آمریکا درباره ماهیت شبکه حقانی تصمیم می گیرد

Image caption آمریکا شبکه حقانی را مسوول حمله مرگبار اخیر به سفارتش در کابل می داند

هیلاری کلینتون، وزیر امور خارجه آمریکا، گفته که دولت باراک اوباما در مرحله نهایی بررسی موضوع تروریستی اعلام شدن شبکه حقانی است.

خانم کلینتون در حالی این سخنان را مطرح کرده که دریاسالار مایک مولن، رئیس ستاد مشترک ارتش آمریکا، چند روز پیش، صراحتا سازمان اطلاعات ارتش پاکستان (آی اس آی) را به پشتیبانی از شبکه حقانی متهم کرده بود.

شبکه حقانی یکی از سه گروه شورشی عمده در افغانستان است که رهبری آن برعهده سراج الدین حقانی، پسر جلال الدین حقانی، فرمانده پیشین مجاهدین در شرق افغانستان است.

مقام های ارشد شبکه حقانی و رهبر آن سال گذشته از سوی دولت آمریکا تحریم شده اند، اما واشنگتن تاکنون نام این گروه را به فهرست گروه های تروریستی وزارت امور خارجه ایالات متحده اضافه نکرده است.

هیلاری کلینتون روز چهارشنبه گفت که روند بررسی ماهیت شبکه حقانی در نهادهای دولتی ایالات متحده، وارد مرحله نهایی خود شده است.

ناظران می گویند این نگرانی در برخی نهادهای دولتی آمریکا وجود دارد که تروریستی اعلام شدن شبکه حقانی تنش بین اسلام آباد و واشنگتن را افزایش دهد.

هیلاری کلینتون گفت که رابطه آمریکا و پاکستان دشوار و پیچیده است اما دو کشور برای مبارزه با تروریسم منافع مشترک و استراتژیک دارند.

اظهارات اخیر رئیس ستاد مشترک ارتش آمریکا درباره رابطه پاکستان با شبکه حقانی با واکنش شدید اسلام آباد مواجه شده است.

دریاسالار مایک مولن گفته بود که پاکستان در حمله اخیر به سفارت آمریکا و مقر نیروهای بین المللی در کابل نقش داشت و شبکه حقانی بازوی اجرایی آی اس آی است.

این در حالیست که طالبان در بیانیه‌ای ارتباط سرویس اطلاعاتی پاکستان با شبکه حقانی را رد کرد.

شبکه حقانی در کنار گروه طالبان و حزب اسلامی به رهبری گلبدین حکمتیار عمدتا در مناطق مرزی در شرق افغانستان علیه دولت این کشور و نیروهای بین المللی می جنگند.

مطالب مرتبط