'جاسوسی' پلیس نیویورک در میان مسلمانان نیوجرسی

پلیس نیویورک حق نشر عکس Reuters
Image caption اوایل این هفته مقامات دانشگاهی در شمال شرق آمریکا به نظارت پلیس نیویورک بر دانشجویان مسلمان اعتراض کردند

اسناد پلیس نیویورک نشان می دهد عده ای از نیروهای آن در میان مسلمانان مناطق نزدیک به این شهر مثل نیوآرک و نیوجرسی " جاسوسی" می کرده اند و به گردآوری اطلاعات مخفیانه دست می زدند.

کاری بوکر، شهردار نیوآرک گفته از این عملیات که توسط آسوشیتدپرس فاش شده اطلاعی نداشته است.

آقای بوکر که وعده تحقیق و بررسی این موضوع را داده است گفته: " این موضوعی بسیار جدی و تامل برانگیز است که نگرانی هایی را با خود در پی دارد."

اوایل این هفته مقامات دانشگاهی در شمال شرق آمریکا به نظارت پلیس نیویورک بر دانشجویان مسلمان اعتراض کردند.

مقامات دانشگاه های ییل و کلمبیا به بخشی از فعالیت های پلیس اعتراض داشته اند که پلیس نیویورک مدعی است برای شناسایی عوامل افراطی گری در فضای دانشگاهی توجیه پذیر است.

اوایل ماه جاری میلادی گروه های مدنی از سراسر آمریکا خواستار تحقیقات قضایی درباره نحوه جمع آوری اطلاعات در خصوص مسلمانان شیعه نیویورک شدند.

به گزارش خبرگزاری آسوشیتد پرس دپارتمان جمعیت نگاری پلیس نیویورک در سال ۲۰۰۷ مجموعه اطلاعاتی را درباره مساجد و مشاغلی که صاحبان مسلمان دارد در نیوآرک جمع آوری کرده است.

براساس اسنادی که آسوشیتدپرس به دست آورده این گزارش سری پلیس به هیچ گونه شواهدی از تروریسم یا جرایم و رفتار غیرقانونی اشاره نمی کند.

در گزارش پلیس آمده: "این مناطق برای بررسی افکار و فعالیت های جوامع (مسلمان) بیشترین توانایی را در اختیار ما قرار می دهند."

پلیس نیویورک گزارش های مشابهی را در دو بخش لانگ آیلند در نیویورک نیز انجام داده است.

پلیس نیویورک در اطلاعیه ای به بی بی سی پاسخ داده که مقامات نیوآرک را درجریان عملیات خود گذاشته بودند.

"گری مک کارتی" رییس پلیس سابق نیوآرک به اسوشیتدپرس گفته پلیس نیویورک قبل از اعزام نیروهایش صرفا به نشانه "ادای وظیفه" تلفنی دپارتمان او را مطلع کرده است.

به گفته آقای مک کارتی حتی یک افسر پلیس نیوآرک در این عملیات جاسوسی شرکت نداشته است.

اما فرماندار نیوجرسی که این عملیات را "نگران کننده" خوانده گفته است از انجام آن مطلع بوده است.

شهردار نیوآرک گفته گستره این فعالیت های پلیس برای تحت نظر گرفتن مسلمانان او را شوکه کرده است.

به گفته وی "اگر کسی در دپارتمان پلیس من می دانست که این یک عملیات سراسری و صرفا برپایه مذهب افراد است، باید با واکنشی بسیار شدیدتر با آن روبرو می شدیم . این با اصل باورهای من تناقض دارد. من ریشه این موضوع را مشخص می کنم."

بر اساس این گزارش پلیس به مناطق پرتقالی و برزیلی نشین هم اشاره دارد اما هیچ گونه اطلاعاتی درباره آنها جمع آوری نشده، تنها تاکید کرده که اطلاعات درباره" مراکز مذهبی اسلامی و مشاغل مسلمانان" گردآوری شده است.

این درحالی است که نظرسنجی ها نشان می دهد اکثرین مردم نیویورک مدافع فعالیت های ضدتروریستی پلیس نیویورک هستند.

روز سه شنبه بعد از اعتراض مقامات دانشگاهی به عملیات پلیس، مایکل بلومبرگ شهردار نیویورک، با جدیت از پلیس این شهر دفاع کرد و گفت: "هرجا اتهامی مطرح باشد پلیس همان جاست تا مشخص کند آیا این اتهام ها حقیقت دارد یا نه. این کاری است که از آنها توقع می رود."

مطالب مرتبط