شناسایی دو نفر از سربازان ویدئوی 'بی حرمتی به اجساد طالبان'

ادرار کردن سربازان آمریکایی بر اجساد چند افغان حق نشر عکس

هیلاری کلینتون، وزیر خارجه آمریکا، از رفتار شماری از سربازان آمریکایی با تعدادی از اجساد طالبان عمیقا اظهار تاسف کرده است.

همزمان یک مقام سپاه تفنگداران دریایی آمریکا به بی بی سی گفت که حداقل دو نفر از این سربازان شناسایی شده اند. رسانه های آمریکا گزارش می دهند که آنها عضو گردان سوم این سپاه هستند.

هیلاری کلینتون این گونه رفتارها را به دور از ارزش‌ها و معیارهایی دانسته است که از سربازان آمریکایی انتظار می‎‌رود. گرچه خانم کلینتون گفته است اکثریت نیروهای نظامی آمریکایی به اینگونه ارزش‌های اخلاقی پایبند هستند.

سرمنشاء ویدئو معلوم نیست اما اولین بار در وبسایت یوتیوب منتشر شد.

پیشتر نیروی تفنگداران دریایی آمریکا اعلام کرد که در حال تحقیق درباره ویدئویی است که در آن چهار نفر از نیروهایشان بر اجساد کسانی که گمان می‌رود از طالبان هستند، ادرار می‌کنند.

از آنجا این حدس مطرح شده که اجساد متعلق به اعضای طالبان است که آنها پوست قهوه‌ای دارند، لباس‌های گشاد بر تن دارند و پابرهنه هم هستند و به نظر می‌رسد لباس یکی از آنها خونین است.

صدایی هم در زمینه می‌گوید: "دوستم، روز خوبی داشته باشی."

همزمان ویلیام هیگ، وزیر خارجه بریتانیا، به بی بی سی فارس گفت: "باید منتظر اعلام نتیجه تحقیقات باشیم اما هرگونه رفتاری مانند این باعث انزجار است و چنین رفتاری نباید اتفاق بیافتد."

قبلا نیز لئون پانه‌تا، وزیر دفاع آمریکا، دستور رسیدگی فوری به این مسئله را داد و گفت که با اشخاص خاطی برخورد خواهد شد.

وزارت دفاع آمریکا نیز در بیانیه ای ضمن ابراز ناراحتی از محتوای این ویدیو، گفته "این رفتار برای اعضای ارتش غیر قابل قبول است."

منبع این ویدئو که در اینترنت منتشر شده هنوز مشخص نیست، و معلوم نیست چه کسی آن را منتشر کرده است.

دفتر فرماندهی تفنگداران دریایی آمریکا در واکنش به این ویدئو گفته اعمالی که در این فیلم دیده می‌شود، بر خلاف ارزش‌های آنهاست.

انجمن روابط آمریکا و مسلمانان در واکنشی به این ویدئو گفته اگر محتوای این ویدئو مورد تایید قرار گیرد، رفتاری دور از شان ارتش آمریکا را به تصویر می‌کشد.

در نامه ای که این گروه به وزیر دفاع آمریکا، فرستاده است، آمده: "ما هتک حرمت این افراد به مردگان را مغایر قوانین نظامی کشور خود (آمریکا) و همچنین قوانین بین المللی جنگ می‌دانیم که این کار را مشمئز کننده و غیر اخلاقی تلقی می‌کند."

در این نامه از آقای پانه‌تا خواسته شده که افراد مسئول برابر با قوانین ارتش و کشور آمریکا مجازات شوند.

در موردی دیگر، ارتش آمریکا اخیرا پنج سرباز خود را که متهم به قتل غیرنظامیان افغان در ایالات قندهار و هلمند در سال ۲۰۱۰ بودند مورد محاکمه قرار داد.

آمریکا حدود بیست هزار تفنگدار دریایی در افغانستان دارد که بیشتر آنها در ایالات قندهار و هلمند مستقر هستند. کل تعداد نظامیان آمریکا در این کشور به نود هزار نفر می‌رسد.

آمریکا و متحدانش در افغانستان اعلام کرده اند تا پایان سال ۲۰۱۴ افغانستان را ترک خواهند کرد و امنیت این کشور را به افغان‌ها خواهند سپرد.

مطالب مرتبط