چین به راهبان تبتی، 'مزایای اجتماعی' می‌دهد

راهبان بودایی حق نشر عکس AFP
Image caption دولت چین درصدد آن است تا وفاداری راهبان و راهبه های بودایی را به دنبال حوادث اخیر در این منطقه به دست آورد

مقامات چینی از اجرای برنامه هایی برای در اختیار قرار دادن مزایای اجتماعی به راهبان بودایی تبت برای برقراری "ثبات" بیشتر در منطقه خبر داده اند.

طبق گزارش‌ها، رهبر حزب کمونیست تبت گفته است که این راهبان که تا کنون برای تامین نیازهای خود به خانواده و کمک های اهدایی متکی بودند، از این پس می توانند از بیمه درمانی، حقوق بازنشستگی و کمک هزینه معاش استفاده کنند.

اخیرا هشت راهب و یک راهبه بودایی در اعتراض به سیاست های چین در منطقه خودمختار تبت دست به خودسوزی زدند.

راهبان بودایی همچنین امکان دسترسی بیشتری به آب و برق و مخابرات و رادیو و تلویزیون خواهند داشت.

مایکل بریستو، خبرنگار بی بی سی در پکن می گوید دولت چین درصدد آن است تا دل راهبان و راهبه های بودایی را به دنبال حوادث اخیر در این منطقه به دست آورد.

دولت چین اعلام کرده که ۶۰ میلیون دلار در پروژه های مختلف این منطقه سرمایه گذاری می کند.

همچنین قرار است کتاب، مجله و برنامه های تلویزیونی بیشتری به زبان تبتی در اختیار شهروندان این منطقه قرار داده شود.

استان سیچوان که بخش قابل توجهی از ساکنان آن را تبتی ها تشکیل می دهند، اخیرا شاهد بروز تنش‌ میان راهبان بودایی و مقامات چینی بوده است.

فعالان سیاسی و حقوق بشر می گویند دهها نفر تا کنون در اعتراض به ادامه حاکمیت چین و سیاست های دولت چین در تبت بازداشت و شکنجه شده اند.

چین، تبت را همواره بخشی از خاک این کشور دانسته است.

بسیاری از تبتی‌ها، نسبت به دالایی لاما وفادار هستند اما دولت چین تلاش می کند تا اعتبار او را در میان مردم تبت خدشه دار کند.

حق نشر عکس AFP
Image caption بسیاری از تبتی‌ها، نسبت به دالایی لاما وفادار هستند

دالایی لاما، رهبر روحانی در تبعید تبت، اخیرا چین را متهم به نسل کشی فرهنگی در قبال مردم تبت کرد.

دالایی لاما، شرایط ناامید کننده و سرکوب تبتی ها توسط حکومت چین را عامل موج اخیر خودسوزی‌ها در استان سیچوان خواند و گفت "تبلیغات چین کمونیست، تصویر بسیار خوش بینانه ای ایجاد می کند، اما در واقع بسیاری از چینی هایی که از سرزمین اصلی چین برای بازدید به تبت می روند، این برداشت را دارند که اوضاع بد است."

چین می گوید دالایی لاما را باید در این خودسوزی ها مقصر دانست زیرا رهبر روحانی در تبعید تبت، دیگران را به دست زدن به این اعتراض ها تحریک می کند.

مطالب مرتبط