سلاح سری فرانسوا اولاند در ا نتخابات فرانسه

حق نشر عکس BBC World Service

وقتی که فرانسوا اولاند، تصمیم گرفت که وارد مبارزات انتخابات ریاست جمهوری فرانسه شود، دو قول به مردم داد، اول این که وزنش را کم کند و دوم این که از جوک گفتن دست بر دارد.

او توانست با کم کردن ۱۵ کیلوگرم به اولین قولی که داده بود، عمل کند و حالا مجبور است که یک دست کت و شلوار جدید برای خودش بخرد.

اما در مورد قول دوم یعنی جوک نگفتن. او هنوز نتوانسته که به این وعده اش عمل کند.

پس از چندین ماه سعی کردن حال به نظر می رسد که آقای اولاند آن طوری که نیکولا سارکوزی، دیگر رقیب انتخاباتی اش به طعنه از او یاد می کند، باز همانند گذشته به جوک گفتن روی آورده است.

ستاد تبلیغاتی آقای اولاند تصمیم گرفته که از این حس شوخ طبعی او به عنوان سلاحی غیرقابل پیش بینی برای رویارویی با رقیب اصلی اش ، در جریان مناظره های رو در روی تلویزیونی استفاده کند.

لابرادور فرانسوا میتران

هلن جوآن مفسر سیاسی در کتابی که به تازگی درباره فعالیت های سیاسی فرانسوا اولاند تحت عنوان "اولاند مصور کوچک" منتشر کرده، درباره این شوخ طبعی کاندیدای سوسیالیست ها توضیحاتی داده است.

به گفته خانم جوآن، شوخ طبعی مهم ترین بخش از شخصت سیاسی آقای اولاند است، به ویژه در زمانی که او فعالیت های سیاسی اش را آغاز کرد.

هلن جوآن در بخشی از کتابش نوشته: سال ۱۹۸۱ بود و فرانسوا اولاند ۲۶ ساله را به عنوان کاندیدای حزب مخالف برای شرکت در انتخابات پارلمانی برگزیدند تا با ژاک شیراک رقابت کند.

در آن زمان آقای شیراک که رهبری حزب خود را برعهده داشت، قبلا در پست نخست وزیری بوده و در انتخابات ریاست جمهوری هم شرکت کرده بود. این در حالی بود که آقای اولاند هیچ سمتی را تا آن زمان تجربه نکرده بود.

خانم جوآن در ادامه می نویسد: وقتی ژاک شیراک می بیند که آقای اولاند بدون همراه و تنها با یک کیف دستی آمده می گوید: آنها کسی را برای رقابت با من فرستاده اند که سگ لابرادور رئیس جمهور فرانسوا میتران در مقایسه با او مشهورتر است.

چند روز بعد آقای اولاند به یکی از نشست های ژاک شیراک می رود. در آن جا دستش را بلند می کند تا سوالی بپرسد و می گوید: "من فرانسوا اولاند هستم، کاندیدایی که شما با سگ فرانسوا میتران مقایسه اش کردید."

خانم جوآن می گوید "این طوری بود که او توانست صحبت کند و به عنوان یک سیاستمدار وارد صحنه سیاسی شود."

البته حرفه او به عنوان یک بذله گو و داستانسرا هم از همان زمان شروع شد.

شوخ طبعی اش او را به چهره مردمی شاخصی تبدیل کرده و سخنرانی های عمومی اش بیشتر به حرف و صحبت های پس از شام خوردن شباهت دارد تا سخنرانی های سیاسی .

سالهای زیادی، او ژاک شیراک، رقیب قدیمی اش، را در جوک هایش هدف قرار می داد.

کمدین متفاوت

آقای اولاند اغلب در ارائه موضوعات شیوه ای مخصوص به خود دارد، یکی از جالب ترین آنها به استهزا گرفتن طرحی مربوط به مسکن بی خانمان‌ها می شود که نیکولا سارکوزی آن را ارائه کرده بود.

حتی برخی از کمدین های حرفه ای هم تحت تاثیر شوخی های آقای اولاند قرار گرفته اند.

گابریل پروست، کمدین و بازیگر فرانسوی یکی از آنهاست.

آقای پروست می گوید: "او خیلی خوب است. من حتی یکی از صحبت های او را یادداشت کردم چون خیلی بامزه بود. او تنها سیاستمداری است که صحبت هایش را خودش می نویسد."

آقای پروست همچنین این واقعیت را که فرانسوا اولاند یک "کمدین" متفاوت است، دوست دارد .

او می گوید شما به من نگاه می کنید و می گویید : "این مرد هرگز نمی تواند مرا بخنداند. این درست در مورد فرانسوا اولاند هم صادق است."

رویارویی شخصیتی فرانسوا اولاند و نیکلا سارکوزی، به همان جذابیت رویارویی عقاید و ایده های این دو است.

ماری ایو مالوینز؛ سردبیر سیاسی رادیو فرانسه، زندگینامه هر دو شخصیت سیاسی را منتشر کرده است.

در زندگیمامه منتشره خانم مالوینز درباره فرانسوا اولاند او از شوخ طبعی این سیاستمدار به عنوان یکی از جنبه های مهربانی او یاد می کند که با مدرسه کاتولیکی که در آن درس خوانده و طبیعت سیاسی او مرتبط است.

خانم مالوینزمی گوید: "حتی از زمانی که یک پسر بچه بود با توسل به شوخ طبعی سعی می کرد تا از درگیری دوری کند. به این ترتیب با همه دوست بود ."

اما این شوخ طبعی او در انتخابات فرانسه چگونه به او کمک خواهد کرد؟

خانم مالوینز می گوید: "این سوال مهمی است. در فرانسه ما سیاستمداران خشن را دوست داریم . فرانسوا اولاند فکر می کند به خاطر بحران اقتصادی فعلی، فرانسه احتمالا به دنبال رهبری متفاوت است. او فکر می کند که مردم خواستار رئیس جمهوری مهربان هستند. اما نکته این است که احتمالا او کاملا اشتباه می کند."

به هرحال قرار است یکشنبه ۲۲ آوریل مردم فرانسه برای انتخاب رئیس جمهور جدید این کشور در اولین دور انتخابات شرکت کنند.

مطالب مرتبط