فرانسه از برنامه‌های ریاضت اقتصادی جدید خبر داد

فیون حق نشر عکس Reuters
Image caption فرانسوا فیون، نخست وزیر فرانسه از برنامه های ریاضتی جدید برای کاهش کسری بودجه فرانسه تا پنج سال آینده خبر داد

فرانسه اعلام کرده است که قصد دارد در بودجه سال ۲۰۱۲ خود ۷ میلیارد یورو، و در بودجه سال ۲۰۱۳ بیش از یازده و نیم میلیارد یورو صرفه جویی کند.

این کشور که دومین اقتصاد بزرگ اروپا محسوب می‌شود، در صدد است تا با کاهش کسری بودجه اش، از رتبه اعتبار مالی بالای خود (AAA) محافظت کند.

فرانسوا فیون، نخست وزیر فرانسه تدابیر تازه ای از جمله تسریع روند اصلاحات در حقوق بازنشستگی و افزایش مالیات‌ها را اعلام کرده است.

صرفه جویی‌های تازه در کنار طرح قبلی برای کاهش ۱۲ میلیارد یورویی بدهی های فرانسه ظرف دو سال آینده خواهد بود که پیش تر در ماه اوت امسال اعلام شده بود.

آقای فیون اعلام کرد که فرانسه قصد دارد از طریق برنامه های ریاضت اقتصادی، تا سال ۲۰۱۶ در مجموع ۶۵ میلیارد یورو صرفه جویی کند و به این ترتیب میزان کسری بودجه در بخش های عمومی خود را به صفر برساند.

بر اساس طرح جدید قرار است سن بازنشستگی تا سال ۲۰۱۷ میلادی از ۶۰ سالگی به ۶۲ سالگی برسد.

مالیات بر ارزش افزوده در مورد بسیاری از کالاها و خدمات افزایش خواهد یافت و از پنج و نیم درصد به ۷ درصد می رسد. البته این افزایش مالیات در مورد کالاهای ضروری نظیر مواد خوراکی اعمال نخواهد شد.

مالیات شرکت هایی که حجم معاملات آنها سالانه بیش از ۲۵۰ میلیون یورو باشد نیز به طور موقت به ۵ درصد افزایش خواهد یافت.

فرانسوا فیون، نخست وزیر فرانسه در یک کنفرانس خبری اعلام کرد: "من و آقای رییس جمهور تنها یک هدف را دنبال می کنیم و آن محافظت از مردم فرانسه در برابر دشواری های جدی است که در حال حاضر بسیاری از کشورهای اروپایی با آن روبرو هستند".

او همچنین افزود که مردم فرانسه در حال حاضر از خطراتی که آینده آنها را تهدید می کند آگاهند.

در ماههای اخیر رتبه اعتبار مالی فرانسه که تا کنون در بالاترین سطح ممکن بوده با خطر مواجه شده است.

در ماه اکتبر موسسه اعتبار سنجی "مودیز" اعلام کرد که احتمال دارد به دلیل ضعیف شدن توان مالی دولت فرانسه، رتبه اعتبار مالی این کشور را ظرف ۳ ماه آینده تنزل دهد.

نگرانی ها در مورد یونان و ایتالیا نیز ادامه دارد

در همین حال در دیگر کشورهای حوزه یورو بحران اقتصادی همچنان خبر ساز است.

وزیر اقتصاد یونان می گوید دولت ائتلافی جدید در کشورش آماده خواهد بود که در ازای دریافت وام های بین المللی، خود را برای اجرای یک برنامه ریاضت اقتصادی آماده کند.

در شرایطی که مذاکرات در مورد آرایش دولت ائتلافی یونان همچنان در آتن، پایتخت این کشور در جریان است، اوانجلوس ونیزلوس، وزیر اقتصاد یونان با وزرای اقتصاد در دیگر کشورهای اتحادیه اروپا در بروکسل دیدار و گفتگو کرده است.

در عین حال در ایتالیا نیز نگرانی در زمینه های اقتصادی و سیاسی رو به افزایش است.

بالا رفتن هزینه های استقراضی برای دولت ایتالیا باعث شده که در مورد توانایی این کشور در بازپرداخت بدهی های این کشور نگرانی های جدی ایجاد شود.

یکی از خبرنگاران بی بی سی می گوید که سیلویو برلوسکونی، نخست وزیر ایتالیا پیش از این تا این اندازه به لحاظ سیاسی تحت فشار نبوده است.

مطالب مرتبط