سوریه؛ یک چشم پزشک و این همه نظامی

تحلیلگران معتقدند بشار اسد که پس از مرگ پدرش در سال ۲۰۰۰ وارث ریاست جمهوری سوریه شد، نتوانسته مانند او افسار قدرت را در دست بگیرد. بشار اسد توسط شخصیت های قدرتمند اطلاعاتی و نظامی احاطه شده است که اغلب یا با او خویشاوند هستند یا همچون خودش به اقلیت علوی تعلق دارند.

ماهر اسد، رئیس گارد جمهوری

حق نشر عکس BBC World Service
Image caption ماهر اسد (سمت چپ) برادر رئیس جمهوری سوریه

گفته می شود برادر کوچک رئیس جمهوری، دومین فرد قدرتمند در سوریه است. او فرمانده گارد رئیس جمهوری است. نیروی مخصوصی که وظیفه اش محافظت از حکومت در مقابل تهدیدهای داخلی است و تنها نیرویی است که اجازه ورود به دمشق را دارد. ضمنا او فرماندهی لشگر چهارم زرهی را هم بر عهده دارد.

او متولد ۱۹۶۷ و فارغ التحصیل دانشگاه دمشق است و پس از برادرش باسل، به ارتش پیوست. پس از مرگ باسل در سال ۱۹۹۴ برخی معتقد بودند که او به عنوان جانشین پدر معرفی خواهد شد اما چون خیلی جوان بود، بشار به عنوان رئیس جمهوری انتخاب شد.

مدت کوتاهی پس از انتخاب بشار به عنوان رئیس جمهوری در سال ۲۰۰۰، ماهر به عضویت دومین بخش قدرتمند حزب بعث، یعنی کمیته مرکزی حزب درآمد.

خشونت و عدم تعادل عاطفی او در سوریه مشهور است و گفته می شود به شوهر خواهرش، آصف شوکت تیراندازی کرده و او را مجروح کرده است.

ظاهرا این ماهر بوده است که در سال ۲۰۰۰ بشار اسد را قانع کرد تا اصلاحات سیاسی را که در ماه های آغازین حکومتش شروع کرده بود متوقف کند و بهار کوتاه دمشق را به سال های سرکوب رهنمون سازد.

سه سال بعد، رسانه های اسرائیل گفتند ماهر به همراه اعضای وزارت خارجه اسرائیل و دو بازرگان اسرائیلی عرب تبار در یک سری جلسات غیر رسمی به منظور از سرگیری مذاکرات صلح شرکت کرده است.

نام ماهر و شوکت در گزارش تحقیق اولیه سال ۲۰۰۵ سازمان ملل به عنوان طراحان احتمالی قتل رفیق حریری، نخست وزیر پیشین لبنان ذکر شد.

در ماه مارس سال ۲۰۱۱ و پس از آغاز تظاهرات دموکراسی خواهانه شهر درعا در جنوب سوریه، لشگر چهارم زرهی به فرماندهی ماهر برای سرکوب معترضان اعزام شد.

به گفته فعالان حقوق بشر، از آن زمان هزاران نفر کشته شده اند.

در تظاهرات، یکی از شعارهای مخالفان این بود "ماهر ترسو، نیروهایت را برای آزادی بلندی های جولان بفرست."

بنا به گفته شاهدان، تانکهای لشگر چهارم در اواخر ماه آوریل مناطق مسکونی را هدف قرار می دادند و نیروهای این لشگر به افرادی که مظنون به شرکت در تظاهرات بودند، حمله می کردند.

آمریکا ماهر و لشگر چهارم را به علت"نقش اصلی در اقدامات رژیم سوریه در درعا" مورد تحریم قرار داده و اتحادیه اروپا نیز او را به عنوان "فرمانده اصلی خشونت علیه تظاهر کنندگان" تحریم کرده است.

شایعاتی مبنی بر امکان طمع ماهر برای گرفتن قدرت از برادرش وجود دارد. بر اساس این شایعات، ممکن است او عملی شبیه اقدام عمویش رفعت در سال ۱۹۸۳ برای گرفتن قدرت از حافظ اسد انجام دهد. اما هیچ سند و مدرکی وجود ندارد که نشان دهد او قدرت کافی برای به چالش کشیدن برادرش بشار را دارد.

