نمایه سیاسی هند

تاریخچه

حق نشر عکس BBC World Service

دومین کشور پرجمعیت و معروف به بزرگترین دمکراسی جهان، در دهه ۱۹۹۰ با داشتن ارتشی قدرتمند، تاثیرات مهم فرهنگی و اقتصادی قوی و با رشدی سریع در مسیر تبدیل شدن به یکی از قدرت های اصلی جهان قرار گرفت.

هند دارای سلاح هسته ای است و با وجود مخالفت جامعه جهانی در دهه هفتاد و پس از آن در دهه نود میلادی آزمایشهای هسته ای خود را اجرا کرد. با این همه این کشور هنوز با مشکلات عظیمی در عرصه های اجتماعی، اقتصادی و زیست محیطی روبروست.

شبه قاره هند که در بر گیرنده مجموعه ای از تنوع سیاسی، نژادی و طبیعی است و از کوههای مرزی با افغانستان در غرب تا جنگلهای برمه در غرب را شامل می شود، از اوایل قرن نوزدهم تاسال ۱۹۴۷ تحت حکومت بریتانیا بود.

اما تقسیم این شبه قاره همزمان با پایان استعمار بذر درگیری های بعدی را در این منطقه کاشت.

از آن زمان بین هند و رقیب بزرگش، پاکستان سه دوره جنگ در گرفته که دو جنگ بر سر منطقه کشمیر بوده است.

حق نشر عکس BBC World Service
Image caption مدافعان حقوق زنآن می گویند که در هند هنوز تبعیض علیه زنان بسیار است

از سال ۲۰۰۴ روند جدیدی در مذاکرات صلح بین دو کشور آغاز شد. با وجود ادامه تنش بر سر کشمیر و چند مورد بمبگذاری از جمله حملات خونبار در بمبئی، که پلیس هند آن را به پیکارجویان پاکستانی نسبت می دهد، دو کشور روند تنش زدایی را ادامه داده اند. یک ماه پس از حملات دولت هند اعلام کرد که روند صلح متوقف شده است.

با وجود چندین زبان، فرهنگ و مذهب در هند، گوناگونی فراوانی فرهنگی و قومی فراوانی در این کشور دیده می شود. این گوناگونی در نظام فدرالی کشور نیز دیده می شود؛ به این صورت که قدرت بین دولت مرکزی و ۲۸ ایالت تقسیم شده است.

با این حال درگیری های محلی و قومی بر سیاست هند تاثیر گذاشته است و گاهی تهدیدی برای دمکراسی و نظام سکولار این کشور به شمار می رود.

در سال ۱۹۸۴ ایندیرا گاندی، نخست وزیر وقت هند توسط محافظانش که از سیک های افراطی بودند به قتل رسید. انگیزه این ترور دستور نخست وزیر به ارتش برای بیرون کردن پیکارجویان سیک از معبد طلایی در شهر آمریستار بود.

در سال ۱۹۹۲ پس از تخریب مسجد بابری توسط هندوهای افراطی، درگیری های خشونت آمیز گسترده ای بین مسلمانان و هندویان روی داد.

پیشرفت اقتصادی

حق نشر عکس AP
Image caption بخش عمده ای از جمعیت روستانشین همچنان در فقر به سر می برند

جواهر لعل نهرو اولین نخست وزیر پس از استقلال هند، ایده ایجاد یک کشور سوسیالیستی را داشت و در این راستا زیرساختهای عمومی کشور را توسعه داد که بخشی از آن در دوره های بعدی به بار سنگینی برای بودجه دولتی بدل شد.

از اواخر دهه ۱۹۸۰ هند درهای خود را به سوی جهان گشود. اصلاحات اقتصادی تقویت و سرمایه گذاری خارجی تشویق شد و امروزه کشورهای پیشرو اقتصادی و قدرتهای بزرگ سیاسی و حتی چین که زمانی در نقش دشمن این کشور بوده، مشتاق برقراری ارتباط با هند هستند.

طبقه متوسط شهرنشینی در هند درحال شکل گرفتن است و در زمینه هایی مانند فن آوری اطلاعات سرمایه‌گذاری‌های زیادی انجام شده و حجم بالای نیروی کار ماهر، هند را به محلی مناسب برای شرکت های بین المللی تبدیل کرده است که مشتاق اند بخشی از کار خود را به شرکت های دیگر بسپارند.

