بازداشت ۵۵۰ نفر در تظاهرات ضدپوتین

حق نشر عکس AP
Image caption ولادیمیر پوتین در مقر انتخاباتی خود نیز از حامیانشان تشکر کرد

پلیس روسیه ۵۵۰ نفر را پس از تظاهراتی علیه انتخاب ولادیمیر پوتین به عنوان رئیس جمهوری بازداشت کرده است که الکسی ناوالنی رهبر معترضان هم در میان آنهاست.

به گفته پلیس محلی، آنها ۳۰۰ نفر از یک گروه ۸۰۰ نفری از معترضان را در مرکز سن پترزبوگ دستگیر کردند.

۲۵۰ نفر دیگر از جمله آقای ناوالنی در مسکو پایتخت روسیه دستگیر شدند. او بعدا آزاد شد.

کشورهای خارجی پیروزی آقای پوتین در انتخابات یکشنبه را پذیرفته اند اما ناظران گفتند که رای گیری به نفع او برگزار شد.

دیوید کامرون نخست وزیر بریتانیا در تماسی تلفنی به آقای پوتین گفته است که او چشم انتظار کار با او برای "فائق آمدن بر موانع در روابط میان بریتانیا و روسیه و ساختن مناسبات عمیق تر سیاسی و تجاری است."

آمریکا و اتحادیه اروپا از دولت روسیه خواسته اند درباره ادعاهای نقض مقررات در جریان رای گیری تحقیق کند.

پیتشر آقای ناوالنی و سرگئی اودالتسوف دیگر رهبر معترضان برای جمعیتی ۱۴ تا ۲۰ هزار نفری در میدان پوشکین مسکو سخنرانی کردند.

آقای ناوالنی گفت "کلاهبرداران و دزدان" بر روسیه حکومت می کنند و تنها معترضان هستند که می توانند آنها را متوقف کنند.

تصور می شود که آقای اودالتسوف پس از پایان تجمع از ترک میدان خودداری کرده بود و آن زمانی بود که پلیس ضدشورش شروع به تخلیه محل از مردم کرد.

هر دو آنها قبلا در ارتباط با فعالیت های ضددولتی بازداشت شده اند.

نتایج انتخابات

مسئولان انتخابات در روسیه روز دوشنبه، پنجم مارس در کنفرانس مطبوعاتی اعلام کردند که بیشتر آرای انتخابات ریاست جمهوری روسیه شمرده شده و ولادیمیر پوتین توانسته است ۶۳.۷۵ درصد آراء را به خود اختصاص دهد.

آقای پوتین صبح دوشنبه در جمع حامیان خود در مسکو گفت که در رقابتی آزاد و منصفانه، پیروز شده است.

اما گروه‌های مخالف او مدعی هستند که تقلبی گسترده انجام شده است.

گالوس، از نهادهای نظارتی مستقل انتخاباتی اعلام کرده است که آقای پوتین فقط کمی بیش از ۵۰ درصد آراء را به دست آورده است که به مراتب کمتر از آمار رسمی اعلام شده از سوی مسئولان رسمی انتخابات روسیه است.

طبق قوانین روسیه، در صورتی که آقای پوتین نمی‌توانست بیش از ۵۰ درصد آراء را در دور اول انتخابات ریاست جمهوری روسیه به دست بیاورد، باید در دور دوم با نامزد دیگری که بیشترین آراء را در مقایسه با دیگر نامزدها به دست می‌آورد، رقابت می‌کرد.

گالوس همچنین اعلام کرده است که گزارش‌های متعددی از تخلفات انتخاباتی دریافت کرده است که بر اساس آنها، برخی افراد چندین بار در رأی‌گیری شرکت کرده‌اند.

'اعتقاد به پوتین'

شامگاه روز یکشنبه، چهارم مارس، ده‌ها هزار نفر از حامیان آقای پوتین در حالی که پرچم‌های روسیه را در دست داشتند، در محوطه مقابل کرملین تجمع کردند تا پیروزی او در انتخابات ریاست جمهوری را جشن بگیرند.

آقای پوتین در حضور کوتاهی که به همراه دمیتری مدودف، رئیس جمهور کنونی روسیه در این تجمع داشت، از طرفداران و حامیانشان "در هر گوشه" کشور تقدیر کرد.

او گفت: "قول داده بودم که برنده می‌شویم و ما بردیم."

آقای پوتین گفت: "ما در رقابتی آزاد و منصفانه پیروز شدیم."

او اضافه کرد: "ثابت کردیم که هیچ‌کس نمی‌تواند چیزی را به ما تحمیل کند."

حامیان آقای پوتین در تجمع روز یکشنبه خود، افزون بر پرچم‌های روسیه، نشان‌هایی در دست داشتند که روی آنها نوشته شده بود "پوتین-رئیس جمهور ما" و "ما به پوتین اعتقاد داریم".

آقای پوتین که در رقابت‌های ریاست جمهوری سال ۲۰۰۸ میلادی از دمیتری مدودف، رئیس جمهور کنونی روسیه حمایت کرده بود، در این مدت به عنوان نخست وزیر فعالیت می‌کرد. او با پیروزی در این انتخابات، تا سال ۲۰۱۸ میلادی، رئیس جمهور روسیه خواهد بود و با پایان این دوره نیز می‌تواند برای ادامه فعالیتش به عنوان رئیس‌جمهور در یک دوره شش ساله دیگر، در رقابت‌های انتخاباتی آتی شرکت کند.

برای خواندن گزارش و تحلیل‌های بیشتر درباره انتخابات ریاست جمهوری روسیه، به صفحه ویژه این انتخابات در بی‌بی‌سی فارسی بروید.

مطالب مرتبط