آصف شوکت معاون ستاد ارتش

حق نشر عکس BBC World Service
Image caption آصف شوکت، معاون ستاد ارتش سوریه

ژنرال شوکت به عنوان یکی از فرماندهان مهم امنیتی حلقه دور رئیس جمهوری شناخته می شد. پست او در سال ۲۰۱۰ از فرمانده اطلاعات ارتش به معاون فرمانده ستاد نیروهای مسلح تغییر کرد.

نیروهای مخالف معتقدند با وجود اینکه این تغییر پست با ارتقاء همراه بود، در واقع به علت ناتوانی او در جلو گیری از ترور عماد مغنیه، فرمانده ارشد حزب الله در سال ۲۰۰۸ در دوران مسولیت اطلاعاتی‌اش بوده است.

اما تحلیلگران می گویند این تغییر، معنای سیاسی خاصی نداشته و این تغییر در واقع زمینه ساز ارتقاء ژنرال شوکت به عنوان وزیر دفاع یا فرمانده ستاد نیروهای مسلح است.

آصف شوکت در سال ۱۹۵۰ در یک خانواده متوسط علوی متولد شد. در دانشگاه دمشق تحصیل کرد و در اواخر دهه ۱۹۷۰ وارد ارتش شد.

ستاره بخت او پس از ازدواج با بشری، تنها دختر حافظ اسد طلوع کرد. این ازدواج در میانه دهه ۱۹۹۰ و با مخالفت خانواده صورت گرفت اما پس از آن شوکت مورد بخشش حافظ اسد قرار گرفت و روابط نزدیکی با او برقرار کرد. گفته می شود که بشری با در اختیار داشتن پست حساس منشی رئیس جمهور در بهبود این ارتباط نقش مهمی داشته است.

اما بین شوکت و ماهر، برادر کوچک بشار، اختلافاتی وجود داشته است و ظاهرا ماهر در سال ۱۹۹۹ به شوکت تیراندازی کرده و او را از ناحیه شکم زخمی کرده بود. گفته می شود پس از این اتفاق، شوکت برای معالجه به بیمارستانی نظامی در پاریس فرستاده شد.

پس از آن ژنرال شوکت عملا رئیس اطلاعات ارتش شد و در سال ۲۰۰۵ این پست رسما به او ابلاغ گردید.

او پس از واقعه ۱۱ سپتامبر سال ۲۰۰۱ به عنوان یکی از نمایندگان اصلی رئیس جمهور با سرویس های اطلاعاتی آمریکا و اتحادیه اروپا ارتباط داشت و به پایه گذاری عملیات اطلاعاتی آمریکا در سوریه کمک کرد. با سرد شدن روابط بین دو کشور، این عملیات نیز تعطیل شد.

نام ماهر و شوکت در گزارش اولیه تحقیق سازمان ملل که در سال ۲۰۰۵ منتشر شد به عنوان طراحان احتمالی قتل رفیق حریری، نخست وزیر سابق لبنان، ذکر شده است.

یک سال بعد بدلیل اینکه "او یکی از طراحان اصلی اشغال لبنان توسط سوریه بود و به تروریسم دولتی در سوریه کمک می کرد" اموالش در آمریکا مسدود شد.

رامی مخلوف

حق نشر عکس BBC World Service
Image caption رامی مخلوف، پسر خاله بشار اسد

رامی، پسر خاله بشار اسد و مهمترین فعال اقتصادی در سوریه متهم به فساد مالی و سوء استفاده از نسبت خانوادگی‌اش با رئیس جمهوری است. تحلیلگران می گویند که هیچ شرکت خارجی بدون کسب رضایت او قادر نیست در سوریه فعالیت کند.

او متولد سال ۱۹۶۹ است ومسولیت تجارتی را که پدرش محمد، برادر زن حافظ اسد، بنیانگذاری کرد بر عهده دارد. امپراطوری مالی مخلوف پس از ریاست جمهوری جمهوری بشار اسد در سال ۲۰۰۰ توسعه پیدا کرد.

او توانست به همراه شرکت مصری اوراسکام امتیاز یکی از دو اپراتور تلفن همراه در سوریه را به دست آورد. اوراسکام پس از یک جدال دادگاهی مجبور شد ۲۵ درصد سهامش را بفروشد.

