اردوغان فرانسه را به نسل‌کشی در الجزایر متهم کرد

اردوغان حق نشر عکس Getty
Image caption اردوغان: از سال ۱۹۴۵ حدود ۱۵ درصد از کل جمعیت الجزایر توسط فرانسوی‌ها قتل عام شدند. این نسل‌کشی است

رجب طیب اردوغان، نخست وزیر ترکیه، دولت فرانسه را به نسل‌کشی در الجزایر در زمان استعمار این کشور متهم کرد.

این اتهام یک روز بعد از آن مطرح شد که مجلس فرانسه لایحه‌ای را تصویب کرد که بر اساس آن، انکار نسل‌کشی بودن کشتار ارامنه در دوره امپراتوری عثمانی در ترکیه در سال ۱۹۱۵ میلادی، جرم تلقی می‌شود.

دولت ترکیه استفاده از اصطلاح "نسل‌کشی" را برای آنچه در دوره عثمانی برای ارامنه رخ داده، رد می‌کند. این کشور در واکنش به مصوبه مجلس فرانسه اعلام کرد که دیدارهای دیپلماتیک با فرانسه و همین طور فعالیت‌های نظامی مشترک میان دو کشور را لغو می کند و سفیر خود را نیز از پاریس فراخواند.

آقای اردوغان روز جمعه در یک گفت و گوی تلویزیونی گفت: "از سال ۱۹۴۵ حدود ۱۵ درصد از کل جمعیت الجزایر توسط فرانسوی‌ها قتل عام شدند. این نسل‌کشی است."

نخست‌وزیر ترکیه به نیکلا سارکوزی، رئیس جمهور فرانسه پیشنهاد کرد که اگر درباره این "نسل‌کشی" در الجزایر چیزی نمی‌داند، "می‌تواند از پدرش سوال کند."

آقای اردوغان گفت "پدر او (نیکلا سارکوزی) در دهه ۱۹۴۰ در لژیون فرانسوی‌ها در الجزایر خدمت می‌کرده است. من مطمئنم که او خاطرات زیادی درباره قتل عام الجزایری‌ها دارد که برای پسرش تعریف کند."

'زخم‌های علاج‌ناپذیر'

مصوبه اخیر مجلس فرانسه، اوایل سال ۲۰۱۲ میلادی در مجلس سنا بررسی خواهد شد و در صورت تصویب سنا به قانون تبدیل می‌شود.

آلن ژوپه، وزیر امور خارجه فرانسه، مخالفت خود را با تصویب چنین لایحه‌ای اعلام کرده و نسبت به سرد شدن روابط فرانسه با شریک تجاری مهمی همچون ترکیه ابراز نگرانی کرده است.

ارامنه می‌گویند که تا حدود یک میلیون و ۵۰۰ هزار نفر از آنها در دوره حکومت عثمانی در ترکیه در سال ۱۹۱۵ میلادی کشته شده‌اند.

ولی دولت ترکیه می‌گوید که در دوره مورد نظر، نزدیک به ۳۰۰ هزار نفر کشته شده‌اند.

دولت این کشور به فرانسه هشدار داده است که تصویب نهایی لایحه "نسل کشی ارامنه" و قانونی شدن مفاد آن، عواقبی جدی به دنبال خواهد داشت.

آقای اردوغان پیش از این نیز گفته بود که تصویب این لایحه، به روابط کشورش با فرانسه آسیبی طولانی‌مدت می‌زند و "باعث می‌شود زخم‌هایی بسیار جدی و علاج‌ناپذیر سر باز کند."

آقای اردوغان همچنین گفت که این حرکت برای افزایش حمایت‌ها از نیکلا سارکوزی در آستانه انتخابات سال آینده میلادی در فرانسه انجام می‌شود.

خبرنگار بی‌بی‌سی در پاریس می‌گوید که نزدیک به نیم میلیون نفر ارمنی‌تبار در فرانسه زندگی می‌کنند و آرای آنها در تعیین نتیجه انتخابات آتی این کشور مهم ارزیابی می‌شود.

مطالب مرتبط