همسر سیاستمدار ارشد چینی به قتل متهم شد

حق نشر عکس Reuters
Image caption بو شیلای از اعضای پولیتبروی استان چونگ‌کینگ بود

شین‌هوآ، خبرگزاری دولتی چین، گزارش داده است که گو کایلای، همسر بو شیلای، یکی از سیاستمداران ارشد چینی که اخیرا از تمامی سمت‌های خود برکنار شده است، به قتل نیل هیوود، بازرگان بریتانیایی، متهم شده است.

خانم گو و ژانگ شیائوجون، مستخدم منزل او اخیرا تحت تعقیب قرار گرفته بودند.

جنازه آقای هیوود در ١٥ نوامبر ٢٠١١ در هتلی در چونگ‌کینگ، در جنوب غربی چین پیدا شد.

قتل احتمالی آقای هیوود اسباب رسوایی آقای بو شد و فضای سیاسی چین را به شدت متاثر ساخت.

مقامات محلی در ابتدا اعلام کردند که آقای هیوود به دلیل زیاده‌روی در مصرف مشروبات الکلی جان باخته است، اما پس از آن دولت اعلام کرد که همسر آقای بو در این ماجرا نقش داشته است.

دادستان آنهوئی شرقی اتهام قتل عمد را به این دو متهم وارد کرده است.

یوون وو، سردبیر بخش چینی بی‌بی‌سی، می‌گوید انتخاب آنهوئی برای محاکمه، به جای چونگ‌کینگ، که گفته می‌شود قتل در آن اتفاق افتاده، نکته بارزی است.

نگرانی مقامات چینی این است که نفوذ آقای بو در استان چونگ‌کینگ بر روند دادرسی تاثیر بگذارد.

تحلیلگران می‌گویند مقامات چینی مشتاقند این پرونده پیش از مقطع حساس انتخاب رهبر حزب کمونیست، که هر ده سال یک بار انجام می‌گیرد، مختومه شود.

برخی از چینی‌ها نسبت به زمان اعلام این اتهامات انتقاد دارند و می‌گویند هدف مقامات این بوده که توجه‌ها را از سیل مرگبار اخیر در پکن منحرف کند.

گفته می‌شود خانم گو و پسرش با آقای هیوود بر سر امور مالی اختلاف نظر داشته‌اند و خانم گو از بیم به خطر افتادن پسرش، به کمک آقای ژانگ او را مسموم کرده است.

ماهیت دقیق رابطه آقای هیوود با خانواده بو روشن نیست.

پیشتر انتظار می‌رفت آقای بو به سمت بالایی در حزب کمونیست برسد، اما با تقاضای پناهندگی معاونش از کنسولگری آمریکا سقوط سیاسی او آغاز شد.

مطالب مرتبط