رئیس‌جمهور یمن بستگان علی عبدالله صالح را از ارتش برکنار کرد

حق نشر عکس AFP
Image caption عبدربه منصور هادی از ماه فوریه گذشته رئیس‌جمهور یمن بوده است

به گزارش رسانه‌های رسمی یمن، رئیس جمهور این کشور چندین نظامی ارشد وفادار به علی عبدالله صالح، رئیس جمهور سابق یمن را برکنار کرده است.

به گزارش خبرگزاری سبا، برادر آقای صالح از جمله افرادی بوده که از سمت خود کنار گذاشته شده است. او فرمانده نیروی هوایی یمن بود.

عبدربه منصور هادی، رئیس جمهور یمن، در چارچوب توافقنامه انتقال قدرت در این کشور، موظف به اعمال اصلاحات در ارتش این کشور بوده است.

او به دنبال امضای این توافقنامه از سوی علی عبدالله صالح، رئیس جمهور سابق یمن، در فوریه گذشته بر سر کار آمد.

آقای صالح برای ۳۳ سال رئیس جمهور یمن بود، اما به دنبال تداوم اعتراضات ضددولتی در این کشور، سرانجام اواخر سال گذشته، با اجرای توافقنامه انتقال قدرت در یمن موافقت کرد.

طبق این توافقنامه، عبدربه منصور هادی که پیش از این، معاون آقای صالح بود، با برگزاری انتخاباتی در ماه فوریه گذشته به عنوان رئیس جمهور یمن انتخاب شد. این انتخابات، تنها یک نامزد ریاست جمهوری داشت.

روز جمعه، ششم آوریل، صدها هزار نفر از مردم یمن با شرکت در تظاهراتی، خواهان اصلاحات در ارتش این کشور شدند.

خبرگزاری سبا به نقل از احکامی که از سوی دولت صادر شده، گزارش داده است که محمد صالح الاحمر، فرمانده نیروی هوایی یمن که برادر ناتنی علی عبدالله صالح است و طارق محمد عبدالله صالح، فرمانده گارد ریاست‌جمهوری یمن که برادرزاده آقای صالح است، هر دو از سمت‌های خود برکنار شده‌اند.

مطالب مرتبط