صحبت های رائد سیف، یکی از نمایندگان مخالف مجلس سوریه در مورد قانون گریزی در اعطای این قرارداد منجر به دستگیری و زندانی شدن این نماینده شد.

ظاهرا آقای مخلوف علاوه بر شرکت سیریا تل، کنترل دو بانک، مناطق آزاد تجاری، فروشگاه های بدون عوارض گمرکی و مالیاتی، یک شرکت ساختمانی، یک شرکت هواپیمایی، دو کانال تلویزیونی و واردات اتومبیل های لوکس و سیگار را نیز در دست دارد.

او همچنین سهامدار و نایب رئیس هیات مدیره هلدینگ شام ، بزرگترین شرکت خصوصی سوریه هم هست و در چندین شرکت نفت و گاز هم سهام دارد.

وزارت خزانه داری آمریکا در سال ۲۰۰۸ سازمان ها و اشخاص حقیقی آمریکایی را از هرگونه معامله با او منع و دارایی های او را در آمریکا توقیف کرد. علت این اقدام از سوی آمریکا "فساد مالی و زیان رساندن به بازرگانان سوری و کمک به رژیم برای ادامه برنامه سرکوب" اعلام شد.

آمریکا در سال ۲۰۰۷ حافظ، برادر کوچکتر او را که عضو بلندمرتبه ستاد امنیت ملی است به علت"ارتباطش با تلاش سوریه برای در دست گرفتن دوباره کنترل لبنان" مورد تحریم قرار داده بود.

وب سایت های مخالفان، آقای مخلوف را به پرداخت هزینه های تظاهرات حامیان دولت در سوریه و خارج کشور متهم می کنند و می گویند او هزینه های تامین پرچم، غذا و پرداخت پول به شرکت کنندگان را تقبل کرده است.

در ماه مه سال ۲۰۱۱ اتحادیه اروپا او را به جرم "همکاری با ماهر اسد در اعمال خشونت بر ضد تظاهر کنندگان" مورد تحریم قرار داد.

او همواره اصرار دارد که تمام فعالیتهایش قانونی است و برای هزاران نفر در سوریه اشتغال زایی کرده است.

آقای مخلوف پس از تحریم های سال ۲۰۰۷ در مصاحبه با بی بی سی گفت: " این تحریم ها بر سینه ما مانند مدال افتخار است واین تنها بخشی از برنامه سیاسی تخریب چهره های شاخص سوریه است."

عبدالفتاح قدسیه، رئیس سازمان اطلاعات ارتش

واحد اطلاعات ارتش، که فرماندهانش به خاطر نفوذشان بر رئیس جمهوری شهرت دارند، علاوه بر گردآوری اطلاعات استراتژیک و تاکتیکی وظیفه حفاظت فیزیکی از رهبری و اطمینان خاطر از وفاداری ارتش را نیز بر عهده دارد.

ژنرال قدسیه که یک علوی متولد سال ۱۹۵۳ است، پیشتر به عنوان فرمانده دفتر امنیتی گارد جمهوری و منشی مخصوص رئیس جمهور نیز فعالیت کرده است.

او در سال ۲۰۰۸ مامور شد تا هدایت کمیته ای را که برای تحقیق در مورد قتل عماد مغنیه در دمشق تشکیل شده بود، به عهده بگیرد. ژنرال شوکت، مشخصا به دلیل عدم توانایی در جلوگیری از این قتل مقصر شناخته می شود، در این کمیته حضور نداشت.

او در ماه مه سال ۲۰۱۱ به دلیل نقشش در سرکوب مخالفان مورد تحریم اتحادیه اروپا قرار گرفت.

در همان ماه، آمریکا هم ژنرال قدسیه را به علت خشونت سازمان اطلاعات ارتش علیه تظاهر کنندگان و دستگیری آن ها تحریم کرد.

علی مملوک، رئیس ستاد امنیت عمومی

او متولد سال ۱۹۴۵ است و پیش از انتصابش به عنوان رئیس ستاد امنیت عمومی در سال ۲۰۰۵، معاون اطلاعات نیروی هوایی بود.

مدارک محرمانه‌ سفارت آمریکا در دمشق که توسط ویکی لیکس افشا شده است نشان می دهد که این سفارت، ژنرال مملوک را در سرکوب جامعه مدنی سوریه دخیل می دانسته و معتقد بوده تحریم او در سال ۲۰۰۷ بازتاب خوبی در سوریه خواهد یافت.

