درگيریهای پليس و مخالفان پوتین در مسکو

سرگی آدالتسو فعال روسی حق نشر عکس NA
Image caption سرگی آدالتسو، فعال روسی در بين دستگير شدگان بود

یک روز قبل از مراسم تحلیف ریاست جمهوری، تظاهرکنندگان به خیابانهای مسکو، پایتخت روسیه، ریختند و با پلیس درگیر شدند.

ولادیمیر پوتین، روز دوشنبه قرار است که سومین دور ریاست جمهوری خود را شروع کند.

در آغاز این تظاهرات صلح آمیز بود، اما زمانی که گروه کوچکی از تظاهرکنندگان سعی کردند صف پلیس ضد شورش را بشکنند، درگیری‌ها آغاز شد.

پلیس راه تظاهرکنندگان را برای گذر به پلی که از روی رودخانه مسکو می گذرد سد کرده بودند.

شاهدان می گویند، درگیری‌ها زمانی شروع شد که جمعیت به طرف پل می رفتند و پلیس تظاهرکنندگان را با باتوم به سمت مخالف می راند.

بنا به گزارش خبرنگار بی بی سی، تظاهرکنندگان گفته بودند که تا لغو مراسم تحلیف ولادمیر پوتین، رئیس جمهوری منتخب روسیه در محل می مانند. آنها همچنین خواهان در اختیار گرفتن یک ساعت برنامه تلویزیونی شدند و اینکه انتخابات مجددا برگذار شود.

چند تن از فعالان مخالف آقای پوتین از جمله الکسی ناوالنی، سرگی آدالتسو و بوریس نمتسو به همراه دهها نفر دیگر در این درگیری‌ها دستگیر شدند.

آقای ناوالنی از تظاهرکنندگان خواست تا زمان آزادی دستگیر شدگان، پراکنده نشوند.

او که از اتومبیل پلیس تلفنی با یک ایستگاه رادیویی صحبت می کرد، از تظاهرکنندگان خواست از مقامهای کشور بخواهند اصلاحاتی که وعده داده اند را عملی کنند.

تصاویر تلویزیونی نشان می داد که پلیس به سوی محلی که سرگی آدالتسو، فعال چپ‌گرا در حال سخنرانی بود، حمله کردند و او را به سوی اتومبیلی که آنجا منتظرش بود، بردند.

قبل از دستگیری، آقای آدالتسو هم خواستار لغو مراسم تحلیف ولادیمیر پوتین شد، او از طریق بلندگو می گفت که "ما اینجا را ترک نمی کنیم."

تظاهرکنندگان شعار "ما، قدرت هستیم" سر می دادند.

هر چند پلیس روسیه تعداد تظاهرکنندگان را هشت هزار نفر تخمین زده است اما سازماندهندگان این تظاهرات می گویند حدود ۲۰ هزار نفر در این تظاهرات شرکت کرده اند.

تظاهراتی مشابه هم برای حمایت از آقای پوتین در مسکو برگزار شد.

مطالب مرتبط