پرتاب موشک دوربرد هند 'موفقیت آمیز' بوده است

حق نشر عکس Reuters
Image caption ساخت هر موشک آگنی -۵، حدود۴۸۰ میلیون دلار هزینه دارد

مقام‌های هندی می‌گویند آزمایش پرتاب موشک دوربرد قاره پیمایی که توان حمل کلاهک هسته ای را دارد، با موفقیت انجام شده است.

موشک بالستیک آگنی- ۵ (Agni-V) از سایتی در ساحل شرقی هند پرتاب شد و ۲۰ دقیقه بعد به هدفی که در نزدیکی اندونزی در اقیانوس هند قرار داشته، برخورد کرده است.

برد این موشک بیش از پنج هزار کیلومتر است و می تواند تقریبا تمام شهرهای چین را هدف قرار دهد. کشورهایی چون پاکستان، ایران، مالزی و بخش هایی از روسیه نیز در برد این موشک قرار دارند.

اما هنوز مشخص نیست که آیا این موشک در این آزمایش توانسته فاصله مورد نظر مقام های هندی را طی کند.

اگر موفقیت پرتاب این موشک تائید شود، هند توانسته به کشورهای اتمی دارای موشک های دوربرد بپیوندد. در حال حاضر آمریکا، بریتانیا، فرانسه، روسیه و چین دارای این موشک ها هستند و تصور می شود که اسرائیل هم جزو این گروه باشد.

اس پی داس، رئیس سایت آزمایش‌های موشکی در هند به بی بی سی گفت:" پرتاب بی نقصی بود. به آنچه مورد نظرمان در آزمایش بود، دست یافتیم و این موشک توانست به هدفی که از پیش تعیین شده بود، برخورد کند."

مانهومان سینگ، نخست وزیر هند به خاطر این"پرتاب موفق" به دانشمندان هندی تبریک گفت.

آقای سینگ گفت: "پرتاب امروز نشانگر فصل مهم دیگری در تلاش ما برای دستیابی به امنیت، آمادگی و درنوردیدن مرزهای علمی بوده است."

این موشک ساعت ۸:۰۵ به وقت محلی (۲:۳۵ به وقت گرینویچ) روز پنجشنبه، ۱۹ آوریل از جزیره ویلر در شرق ایالت شرقی اوریسا پرتاب شد.

'لحظه تاریخی'

حق نشر عکس AP
Image caption مقام های هندی می گویند هدف از آزمایش این موشک تقویت قدرت بازدارندگی در صورت بروز جنگ است و نه تهدید کشور خاصی

اندرو نورث، خبرنگار بی بی سی در دهلی می گوید که با وجود تکذیب مقام های هندی، تقریبا همه بر این عقیده اند که هدف از این آزمایش موشکی، قدرت نمایی در مقابل چین بوده است و توانایی بالقوه هند را برای هدف قرار دادن پکن و شانگهای با کلاهک هسته ای -به صورت تئوری- نشان می‌دهد.

مقام های هندی می گویند هدف از آزمایش این موشک تقویت قدرت بازدارندگی در صورت بروز جنگ است و نه تهدید کشور خاصی.

به گزارش خبرگزاری آسوشیتدپرس، چین بلافاصله نسبت به این آزمایش واکنش نشان نداد. اما سی‌سی‌تی‌وی، تلویزیون دولتی چین، این آزمایش را "لحظه ای تاریخی برای هند" خواند و گفت که " این آزمایش نشان داد که هند به باشگاه کشورهای دارای موشک های بالستیک پیوسته است".

این شبکه تلویزیونی گفته است که پرتاب این موشک با نقص هایی همراه بوده است و افزود که این آزمایش "در عمل نشانگر تهدیدی نیست".

اما راهول بدی، تحلیلگر امور دفاعی می گوید که این آزمایش موشکی موفقیت آمیز بوده است و این موشک می تواند کلاهکی به وزن ۱۵۰۰ کیلوگرم را حمل کند و مواضعی در خاک چین را هدف قرار دهد.

به گفته او این موشک که تا سال ۱۵-۲۰۱۴ آماده بهره‌برداری می شود، قدرت بازدارندگی هسته ای هند را تقویت می کند.

تحلیلگران می گویند که موشک های آگنی (به معنای آتش در زبان هندی و سانسکریت) اساس بازدارندگی هسته ای هند را تشکیل می دهند.

طول موشک آگنی-۵، ۱۷.۵ متر است که سوخت آن جامد است. وزن آن هنگام پرتاب حدود ۵۰ تن است و ساخت هرکدام ۲.۵ میلیارد روپیه (۴۸۰ میلیون دلار) هزینه دارد.

این موشک جزو پیشرفته‌ترین سلاح های هند است.

در سال ۲۰۱۰ هند موشک میان‌برد آگنی - ۲ را آزمایش کرد که برد آن بیش از دو هزار کیلومتر است.

حق نشر عکس BBC World Service

مطالب مرتبط