با این وجود، یک مدرک دیگر طبقه بندی شده آمریکایی نشان می دهد که او در سال ۲۰۱۰ در ملاقاتی پیش بینی نشده با دیپلمات های آمریکایی برای همکاری واشنگتن-دمشق در زمینه مبارزه با تروریسم تلاش کرده و گفته است: "علت اینکه ستاد امنیت عمومی سوریه بیش از سایر کشورهای منطقه در مبارزه با تروریسم موفق بوده این است که ما عملگرا هستیم و کار تئوریک نمی کنیم."

آمریکا ژنرال مملوک را به دلیل عدم رعایت حقوق بشر و سرکوب شهروندان در ماه آوریل ۲۰۱۱ مورد تحریم قرار داد.

آمریکا مدعی بود "سازمان او مخالفان را سرکوب می کند، شهروندان را تحت نظر دارد و در کشتار تظاهر کنندگان به دست نیروهای امنیتی در شهر درعا هم مشارکت کرده است."

یک ماه پس از آن، اتحادیه اروپا هم ژنرال مملوک را بدلیل نقشش در سرکوب تظاهرات ضد دولتی تحریم کرد.

او که یک سنی است با تمام سازمان های امنیتی سوریه روابط خوبی دارد و فرمانده اطلاعات نیروی هوایی و رئیس سازمان امنیت سیاسی، هر دو از دستیاران او بوده اند.

جمیل حسن، فرمانده اطلاعات نیروی هوایی

سرلشگر حسن در سال ۲۰۰۹ به عنوان فرمانده اطلاعات نیروی هوایی جایگزین عبدالفتاح قدسیه شد.

این سازمان اگرچه از اطلاعات ارتش کوچکتر است اما از نظر برخی به عنوان بخشی ویژه در امپراتوری اطلاعاتی سوریه شناخته می شود. این سازمان قدرت خود را مدیون حافظ اسد است که پیش از کودتا و رسیدن به قدرت فرماندهی نیروی هوایی را برعهده داشت.

نقش این سازمان در مقابله با گروه های اسلامگرای مخالف و عملیات برون مرزی بسیار مهم است و به خاطر خشونت شدیدش شهرت دارد.

ژنرال حسن، که یک علوی است، پیش از این به عنوان یک مقام امنیتی در فرمانداری بخش دیر الزور فعالیت می کرد.

در اواخر ماه آوریل سال ۲۰۱۱ نیروهای اطلاعات نیروی هوایی برای متفرق کردن تظاهر کنندگانی که پس از نماز ظهر در دمشق و سایر شهرها به خیابان آمده بودند به آنها با گاز اشک آور و گلوله جنگی شلیک کردند که بنا به گفته آمریکایی ها، ۴۳ نفر کشته شدند.

یک ماه پس از آن، اتحادیه اروپا اعلام کرد که"ژنرال حسن در سرکوب تظاهرات ضد دولتی اخیر نقش داشته" و او را مشمول تحریم سفر به اروپا قرار داد و اموالش را توقیف کرد.

محمد دیب زیتون، رئیس اداره امنیت سیاسی

بر اساس اظهارات آمریکا و اتحادیه اروپا، سرلشگر زیتون، که یک سنی متولد ۱۹۵۱ است، ریاست اداره امنیت سیاسی را بر عهده دارد.

این سازمان غیر نظامی مسوول نظارت بر فعالیتهای سیاسی سازمان یافته، شامل کنترل احزاب ثبت شده رسمی و انتشارات سیاسی است. این اداره همچنین بخشی هم مختص روابط اعراب، فلسطینی‌ها و اسرائیل دارد.

ژنرال زیتون قبل ار تصدی این پست در سال ۲۰۰۹، معاون ستاد امنیت عمومی بود. او در سال ۲۰۰۸ عضو هیاتی از نزدیکان رئیس جمهور بود که مامور تحقیق در مورد قتل عماد مغنیه در دمشق شده بود.

اتحادیه اروپا در ماه مه ۲۰۱۱ ژنرال زیتون را متهم به خشونت علیه تظاهرکنندگان کرد؛ سفر او را به اتحادیه اروپا ممنوع و اموالش را توقیف کرد.