با این حال بخش عمده ای از جمعیت روستانشین همچنان در فقر به سر می برند. زندگی آنان کماکان تحت سیطره نظام باستانی مذهب هندوست که به هر فرد جایگاهی ثابت در سلسله مراتب اجتماعی اختصاص می دهد.

تبعیض طبقاتی اکنون غیرقانونی است و تدابیر گوناگونی برای قدرت دادن به طبقات فرودست جامعه و ایجاد شرایط برای دستیابی آنان به فرصتهای شغلی و آموزشی در نظر گرفته شده است و تلاش های برای فقرزدایی و مبارزه با بیسوادی صورت می گیرد.

آزمایش های هسته ای هند در مه ۱۹۹۸ و متعاقب آن آزمایش های مشابه در پاکستان به فاصله فقط چند هفته، نگرانی جامعه بین المللی را در مورد ثبات منطقه افزایش داد و این آزمایشها با محکومیت وسیع جهانی همراه بود.

گرچه در آن زمان آمریکا به سرعت تحریم هایی را علیه هند اعمال کرد، اما امروز دو کشور مناسبات خود را بهبود داده و حتی توافق کرده اند که در زمینه فناوری هسته ای همکاری کنند.

هند ماهواره های خود را به فضا پرتاب کرده و در سال ۲۰۰۸ نخستین فضاپیما خود را به کره ماه فرستاد.

هند صاحب صنعت سینمای بسیار بزرگی است که محصولات آن در سراسر جهان به طور گسترده ای بیننده دارد.

در یک نگاه

حق نشر عکس BBC World Service
Image caption دروازه دهلی در دهلی نو که به یاد سربازان هندی کشته شده در جنگ جهانی اول ساخته شده است

نام کامل: جمهوری هند

جمعیت: ۱/۲ میلیارد نفر (سازمان ملل متحد، ۲۰۱۰)

پایتخت: دهلی نو

پرجمعیت ترین شهر: بمبئی

مساحت: ۳.۱ میلیون کیلومتر مربع بدون در نظر گرفتن منطقه کشمیر تحت کنترل هند (۱۰۰.۵۶۹ هزار کیلومتر مربع)

زبان اصلی: هندی، انگلیسی و حداقل ۱۶ زبان رسمی دیگر

مذاهب اصلی: هندویسم، اسلام، مسیحیت، سیکیسم، بودیسم و جینیسم

امید به زندگی: ۶۴ سال برای مردان و ۶۸ سال برای زنان (منبع: سازمان ملل متحد، سال ۲۰۰۷)

واحد پول: روپیه هند = ۱۰۰ پیسه

صادرات اصلی: محصولات کشاورزی، محصولات نساجی، سنگ های قیمتی و جواهرات، خدمات و فناوری های نرم افزاری، محصولات مهندسی، مواد شیمیایی، محصولات چرمی

سرانه درآمد ناخالص ملی: ۱.۳۴۰ دلار (بانک جهانی ۲۰۱۰)

نشانه اینترنتی: in.

کد تلفن بین المللی: ۹۱+

رهبران

متولد ۱۹۳۴، نادگائون (هند)

حق نشر عکس BBC World Service
Image caption پراتیبا پاتیل، نخستین زنی است که در هند به ریاست جمهوری رسیده است

پراتیبا پاتیل در ژوئیه ۲۰۰۷ به عنوان اولین زن رئیس جمهور در هند توسط اعضای مجالس ایالتی و پارلمان ملی به این مقام برگزیده شد.

خانم پاتیل از حزب حاکم کنگره است که در حال حاضر اکثریت را در دولت هند در دست دارد. او قبل از این سیاستمدار سرشناسی نبود و بالاترین مقامش ریاست دولت محلی در ایالت راجستان در شمال غرب هند بود.

او به خاطر رسوایی های مالی که در آن وابستگان خانوادگی اش متهم بودند و همینطور برخی از اظهار نظرهای جنجال برانگیزش به شدت مورد انتقاد قرار گرفته بود.

حامیانش ریاست جمهوری او را پیروزی برای زنان هند می دانند، اما منتقدان نگرانند که او از قدرت و نفوذ سیاسی درخور این مقام برخوردار نباشد.

هند در تاریخ معاصر خود سیاستمداران زن برجسته ای داشته و از همه مهمتر ایندیرا گاندی است که با رسیدن به قدرت در سال ۱۹۶۶ جزو اولین رهبران زن در جهان بود. اما مدافعان حقوق زنآن می گویند که در هند هنوز تبعیض علیه زنان بسیار است.

