افزایش تردیدها درباره اجرای طرح آتش بس در سوریه

حق نشر عکس Reuters
Image caption مخالفان بشار اسد در شهر ادلب سوریه

در پی درخواست های تازه دولت سوریه و واکنش مخالفان مسلح دایر بر اینکه دولت در پی ترفندی برای طفره رفتن از اجرای طرح آتش بس است، تردیدهای فزاینده ای درباره تحقق این طرح به وجود آمده است.

این درحالی است که قرار بود براساس طرح مورد حمایت سازمان ملل خشونت ها از روز سه شنبه ۱۰ آوریل متوقف شود.

اما دولت سوریه روز یکشنبه اعلام کرد که نیروهای ارتش تنها پس از دریافت تعهدنامه مکتوب از طرف مقابل، از مناطق مسکونی خارج خواهند شد.

مخالفان مسلح یکشنبه گفتند که قبلا قول توقف نبرد در صورت اقدامی مشابه از سوی دولت را داده اند.

فرمانده آنها گفت که به اعتقاد او آتش بس مورد حمایت سازمان ملل ناکام خواهد ماند.

در چارچوب طرحی که کوفی عنان، فرستاده ویژه مشترک سازمان ملل متحد و اتحادیه عرب در امور سوریه، برای پایان دادن به خشونت‌ها و برقراری آرامش در سوریه ارائه کرده، انتظار می‌رود تمام طرف‌های درگیر در این کشور از روز سه‌شنبه دهم آوریل به برخوردهای نظامی پایان دهند و از ۴۸ ساعت بعد از آن (۱۲ آوریل) آتش‌بس کامل در سوریه برقرار شود.

اما وزارت امور خارجه سوریه در اطلاعیه‌ای اعلام کرد که نیروهای ارتش سوریه تنها در شرایطی عقب‌نشینی خواهند کرد که افرادی که در این اطلاعیه "گروه‌های تروریستی" خوانده شده‌اند، تعهدنامه‌ای مکتوب برای توقف درگیری‌های مسلحانه ارائه کنند.

این در حالی است که پیش تر بشار اسد، رئیس‌جمهور سوریه، در چارچوب طرح صلح پیشنهادی مشترک سازمان ملل متحد و اتحادیه عرب، پذیرفته بود که از روز سه‌شنبه ۱۰ آوریل نیروهای دولتی را از مناطق مسکونی خارج کند.

اما در اطلاعیه وزارت امور خارجه سوریه آمده است که گزارش‌های اولیه مبنی بر این که دولت تا روز سه‌شنبه، نیروهای ارتش را از شهرها خارج می‌کند، "تفسیری اشتباه (از این توافق) است."

در این اطلاعیه آمده است آقای عنان نه تنها نتوانسته است تعهدنامه‌ای مکتوب از گروه‌های مخالف دولت ارائه کند، بلکه "نتوانسته است ضمانت‌نامه‌ای مکتوب از طرف دولت‌های قطر، عربستان سعودی و ترکیه مبنی بر توقف تامین مالی گروه‌های تروریستی ارائه کند."

شورای ملی سوریه متشکل از مخالفان نیز در این روز گفت که به عقیده اش درخواست های تازه دولت ترفندی از سوی حکومت آقای اسد برای رد طرح آتش بس است.

بیش از ۹ هزار نفر در قیام یک سال اخیر علیه حکومت آقای اسد کشته شده اند.

یک سخنگوی "ارتش آزاد سوریه" که با نیروهای دولتی می جنگد به خبرگزاری رویترز گفت که این گروه در اطاعت از طرح سازمان ملل آتش بس را اجرا خواهد کرد.

سرهنگ قاسم سعدالدین افزود: "اما اگر آنها (نیروهای دولتی) آتش کنند، ما سلاح ها را برخواهیم داشت و خواهیم جنگید."

سرهنگ ریاض السعد یکی دیگر از فرماندهان این گروه گفت که از نیروهای این گروه خواسته نشده تعهد کتبی بدهند.

او گفت: "ما قول داده ایم که اگر رژیم به این طرح متعهد باشد ما هم خواهیم بود. ما صادق هستیم. رژیم این طرح را اجرا نخواهد کرد. این طرح شسکت خواهد خورد."

شدت یافتن خشونت‌ها

با نزدیک شدن موعد ضرب‌الاجل برای برقراری آتش‌بس در سوریه، مخالفان دولت گفته‌اند که عملیات نظامی ارتش علیه مخالفان بشار اسد در روزهای اخیر شدت یافته و تلفات این خشونت‌ها رو به فزونی گذاشته است. مخالفان دولت می‌گویند که در حمله‌های اخیر نیروهای ارتش این کشور در روز شنبه ۷ آوریل نزدیک به ۱۶۰ نفر جان خود را از دست داده‌اند.

براساس گزارش‌ها در حمله نیروهای نظامی به شهر لطامنة در استان حماة بیش از ۴۰ غیرنظامی کشته شده‌اند.

آقای عنان روز یکشنبه در بیانیه ای گفت که "اوجگیری فعلی خشونت ها" غیرقابل قبول است.

تصاویر تاییدنشده ویدئویی از شهر حمص نشان می‌دهد که دست‌کم ۱۳ نفر به طور دسته‌جمعی به قتل رسیده‌اند. یکی از ساکنان این شهر گفته است که در نزدیکی خانه‌اش شاهد خودروهای زرهی و افراد مسلحی بوده است که به غیرنظامیان حمله می‌کردند.

رابرت فورد، سفیر آمریکا در سوریه نیز گفته است که مقامات سوری باید به یاد داشته باشند که دنیا شاهد اقداماتشان است.

بان کی‌مون، دبیرکل سازمان ملل متحد، روز جمعه، ششم آوریل، با صدور بیانیه‌ای، از مقامات سوریه به دلیل ادامه حملات نظامی به شهرها و مناطق مسکونی به شدت انتقاد کرد و خواهان توقف فوری عملیات نظامی در سوریه شد.

در عین حال، مخالفان دولت سوریه، مقامات دولت آمریکا و بسیاری از کشورهای منطقه، نسبت به تعهد دولت سوریه برای اجرایی کردن این طرح صلح ابراز تردید کرده‌اند.

مقامات رسمی سوریه گفته‌اند که این حمله‌ها ناشی از فعالیت افراد مسلح شورشی است که از عقب‌نشینی نیروهای ارتش از شهرهای سوریه بهره‌برداری می‌کنند.

روز شنبه، هفتم آوریل، نیز هزاران نفر از حامیان بشار اسد، رئیس‌جمهور سوریه، در دمشق، به مناسبت شصت و پنجمین سالگرد روی کار آمدن حزب بعث در این کشور، دست به راهپیمایی زدند.

همچنین سازمان همکاری‌های اسلامی خواهان دریافت کمک برای جمع کردن نزدیک به ۷۰ میلیون دلار کمک مالی شده است تا به حدود یک میلیون نفری که در سوریه نیازمند کمک هستند، امدادرسانی شود.

این سازمان اعلام کرده است که از دولت سوریه برای امدادرسانی به مردم این کشور مجوز گرفته است.

مطالب مرتبط