در اواخر همان ماه آمریکا نیز او را به دلیل نقض حقوق بشر مورد تحریم قرار داد.

زهیر حمد، معاون ستاد امنیت عمومی

سرلشگر حمد، معاون علی مملوک، رئیس قدرتمند ستاد امنیت عمومی است.

او قبلا رئیس اطلاعات ویژه بود و مسوولیت نظارت بر روزنامه ها، کانال های تلویزیونی و وبسایت هایی که سوریه را پوشش می دادند، بوده است و برای مقامات رده بالا گزارش های روزانه تهیه می‌کرد.

مخالفان می گویند او اغلب روزنامه نگاران را برای توضیح در مورد فعالیت هایشان فرا می خواند. او متهم شده که با تهدید و ارعاب سعی داشته انتقاد از رژیم را محدود کند.

فعالان حقوق بشر می گویند که ژنرال حمد در دستگیری مخالفان و افراد مستقل، که در ماه های قبل از آغاز تظاهرات ضد دولتی اخیر تشدید شده بود، نقش عمده ای داشته است.

برخی از او به عنوان ستاره ای در حال طلوع بین سازمان های اطلاعاتی سوریه یاد می کنند.

حافظ مخلوف، رئیس بخش دمشق ستاد امنیت عمومی

سرهنگ مخلوف رئیس بخش دمشق ستاد امنیت عمومی است. این سازمان غیر نظامی، گستره فعالیت وسیعی دارد.

او پسر خاله و دوست دوران کودکی بشار اسد، متولد سال ۱۹۷۱ و برادر رامی مخلوف است.

سرهنگ مخلوف یکی از دو بازمانده تصادف اتومبیل سال ۱۹۹۴ است که باسل، برادر بزرگتر بشار اسد که قرار بود جانشین حافظ اسد شود در آن کشته شد.

آمربکا در سال ۲۰۰۷ او را به عنوان فردی شناخت که "به تلاش رژیم سوریه برای کارشکنی در پیاده سازی دموکراسی در لبنان کمک می کند" و اموال او را توقیف کرد.

او متهم بود که از اعمال نفوذ و مداخله سوریه در لبنان پشتیبانی می کند. در سال ۲۰۰۵ نیروهای سوریه پس از ۲۹ سال حضور نظامی در لبنان خاک این کشور را ترک کردند.

در سال ۲۰۱۱ اتحادیه اروپا سرهنگ مخلوف را به دلیل "نزدیکی به ماهر اسد و نقشش به عنوان رئیس بخش دمشق شورای امنیت عمومی در سرکوب تظاهر کنندگان" تحریم کرد.

وزارت خزانه داری آمریکا هم در همان ماه به دلیل "نقش رهبری در سرکوب اعتراضات سوریه و کشتار تظاهر کنندگان در درعا" تحریم های جدیدی علیه او اعمال کرد.

مخالفان می گویند که سرهنگ مخلوف بیش از رئیسش علی مملوک بر رئیس جمهور نفوذ دارد.

محمد ناصیف خیر بک، معاون معاون اول رئیس جمهور

سرلشکر بازنشسته خیر بک، هم قبیله رئیس جمهور و از قبیله علوی کلبی است. در ضمن خویشاوند سببی او هم هست و یکی از خویشاوندان او با یکی از دختران رفعت اسد ازدواج کرده است.

او که متولد سال ۱۹۳۷ است و ظاهرا دچار مشکلات پزشکی است، برای مدتهای طولانی در رژیم سوریه خدمت کرده و یکی از مشاوران بانفوذ رئیس جمهوری است.

او قبل از تصدی معاونت ستاد امنیت عمومی در سال ۲۰۰۹، یکی از مشاوران بسیار نزدیک حافظ اسد بود.

او در سال ۲۰۰۶ به عنوان معاون امنیتی رئیس جمهوری منصوب شد و یک سال پس از آن وزارت خزانه داری آمریکا اموالش را به دلیل "کمک به رفتار مشکل ساز دولت سوریه"، که گفته می شود شامل حمایت از تروریسم بین المللی، ساخت سلاح های کشتار جمعی و مداخله در عراق است، توقیف کرد.

