بریتانیا ۵ میلیون پوند دیگر به مخالفان بشار اسد کمک می‌کند

Image caption ویلیام هیگ: خط مشی بریتانیا برای نفرستادن تسلیحات به سوریه همچنان به قوت خود باقی است

ویلیام هیگ، وزیر امور خارجه بریتانیا اعلام کرده است که این کشور ۵ میلیون پوند دیگر به مخالفان بشار اسد در سوریه کمک خواهد کرد.

این کمک‌ها شامل تجهیزات ارتباطاتی و دارویی خواهد بود و بخش عمده آن به ارتش آزاد سوریه، از اصلی‌ترین گروه‌های مسلح مخالف بشار اسد داده می‌شود.

اعلام شده است که در چارچوب این کمک‌ها هیچ تسلیحاتی به مخالفان بشار اسد داده نخواهد شد.

جیمز رابینز، خبرنگار بی‌بی‌سی می‌گوید که با توجه به اختلافات گروه‌های مختلف مخالف بشار اسد که دولت بریتانیا را ناامید کرده بود، ارائه کمک‌های جدید، تغییری قابل توجه در خط مشی این کشور در قبال سوریه به شمار می‌رود.

به گفته خبرنگار بی‌بی‌سی، این ایراد نیز گرفته می‌شود که مخالفان بشار اسد نتوانسته‌اند برنامه روشنی برای شکل دادن یک دولت مناسب در سوریه ارائه کنند.

اعتراضات ضددولتی در سوریه به مدت بیش از ۱۷ ماه در این کشور جریان داشته است و مخالفان دولت گفته‌اند که در جریان درگیری‌ها در این مدت بیش از ۲۰ هزار نفر جان خود را از دست داده‌اند.

هرچند گزارش‌ها درباره میزان تلفات درگیری‌های سوریه به طور مستقل قابل تایید نیست.

بریتانیا همچنین خواهان رعایت معیارهای حقوق بشر از سوی مخالفان دولت سوریه شده است.

کمک‌هایی که بریتانیا به ارتش آزاد سوریه ارائه خواهد کرد بیشتر شامل تجهیزات رادیویی و ماهواره‌ای و نیز ژنراتورهای برق سیار می‌شود.

کمک‌های بشردوستانه

وزارت امور خارجه بریتانیا اعلام کرده است که برای مقابله با اقدامات دولت سوریه در ارسال پارازیت و محدود کردن ارتباطات، به مخالفان بشار اسد کمک خواهد کرد.

این وزارتخانه اعلام کرده است که پیش از این بریتانیا یک میلیون و ۴۰۰ هزار پوند به "حمایت غیررزمی از مخالفان سیاسی" اختصاص داده است که آموزش و کمک به گروه‌های فعال در زمینه حقوق بشر در داخل سوریه را نیز شامل می‌شود.

بریتانیا در مجموع ۲۷ میلیون و ۵۰۰ هزار پوند برای کمک‌های بشردوستانه از جمله تامین مواد غذایی، ارائه تجهیزات دارویی و فراهم کردن سرپناه در داخل خاک سوریه و نیز برای پناهجویان سوری که به کشورهای همسایه گریخته‌اند، اختصاص داده است.

اندرو میچل، وزیر توسعه بین‌الملل بریتانیا، هفته گذشته اعلام کرد که میزان کمک‌هایی که به پناهجویان سوری ارائه شده است، با اضافه شدن نزدیک به ۱۰ میلیون پوند کمک‌های خیریه، چهار برابر شده است.

بریتانیا پیش از این در جریان اعتراضات ضددولتی در لیبی که به برکناری معمر قذافی از قدرت منجر شد، کمک‌هایی را به مخالفان دولت ارائه کرده بود که تامین سرپناه برای پناهجویان و افراد بی‌سرپناه لیبی و نیز کمک به مین‌زدایی و ارائه کمک‌های دارویی از طریق سازمان جهانی بهداشت را شامل می‌شد.

ویلیام هیگ در شماره امروز روزنامه تایمز نوشته است که خط مشی بریتانیا برای ارسال نکردن تسلیحات به سوریه همچنان به قوت خود باقی است. او رژیم بشار اسد در سوریه را نیز "روبه فنا" توصیف کرد.

مطالب مرتبط