ترکیه دیدارهای دیپلماتیک با فرانسه را متوقف کرد

حق نشر عکس AFP
Image caption لایحه بحث‌برانگیز مربوط به نسل‌کشی ارامنه در ترکیه، پس از تصویب مجلس فرانسه، تا چند ماه آینده به مجلس سنا فرستاده می‌شود

به دنبال تصویب لایحه‌ای در مجلس فرانسه در ارتباط با نسل‌کشی ارامنه در دوره امپراتوری عثمانی، ترکیه سفیرش از پاریس را فرا خوانده و رجب طیب اردوغان، نخست وزیر ترکیه اعلام کرده است که دیدارهای دیپلماتیک با فرانسه و نیز فعالیت‌های نظامی مشترک، از جمله مانورهای مشترک دو کشور را متوقف می‌کند.

مجلس فرانسه روز پنجشنبه، ۲۲ دسامبر، لایحه‌ای را تصویب کرد که بر اساس آن، انکار نسل‌کشی بودن کشتار ارامنه در دوره امپراتوری عثمانی در ترکیه در سال ۱۹۱۵ میلادی، جرم تلقی خواهد شد و انکارکنندگان، به یک سال زندان و حدود ۴۵ هزار یورو جریمه محکوم می‌شوند.

این مصوبه مجلس فرانسه، اوایل سال ۲۰۱۲ میلادی در مجلس سنا بررسی خواهد شد.

با این حال، آلن ژوپه، وزیر امور خارجه فرانسه، مخالفت خود را با تصویب چنین لایحه‌ای اعلام کرده و نسبت به سرد شدن روابط فرانسه با شریک تجاری مهمی همچون ترکیه ابراز نگرانی کرده است.

ارامنه می‌گویند که تا یک میلیون و ۵۰۰ هزار نفر در دوره حکومت عثمانی در ترکیه در سال ۱۹۱۵ میلادی کشته شده‌اند.

ترکیه استفاده از اصطلاح "نسل‌کشی" را برای آنچه در دوره عثمانی برای ارامنه رخ داده است، رد می‌کند. دولت این کشور به فرانسه هشدار داده است که تصویب نهایی این لایحه و قانونی شدن مفاد آن، "عواقبی جدی" به دنبال خواهد داشت.

ولی دولت ترکیه اعلام کرده است که در دوره مورد نظر، نزدیک به ۳۰۰ هزار نفر کشته شده‌اند. ضمن آن که وقتی ارتش روسیه به شرق آناتولی (شرق ترکیه کنونی) حمله کرد، ارامنه علیه امپراتوری عثمانی قیام کردند که در جریان آن ترک‌تبارها هم به دست ارامنه کشته شدند.

"زخم‌های علاج‌ناپذیر"

خبرگزاری فرانسه گزارش داده است که در شهر آنکارا، پایتخت ترکیه، جمعیتی خشمگین دست به تظاهرات زده و شعار می‌دادند: "ما نسل‌کشی نکرده‌ایم، از میهن‌مان دفاع کرده‌ایم."

صبح روز پنجشنبه، ۲۲ دسامبر، همزمان با بررسی این لایحه در مجلس فرانسه هم صدها نفر از طرفداران روابط دو کشور و سازمان‌های آنها در پاریس دست به تظاهرات زدند.

رجب طیب اردوغان، نخست وزیر ترکیه، گفته است که تصویب این لایحه، به روابط کشورش با فرانسه آسیبی طولانی‌مدت می‌زند.

او گفت: "این (شرایط) باعث می‌شود زخم‌هایی بسیار جدی و علاج‌ناپذیر سر باز کنند."

خبرگزاری رویترز به نقل از نخست وزیر ترکیه اعلام کرده است که مجوز هواپیماهای نظامی فرانسه برای فرود در محدوده مرزی ترکیه و نیز مجوز ناوهای جنگی فرانسه برای لنگر زدن در محدوده آب‌های سرزمینی ترکیه لغو می‌شود.

سفیر ترکیه به کشورش می‌رود

با انتشار خبر تصویب این لایحه بحث‌برانگیز در مجلس فرانسه، تلویزیون دولتی ترکیه اعلام کرد که سفیر این کشور از پاریس فراخوانده می‌شود.

یکی از مقامهای سفارت ترکیه در پاریس به خبرگزاری فرانسه گفت که سفیر ترکیه در فرانسه، روز جمعه، ۲۳ دسامبر، پاریس را ترک خواهد کرد.

پیش از این، آقای اردوغان گفته بود که این حرکت برای افزایش حمایت‌ها از نیکلا سارکوزی، رئیس جمهور فرانسه، در آستانه انتخابات سال آینده میلادی در این کشور انجام می‌شود و به "روابط فرانسه و ترکیه آسیب خواهد زد."

احزاب شاخص در عرصه سیاسی ترکیه هم در آستانه بررسی این لایحه بحث‌برانگیز در مجلس فرانسه، در بیانیه مشترکی، طرح چنین لایحه‌ای را محکوم و اعلام کردند که چنین قانونی، "تاریخ ترکیه را لکه‌دار می‌کند".

مطالب مرتبط