در آنجا می توانند موقعیت خود را ترفیع دهند و از حقوق بالاتری برای فشار بر اسرائیل برخوردار شوند.

آنها امیدوارند همین فشارها عملا اسرائیلی ها را وادار به بازگشت به میز مذاکره براساس شروط فلسطینی ها کند.

تلاش ها در سازمان ملل

علاوه بر آمریکا، اروپایی ها نیز سعی دارند از یک رویارویی در سازمان ملل پرهیز کنند.

روز یکشنبه هیلاری کلینتون وزیر خارجه آمریکا با کاترین اشتون مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا ملاقات کرد.

تونی بلر فرستاده گروه چهارجانبه شامل آمریکا، روسیه، سازمان ملل و اتحادیه اروپا نیز با بان کی مون دبیر کل سازمان ملل دیدار کرد.

آقای بلر ابراز اطمینان کرد که امکان دستیابی به یک توافق و پرهیز از رویارویی وجود دارد.

او در مصاحبه با شبکه ای بی سی آمریکا گفت در پی فرمولی برای شناسایی گسترده تر فلسطینی ها و همزمان هموار کردن راه برای مذاکرات مستقیم است.

او گفت: "آنچه ما در چند روز آینده در پی آن هستیم راهی برای جمع و جور کردن طرحی است که به فلسطینی ها اجازه می دهد ادعاها و آرزوهای مشروعشان برای کشور شدن به رسمیت شناخته شود، و در همین حال تنها راهی را که به ایجاد یک کشور منجر خواهد شد – یعنی مذاکره مستقیم میان دو طرف - تجدید کند."

جزئیات طرحی که قرار است فلسطینی ها تسلیم شورای امنیت کنند هنوز معلوم نیست.

هرچند آمریکا می گوید قطعنامه شناسایی فلسطین را وتو خواهد کرد اما نگران است که چنین کاری برایش مایه شرمساری باشد.

در نتیجه دولت آمریکا سعی دارد سایر اعضای شورای امنیت را راضی کند علیه قطعنامه مورد درخواست فلسطینی ها رای دهند یا از دادن رای به آن خودداری کنند.

اگر فلسطینی ها نتوانند 9 رای مثبت به دست آورند قطعنامه ناکام خواهد ماند و آمریکا مجبور به وتو نخواهد بود.

نمایندگان بریتانیا، فرانسه و آلمان دیگر اعضای شورای امنیت گفته اند که هنوز در مورد رای خود تصمیم نگرفته اند چرا که پیش نویس قطعنامه را ندیده اند.

مطالب مرتبط