خانم پاتیل جایگزین ای پی جی عبدالکریم، دانشمند و معمار برنامه های هسته ای هند، شد

در هند اختیارات رئیس جمهور محدود است ولی اوست که پس از هر انتخابات سراسری می تواند تعیین کند که کدام حزب و چه کسی دولت مرکزی را تشکیل دهد.

متولد ۱۹۳۲، گاه، پنجاب

حق نشر عکس BBC World Service
Image caption مانموهان سینگ از هوادارن اقتصاد آزاد است

در پی پیروزی غیر مترقبه حزب کنگره در انتخابات عمومی، مانموهان سینگ در ماه مه سال ۲۰۰۴ به سمت نخست وزیری هند رسید.

رهبر حزب کنگره، سونیا گاندی، بیوه راجیو گاندی نخست وزیر پیشین، ظاهرا به منظور کم کردن فشار حملاتی که به دلیل اصلیت ایتالیایی او به این حزب خواهد شد، از پذیرفتن این مقام سر باز زد و باعث شگفتی طرفداران خود شد.

آقای سینگ اولویت های خود را کاهش فقر، ادامه اصلاحات اقتصادی و برقراری روابط دوستانه با همسایه های هند، به ویژه پاکستان اعلام کرده است.

در سال اول نخست وزیری، او دولتی ائتلافی تشکیل داد که متحدان وی از حزب کمونیست و تعدادی وزرای متهم به فساد مالی را شامل می شد.

او سیاست های اقتصادی مناسب با نیازهای بازار آزاد را کماکان ادامه داد و قانون منع گسترش فعالیت های هسته ای نظامی را تصویب کرد.

اما وعده دیگر او که تلاشی بود برای کاهش فقر در فقیرترین مناطق هند، هنوز تا ثمردهی راه درازی را در پیش دارد.

در سال ۲۰۱۱ درخواستهایی مبنی بر تحقیق در خصوص یک رشته رسوایی مالی رو به رو شد.

آقای سینگ بارها وعده داده که با فساد مبارزه کند.

منتقدان آقای سینگ می گویند که تعدد رسوایی های سیاسی در دوره او، نشاندهنده فراگیر شدن فرهنگ فساد در تشکیلات اوست.

در پی حملات مرگبار ۲۰۰۸ در بمبئی که منجر به کشته شدن حدود ۲۰۰ نفر شد، دولت او بارها به دلیل راهکارهای امنیتی مورد انتقاد قرار گرفته است.

با این حال حزب کنگره به رهبری سینگ در انتخابات سراسری در آوریل و مه ۲۰۱۱ با اقتدار به پیروزی رسید و فقط ۱۱ کرسی در پارلمان احتیاج داشت تا پیروز مطلق انتخابات باشد.

پیش بینی می شد که حزب مخالف بهاراتیا جاناتا رقابتی نزدیک با حزب کنگره داشته باشد.

با اینکه آقای سینگ برای تشکیل دولت به حمایت احزاب کوچک تر نیاز داشت، اما به نظر می رسید دولت جدید آنقدر قدرتمند باشد که بتواند اصلاحات اقتصادی خود را دنبال کند.

آقای سینگ شهرت خود را در سمت وزیر اقتصاد در دولت ناراسیمها رائو در اوایل دهه ۹۰ به دست آورد؛ زمانی که وی نقش عمده ای در فراهم شدن اقتصاد آزاد بازی کرد. پس از آن نیز آقای سینگ رهبری فراکسیون حزب کنگره را در مجلس اعیان به دست گرفت.

آقای سینگ در خانواده ای سیک و در ایالت پنجاب غربی متولد شد و دانش آموخته دانشگاه های آکسفورد و کمبریج است. سمت های پیشین او ریاست بانک مرکزی هند و از مسئولان صندوق بین المللی پول بوده است.

رسانه‌ها

حق نشر عکس BBC World Service
Image caption با افزایش طبقه متوسط جامعه، تیراژ روزنامه ها نیز افزایش یافته است

پس از شکستن انحصار دولتی رادیو و تلویزیون، این صنعت در حال شکوفایی اند و تعداد شبکه های رادیویی تلویزیونی دائما در حال افزایش است.

به گزارش وبسایت صنعت رادیو و تلویزیون تا سال ۲۰۱۱، ۱۰۶ میلیون خانوار در هند به تلویزیون کابلی و ماهواره ای دسترسی داشته اند و بیش از ۷۰۰ شبکه تلویزیونی در هند فعال هستند.

