اسماعیل هنیه:حماس هرگز اسرائیل را به رسمیت نخواهد شناخت

اسماعیل هنیه گفته است که حماس هرگز به آشتی با اسرائیل تن نخواهد داد
توضیح تصویر،

اسماعیل هنیه گفته است که حماس هرگز به آشتی با اسرائیل تن نخواهد داد

اسماعیل هنیه، نخست وزیر دولت حماس در غزه گفته است که این گروه "هرگز اسرائیل را به رسمیت نخواهد شناخت."

آقای هنیه که به ایران سفر کرده، امروز شنبه ۲۲ بهمن ماه در جریان سخنرانی در تهران گفت حتی اگر مصالحه ای بین فتح و اسرائیل انجام شود، حماس هرگز تن به آشتی نخواهد داد.

نخست وزیر دولت حماس همچنین افزود:"آنها می خواهند تا اشغال اراضی فلسطینی را توسط اسرائیل به رسمیت بشناسیم و دست از مقاومت بکشیم."

اما آقای هنیه تاکید کرد که مقاومت فلسطینی‌ها تا زمان آزاد کردن سرزمین های آنها ادامه خواهد داشت.

خالد مشعل، رهبر حماس و محمود عباس، رهبر فتح هفته گذشته در جلساتی که در قطر برگزار شد در مورد جزییات توافق آشتی که در ماه آوریل سال ۲۰۱۱ بین دو گروه رقیب حماس و فتح به دست آمد گفتگو کردند.

براساس توافق به دست آمده میان این دو گروه قرار است دولت انتقالی با عنوان دولت وحدت ملی، انتخابات ریاست تشکیلات خودگردان و همچنین انتخابات پارلمان فلسطینی را در سرزمین های فلسطینی واقع در کرانه باختری رود اردن و نوارغزه برگزار کند.

بنیامین نتانیاهو، نخست وزیر اسرائیل در واکنش به دیدار مقامات فتح و حماس در قطر و توافق بر سرجزئیات تشکیل یک دولت انتقالی به ریاست رهبر فتح گفت که تشکیلات خودگردان فلسطینی باید میان آشتی با حماس و صلح با اسرائیل یکی را انتخاب کند.

آقای نتانیاهو همچنین افزود: "صلح با حماس ممکن نیست. آنها یک گروه تروریستی هستند و هدفشان نابودی اسرائیل است."

این در حالی است که مقام های تشکیلات خودگردان فلسطینی، ماه گذشته در تلاش برای از سر گیری مذاکرات اسرائیل، با مقام های اسرائیلی دیدار کردند. این دیدار که پس از بیش از یک سال توقف گفتگوها صورت می گرفت، نتیجه ای نداشت.

طی بیش از چهار سال گذشته، دو "دولت"، جداگانه امور فلسطینیان را اداره می کرده اند.

از یک سو دولت حماس، کنترل نوار غزه را در دست داشته و از سوی دیگر، تشکیلات خودگردان فلسطینی به رهبری محمود عباس، اداره امور کرانه باختری رود اردن را عهده دار بوده است.