درگیری در حلب تعداد پناهجویان سوری را 'به شدت افزایش داده است'

حق نشر عکس Reuters
Image caption نیروهای ارتش آزاد سوریه در حال استراحت در حوالی منطقه صلاح‌الدین حلب

همزمان با برقراری آرامشی نسبی در درگیری نیروهای ارتش و مخالفان دولت سوریه در شهر حلب، سازمان ملل متحد اعلام کرده است که تعداد غیرنظامیان سوری که از حلب گریخته‌اند، افزایش قابل توجهی یافته است.

کمیساریای عالی سازمان ملل متحد در امور پناهندگان اعلام کرده که تاکنون از نزدیک به ۱۵۰ هزار نفر پناهجوی سوری در چهار کشور همسایه سوریه ثبت‌نام کرده است.

این سازمان اعلام کرده است که در یک هفته گذشته شش هزار نفر از سوریه وارد خاک ترکیه شده‌اند که بسیاری از آنها از ساکنان حلب و مناطق اطراف آن بوده‌اند.

آدریان ادواردز، سخنگوی آژانس پناهندگان سازمان ملل متحد گفته است: "هفته گذشته تعداد افرادی که به ترکیه رسیده‌اند، افزایش زیادی داشت و بسیاری از آنها از حلب و روستاهای اطراف آن آمده‌اند."

براساس اعلام آژانس پناهندگان سازمان ملل متحد، هم‌اکنون ۵۰۲۲۷ نفر در ترکیه، ۴۵۸۶۹ نفر در اردن، ۳۶۸۴۱ نفر در لبنان و ۱۳۵۸۷ نفر در عراق به عنوان پناهجویان سوریه ثبت‌نام شده‌اند.

آقای ادواردز گفت: "می‌دانیم که در چندین کشور، تعداد قابل توجهی از پناهجویان هستند که هنوز ثبت‌نام نشده‌اند."

مخالفان دولت بعد از آن که روز پنجشنبه، از منطقه استراتژیک صلاح‌الدین در جنوب غرب حلب عقب رانده شدند، وعده دادند که دوباره به مقابله با نیروهای ارتش برمی‌خیزند.

نیروهای ارتش آزاد سوریه، از گروه‌های اصلی مسلح مخالف دولت، بعد از آن که تانک‌ها و جنگنده‌های ارتش آنها را زیر آتش شدید گرفتند، از مواضع خود عقب‌نشینی کردند.

ناظران حقوق بشر سوریه، از گروه‌های مخالف دولت سوریه که در بریتانیا مستقر است، اعلام کرده که نیروهای دولتی منطقه ساخور و هنانو در شرق حلب را هم زیر آتش داشته‌اند.

با این حال، امروز (جمعه، ۱۰ اوت) گزارش‌هایی از بروز درگیری قابل توجه در حلب منتشر نشده است.

تحریم‌های جدید

با وجود ادامه اعتراضات ضددولتی در سوریه برای بیش از ۱۷ ماه، بشار اسد، رئیس جمهور این کشور همچنان در مقابل فشارهای غرب برای کناره‌گیری از قدرت مقاومت می‌کند.

مقامات رسمی آمریکا اعلام کرده‌اند که دولت این کشور در حال آماده کردن مقدمات اعمال تحریم‌هایی جدید علیه دولت سوریه است.

انتظار می‌رود که این تحریم‌ها اعضای حلقه اصلی یاران بشار اسد و نیز نهادها و افرادی ایرانی را که گفته می‌شود حامی دولت سوریه هستند، شامل شود.

هیلاری کلینتون، وزیر امور خارجه آمریکا نیز در روزهای آینده در ترکیه خواهد بود و انتظار می‌رود که بحران سوریه از محورهای اصلی گفت‌وگوهای او با مقامات این کشور باشد.

همچنین آمریکا اعلام کرده است که کمک‌های بشردوستانه بیشتری به ارزش ۵۵۰۰۰۰۰ دلار به پناهجویان سوری اختصاص خواهد داد.

ویلیام هیگ، وزیر امور خارجه بریتانیا نیز اعلام کرده است که این کشور ۵ میلیون پوند دیگر به مخالفان بشار اسد در سوریه کمک خواهد کرد که شامل تجهیزات ارتباطاتی و دارویی خواهد بود و بخش عمده آن به ارتش آزاد سوریه، از اصلی‌ترین گروه‌های مسلح مخالف بشار اسد داده می‌شود.

مطالب مرتبط