برنامه های خبری اغلب خبرهای سرگرمی را پوشش می دهند. چندین شبکه خبری ۲۴ ساعته در هند وجود دارد.

دوردارشان، تلویزیون عمومی چندین شبکه را تحت کنترل خود دارد؛ از جمله شبکه DD۱ که حدود ۴۰۰ میلیون بیننده دارد.دیش تی وی، تاتا- اسکای، سان دایرکت، بیگ تی وی و ایرتل دیجیتال تی وی میلیونهای مشترک دارد.

تعداد شبکه های رادیویی اف ام که موسیقی پخش می کنند فراوان است. اما فقط شبکه دولتی "آل ایندیا ردیو" می تواند برنامه های خبری تولید کند.

مطبوعات هند بسیار زنده و فعالند. با افزایش طبقه متوسط جامعه، تیراژ روزنامه ها نیز افزایش یافته و روزنامه های جدید با روزنامه های پرسابقه رقابت می کنند.

بر اساس گزارش گزارشگران بدون مرز در سال ۲۰۱۱، روزنامه نگارانی فعال در مناطقی که درگیری های مسلحانه وجود دارد از امینتی که باقی روزنامه نگاران نقاط دیگر هند دارند، برخوردار نیستند.

در دسامبر ۲۰۱۰ تعداد کاربران اینترنتی هند حدود ۱۰۰ میلیون نفر برآورد شده است (Internetworldatats).

فیلترینگ سازمان یافته در هند وجود ندارد و اما در اواخر ۲۰۱۱ مقامات تصمیم گرفته اند که محتوای سایتهایی که به نظر توهین آمیز می رسند را کنترل کنند.

این تصمیم که به داگاه کشانده شد، دولت را مقابل سایت هایی نظیر فیسبوک، یاهو، گوگل، مایکروسافت و یوتیوب قرار داد.

گزارشگران بدون مرز می گوید که حذف تمام محتویات اهانت آمیز برای سایت ها "عملی غیر ممکن" است. این سازمان از دولت خواسته است که این رفتار را به صورت قانونی "سرکوب کننده" در نیاورد.

تایمز آو ایندیا: روزنامه، چاپ بمبئی

هیندو:روزنامه، چاپ چنای

هندوستان تایمز: روزنامه، چاپ دهلی نو

پایونیر : روزنامه - چاپ دهلی نو

ایندین اکسپرس: روزنامه، چاپ دهلی نو

استیتس من – روزنامه - چاپ کلکته

ایشین ایج –روزنامه - چاپ دهلی نو

ایندیا تودی – مجله خبری، چاپ دهلی نو

آوت لوک – مجله خبری، چاپ دهلی نو

دوردارشان تی وی: تلویزیون عمومی، با در اختیار داشتن شبکه های محلی، منطقه ای، سراسری و ماهواره ای.

سی ان ان- آی بی ان: شبکه خبری 24 ساعته به زبان انگلیسی، با مشارکت کمپانی ترنر اینترنشنال

نیو دهلی تی وی: با شبکه های ان دی تی وی 24x7 و ان دی تی وی - ایندیا به زبان های هندی و انگلیسی

استار تی وی – شبکه ای که شبکه های تلویزیونی ماهواره ای و کابلی مختلفی از جمله استار نیوز را اداره می کند.

زی تی وی – شبکه تلویزیونی ماهواره ای و کابلی که توسط زی گروپ اداره می شود.

سونی انترتینمنت تی وی – شبکه تجاری

آج تک – شبکه خبری 24 ساعته، توسط ایندیا تو دی گروپ اداره می شود.

آل ایندیا ردیو – عمومی، شبکه های محلی و خارجی را اداره می کند.

ردیو وان: شبکه تجاری، پخش در شش شهر بزرگ

ردیو میرچی – شبکه تجاری که دارای ایستگاه هایی عموما موسیقی در بمبئی، دهلی نو و دیگر شهرها است و توسط تایمز گروپ اداره می شود.

ردیو سیتی – شبکه تجاری که دارای ایستگاه هایی اف ام در بمبئی و دیگر شهر ها بوده و متعلق به نیوز کورپریشن است.

رد اف ام – تجاری که توسط ایندیا تو دی گروپ اداره می شود.

پرس تراست آو ایندیا - غیر انتفاعی که مالک آن مجموعه ای از روزنامه ها هستند.

ایشین نیوز اینترنشنال: تجاری، خصوصی، خبرگزاری چند رسانه ای