یکی از اسناد دیپلماتیک آمریکا که به تازگی افشا شده او را به عنوان رابط تماس سوریه با ایران معرفی کرده است. این مدرک می گوید چنین مسئولیتی می تواند "نگرانی مردم سوریه و منطقه را در مورد تلاش دولت سوریه برای اجرای برنامه های توسعه طلبانه ایران برانگیزد."

هشام اختیار، رئیس سازمان امنیت ملی

ژنرال اختیار متولد سال ۱۹۴۱ و رئیس سازمان امنیت ملی حزب بعث است. وظیفه این سازمان هماهنگی بین سازمان های اطلاعاتی سوریه و آماده سازی پیشنهادات برای ارائه به رئیس جمهوری است.

او بین سال های ۲۰۰۱ تا ۲۰۰۵ رئیس ستاد امنیت عمومی بود.

آمریکا در سال ۲۰۰۶ به خاطر "کمک او به حمایت سوریه از سازمان های تروریستی شامل حزب الله" او را در فهرست تحریم قرار داد.

ژنرال اختیار در شورای امنیت ملی نیز مسئول فعالیت هایی بود که "مشخصا به حضور نظامی-اطلاعاتی سوریه در لبنان کمک می کرد."

در سال ۲۰۰۷ نام او در لیستی قرار گرفت که اجازه ورود به خاک آمریکا را ندارند.

بر اساس گزارش ها، ژنرال اختیار در سرکوب تظاهرات در درعا نقش داشته است. سرکوب وحشیانه رژیم در این شهر جنوبی سوریه موجب آغاز اعتراضات گسترده در سطح کشور شد.

وزارت خزانه داری آمریکا در ماه مه سال ۲۰۱۱ سازمان امنیت ملی را به دلیل سازمان دهی نیروهای امنیتی در سرکوب تظاهرات تحریم کرد.

ذوالهمه شالیش، فرمانده گارد حفاظت شخصی ریاست جمهوری

سرتیپ شالیش پسر عمه بشار اسد و فرمانده گارد حفاظت شخصی ریاست جمهوری است. او پیش از این مالک "اس ای اس اینترنشنال" بود که بنا به گفته دولت آمریکا در سال ۲۰۰۵ "به عنوان ابزاری برای رساندن تجهیزات نظامی به صدام حسین، رئیس جمهوری سابق عراق، استفاده می شد."

او و برادرش آصف که مدیر "اس ای اس" هم بود به عنوان خریدار و مصرف کننده نهایی برای عراق عمل می کردند و قبل از حمله آمریکا به عراق، در خرید تجهیزات دفاعی فعال بودند. اس دی اس با تهیه مدارک جعلی، فروشندگان را متقاعد می کردند که تجهیزات خریداری شده در سوریه مصرف خواهند شد.

اما نهایتا تجهیزات به صورت غیر قانونی به عراق فرستاده می شد. گفته می شود او به عدی، پسر بزرگ صدام، کمک های زیادی کرده است.

علی حبیب محمود، وزیر دفاع

حق نشر عکس BBC World Service
Image caption علی حبیب محمود، وزیر دفاع سوریه

ژنرال حبیب در سال ۲۰۰۹ به عنوان وزیر دفاع معرفی و جانشین حسن علی ترکمانی شد. او کهنه سرباز جنگ ۱۹۷۳ علیه اسرائیل است و پیش از این به عنوان فرمانده ستاد نیروهای مسلح خدمت می کرد. او در سال ۱۹۸۲ هنگام حمله اسرائیل به لبنان نیز فرماندهی نیروها را در مقابله با اسرائیل بر عهده داشت.

او همچنین در جنگ خلیج فارس هم به عنوان عضو نیروهای متحد حضور داشت و به آزادی کویت از اشغال صدام کمک کرد.

او متولد سال ۱۹۳۹ شهر ساحلی طرطوس است و در سال ۱۹۵۹ به ارتش پیوست. پس از طی مدارج ترقی در سال ۱۹۸۶ به درجه سرلشگری و در سال ۱۹۹۸ به درجه سپهبدی رسید. او بین سال های ۱۹۹۴ و ۲۰۰۰ فرماندهی نیروهای ویژه را به عهده داشت.

ژنرال حبیب در ضمن عضو کمیته مرکزی حزب بعث، دومین نهاد قدرتمند درون حزب نیز هست.

او قبل از رسیدن به مقام وزارت دفاع، شهرت چندانی در خارج از سوریه نداشت و حتی اکنون نیز چندان شناخته شده نیست. اما او در تمام این مدت جزو افسران قدرتمند در سوریه بوده است.

