آمار تلفات ناآرامی های یمن از ۵۰ نفر گذشت

تظاهرات در یمن

منبع تصویر، AP

توضیح تصویر،

بعد از تظاهرات خشونت‌بار روز یکشنبه، رهبران معترضان از مردم خواستند که روز بعد هم به اعتراض‌ها ادامه دهند

فعالان می گویند که نیروهای امنیتی در یمن بیش از ۵۰ نفر را طی دو روز خشونت ها علیه تظاهرکنندگان ضددولتی کشته اند که این خونین ترین درگیری ها طی چند ماه گذشته توصیف می شود.

شاهدان در صنعا، پایتخت، می‌گویند تک‌تیراندازان از روی بام‌ خانه ها به سوی اردوگاه تظاهرکنندگان، شلیک کردند که باعث مرگ رهگذران از جمله یک کودک شد.

همچنین گزارش شده که نیروهای دولتی، سربازان هوادار تظاهرکنندگان را نیز هدف تیراندازی قرار دادند.

مخالفان علی عبدالله صالح قول داده‌اند که تا زمانی که آقای صالح از حکومت کنار نرود، به تظاهرات خود ادامه خواهند داد.

اکنون چندین ماه است که هزاران نفر از مخالفان آقای صالح، که در حال حاضر در عربستان سعودی به سر می‌برد، در اعتراض به ریاست جمهوری او و با هدف برکناری او، دست به تظاهرات گسترده‌ای در صنعا زده‌اند.

مخالفان معتقدند که دولت عمدا خشونت ها را سازمان می دهد تا هر گونه شانس توافق را از میان ببرد.

اما یکی از وزرای دولت یمن در مصاحبه با بی‌بی‌سی این مساله را که نیروهای دولتی به سوی تظاهرکنندگان آرام آتش گشوده را قویا تکذیب کرد و گفت که درگیری ها توسط یک گروه مسلح هوادار القاعده آغاز شد. به گفته این مقام یمنی، این گروه برخلاف سایر معترضان خواهان پیدا کردن راه حلی سیاسی برای پایان دادن به اختلافات نیست.

آمریکا و اتحادیه اروپا از جمله اعضای شورای حقوق بشر سازمان ملل بودند که روز دوشنبه طی ملاقاتی در ژنو دولت یمن را به عدم خشونت علیه تظاهرکنندگان ترغیب کردند.

همزمان با تشدید خشونت ها، فرستادگان سازمان ملل و شورای همکاری خلیج فارس وارد یمن شدند تا برای به جریان انداختن روند انتقال قدرت توسط آقای صالح بکوشند.

حملات

علی عبدالله صالح، در ماه ژوئن، یعنی حدود سه ماه پیش، در جریان انفجاری که کاخ ریاست جمهوری روی داد، زخمی شد و برای مداوا به عربستان سعودی رفت. او همچنان در آن کشور است.

روز یکشنبه، در جریان راه‌پیمایی تظاهرکنندگان به سمت کاخ ریاست جمهوری، ۲۶ نفر به دست نیروهای امنیتی کشته شدند. دیروز یکی از خونبار‌ترین روزها در جریان تظاهرات در چند ماه گذشته بوده است.

اما رهبران مخالفان روز دوشنبه نیز از مردم دعوت کردند که به تظاهراتشان ادامه دهند. در تظاهرات این روز حداقل ۲۷ نفر در آتش نیروهای امنیتی به سوی غیرنظامیان کشته شدند.

بر اساس گزارش‌ها، کمی پس از آن که رهبران تظاهرات با استفاده از بلندگوهای خود مردم را به شرکت در اعتراض‌ها دعوت کردند، تک تیراندازان، به سمت اردوگاهی که تظاهرکنندگان برپا کرده اند، تیراندازی کردند. در نتیجه این تیراندازی‌ها چند نفر، بدون آن که در تظاهرات شرکت داشته باشند، کشته شدند، از جمله یک پسر بچه.

پدر این پسربچه به خبرگزاری رویترز گفت: "من از ماشین پیاده شدم تا کمی مواد غذایی بخرم؛ بچه ها را گذاشتم در ماشین بمانند. بعد صدای فریاد پسر بزرگترم را شنیدم. یک تیر درست به وسط سر پسر کوچکم خورده بود."

در عین حال، آکس‌فام، یک سازمان خیریه که مقرش در بریتانیاست، هشدار داده است که یمن در وضعیت نگران کننده‌ای قرار دارد و با کمبود مواد غذایی روبرو است.

آکس‌فام هشدار داده است که ۷ ونیم میلیون نفر یمنی - یک سوم جمعیت کشور - گرسنه هستند، و از جامعه بین‌المللی خواسته است که کمک‌های خود را به یمن افزایش دهند.