مالزی خبرنگار متهم به کفرگویی را به عربستان تحویل داد

حق نشر عکس AFP
Image caption آقای کشغری بعد از توییت کردن درباره حضرت محمد، تهدید به مرگ شد

مقامات مالزی یک خبرنگار اهل عربستان سعودی را اخراج کرده و او را به کشورش بازگردانده‌اند. این خبرنگار متهم شده است که در سایت توییتر به حضرت محمد، پیامبر اسلام، توهین کرده است.

مقامات نیروی پلیس مالزی به بی‌بی‌سی گفته‌اند که حمزه کشغری روز یکشنبه، ۱۲ فوریه، به عربستان سعودی برگردانده شده است.

پیش از این، گروه‌های مدافع حقوق بشر نسبت به اخراج این خبرنگار از مالزی اعتراض کرده بودند.

هفته گذشته و بعد از آن که آقای کشغری در سایت توییتر درباره حضرت محمد اظهارنظر کرد، بیش از ۳۰ هزار نفر به این نظر او در توییتر واکنش نشان دادند و چندین نفر او را تهدید به مرگ کردند.

توهین به پیامبر در دین اسلام کفرگویی تلقی می‌شود و فردی که چنین جرمی مرتکب می‌شود، در عربستان سعودی، با مجازات اعدام روبه‌رو است.

آقای کشغری که ۲۳ سال دارد، هفته گذشته از عربستان سعودی گریخت، ولی روز پنجشنبه به محض ورود به کوآلالامپور، پایتخت مالزی بازداشت شد.

او در توییتری که همزمان با سالروز تولد حضرت محمد منتشرش کرد، نوشته بود که به او (پیامبر اسلام) شک دارد.

آقای کشغری بعد از واکنش‌هایی که به این توییت او نشان داده شد، عذرخواهی و پیامش را از سایت توییتر پاک کرد، ولی با ادامه تهدیدها، عربستان سعودی را به مقصد مالزی ترک کرد.

جنیفر پک، خبرنگار بی‌بی‌سی در کوآلالامپور می‌گوید که دو کشور عربستان سعودی و مالزی معاهده‌ای برای استرداد مجرمان امضا نکرده‌اند، ولی مالزی به عنوان یک کشور مسلمان روابط خوبی با عربستان سعودی دارد.

او می‌گوید که وکیل آقای کشغری توانسته بود روز یکشنبه حکمی را دریافت کند که به این خبرنگار اجازه می‌داد تا زمانی برگزاری دادگاهش در مالزی بماند، ولی گویا این حکم خیلی دیر صادر شده و آقای کشغری به عربستان سعودی برگردانده شده است.

عفو بین‌الملل هشدار داده است که اگر آقای کشغری در عربستان سعودی به عنوان مرتد شناخته شود، خطر اعدام تهدیدش می‌کند.

مطالب مرتبط