میزان دخالت ژنرال حبیب در سرکوب تظاهرات ضد دولتی چندان مشخص نیست اما نیروهای ارتش به مراکز اصلی نا آرامی ها در درعا، حمص و بانیاس فرستاده شده اند.

نظامیان با اتهام کشتار غیر نظامیان بی گناه و گلوله باران مناطق مسکونی با استفاده از تانک متهمند.

در ماه مه سال ۲۰۱۱ آمریکا به جرم نقض حقوق بشر ورود ژنرال حبیب را به آن کشور ممنوع و اموالش را توقیف کرد.

رستم غزاله، رئیس اطلاعات ارتش در حومه دمشق

بر اساس اطلاعات اتحادیه اروپا، ژنرال غزاله فرمانده اطلاعات ارتش در حومه دمشق است. او متولد ۱۹۵۳ است و پیش از این فرمانده اطلاعات نظامی در لبنان بود و تا هنگام قتل رفیق حریری نیز همین مسولیت را بر عهده داشت.

حق نشر عکس BBC World Service
Image caption رستم غزاله، رئیس اطلاعات ارتش در حومه دمشق

او در سال ۲۰۰۲ به فرماندهی اطلاعات نظامی در لبنان منصوب شد و بر اساس اطلاعات وزارت خزانه داری آمریکا تا سال ۲۰۰۵ و عقب نشینی نیروهای سوریه از لبنان مسوول اجرای سیاست های سوریه در لبنان بود.

او متهم است که در لبنان مداخله می کرد تا از تطبیق سیاست عمومی در لبنان با منافع و اهداف سوریه اطمینان حاصل کند. بنا به گزارش ها در حالی که فرماندهان نظامی لبنان به او گزارش می دادند او از نفوذش برای اطمینان از بقاء امیل لحود، رئیس جمهوری سابق لبنان در پستش استفاده کرد.

پس از عقب نشینی سوریه از لبنان خبر زیادی از او شنیده نشد. با این وجود پس از شروع نا آرامی ها در درعا، بشار اسد او را به این شهر فرستاد تا اهالی را از نیات خیر رئیس جمهوری آگاه سازد.

بنا به گزارش ها او به مردم گفت: "ما بچه ها را آزاد کرده ایم" که اشاره به چند نوجوان داشت که تحت تاثیر وقایع مصر و تونس روی دیوار شعارهای ضد رژیم نوشته و دستگیر شده بودند.

در ماه مه سال ۲۰۱۱ اتحادیه اروپا اعلام کرد که ژنرال غزاله رئیس اطلاعات ارتش در فرمانداری حومه دمشق است و در سرکوب مخالفان در منطقه درعا دست داشته است.

مناف طلاس، فرمانده گارد جمهوری

پسر مصطفی طلاس که تا قبل از بازنشستگی در سال ۲۰۰۴ به مدت ۳۳ سال وزارت دفاع را بر عهده داشت و یکی از حامیان قدرتمند رئیس جمهور پس از مرگ حافظ اسد بود.

گفته می شود او یکی از نزدیک ترین دوستان رئیس جمهوری است.

او در حال حاضر با درجه سرتیپ دومی در نیروی مخصوص گارد جمهوری فعال است و از سال ۲۰۰۰ به عضویت کمیته مرکزی حزب بعث در آمد.

بنا به گزارش ها، او رئیس جمهور را به تجار مسلمان سنی مذهب معرفی کرد تا پایگاه حامیانش را مستحکم تر کند. برادر او فیراس یکی از بازرگانان معتبر است.

او در سال ۲۰۰۵ به واشنگتن پست گفت که سوریه نیازمند اصلاحات است. اما محتاطانه ادامه داد: "شما به زمان طولانی یعنی شاید سال ها نیاز دارید. یک نسل باید به جلو هل داده شود."

او چنین استدلال کرد که بشار اسد هنوز هم بهترین امید اصلاح طلبان است. مخالفان این اظهارات به عنوان دروغ رد کردند.

گفته می شود آقای طلاس پس از آغاز نا آرامی ها در ماه مارس ۲۰۱۱ مذاکرات ناموفقی با رهبران مخالفان داشته است.

مطالب مرتبط