رئیس‌جمهوری اکوادور به بریتانیا در مورد جولین آسانژ هشدار داد

به روز شده:  08:50 گرينويچ - سه شنبه 21 اوت 2012 - 31 مرداد 1391

رئیس جمهوری اکوادور گفته است که هنوز خطر ورود به سفارتخانه این کشور در لندن وجود دارد

رافائل کوررئا ، رئیس جمهوری اکوادور گفته است چنانچه بریتانیا تلاش کند تا برای دستگیری جولین آسانژ، بنیانگذار سایت ویکی لیکس، به سفارت این کشور در لندن وارد شود، مرتکب "خودکشی سیاسی" می‌شود.

رئیس جمهور اکوادور تاکید کرده است که چنین اقدامی مصونیت سیاسی هیات های دیپلماتیک بریتانیا را در سراسر جهان به مخاطره می اندازد.

آقای کوررئا که در تلویزیون دولتی اکوادور صحبت می کرد، این سخنان را در ادامه کشمکش های ایجاد شده با بریتانیا در مورد پناهنده شدن آقای آسانژ به سفارتخانه اکوادور در لندن بیان کرد.

هفته گذشته دولت اکوادور به جولین آسانژ که دو ماه پیش به سفارت این کشور در لندن پناه برده بود، پناهندگی سیاسی داد که با واکنش شدید بریتانیا رو به رو شد.

بریتانیا گفته است که اعطای پناهندگی به آقای آسانژ مانع بازداشت او در بریتانیا نخواهد شد.

وزارت خارجه بریتانیا در روز ۱۵ اوت به اکوادور متذکر شد که طبق ماده‌ای در قانون اماکن دیپلماتیک و کنسولی مصوب ۱۹۸۷ می‌تواند مصونیت دیپلماتیک ساختمان سفارت اکوادور در لندن را ملغی کند که در این صورت پلیس می تواند وارد ساختمان سفارت شود و جولین آسانژ را دستگیر کند.

رئیس جمهور اکوادر گفته است: "تا زمانی که بریتانیا از موضع خود در مورد دستگیری آقای آسانژ عدول نکند و یا در این مورد عذرخواهی نکند، خطر همچنان وجود دارد."

هر چند هنوز اطلاعات زیادی در مورد گام بعدی دیپلماتیک برای خارج کردن آقای آسانژ از سفارتخانه اکوادور در دست نیست.

جولین آسانژ در ماه ژوئن در حالی که به قید وثیقه در بریتانیا آزاد بود به سفارت اکوادور پناه برد

اما رئیس جمهور اکوادور گفته است اگر نیاز باشد، او آماده است که این موضوع را در شورای امنیت سازمان ملل مطرح کند.

آقای کوررئا ابراز امیدواری کرد که از حمایت همه جانبه شرکت کنندگان درنشست سازمان کشورهای آمریکایی لاتین که قرار است جمعه هفته جاری برگزار شود، برخوردار شود.

رئیس جمهور اکوادور در بخش دیگری از سخنانش با اشاره به این که بریتانیا می گوید گزینه دیگری به جز استرداد آقای آسانژ ندارد گفت: "چرا شما آگوستو پینوشه را مسترد نکردید."

طبق ماده ۲۲ کنوانسیون ۱۹۶۱ وین، پلیس کشور میزبان نمی تواند وارد محدوده دیپلماتیک کشور دیگری شود و نمایندگان یا کارگزاران دولت میزبان تنها با اجازه سفیر (رئیس هیات نمایندگی) حق ورود به این محدوده را دارند.

جولین آسانژ در ماه ژوئن در حالی که به قید وثیقه در بریتانیا آزاد بود به سفارت اکوادور پناه برد، تا مانع از روند استرداد خود به سوئد شود.

دادستانی سوئد از مدت ها پیش خواهان آن بوده که بریتانیا جولین آسانژ را در ارتباط با شکایتی در مورد تجاوز و تعرض جنسی در اختیار آن کشور قرار دهد.

آقای آسانژ همواره اتهامات وارده به خود را رد کرده و طرح این ادعاها را به انگیزه های سیاسی ربط داده است..

هواداران آقای آسانژ نگران آن هستند که پس از استرداد او به سوئد، این کشور موسس ویکی‌لیکس را در اختیار آمریکا قرار دهد.

در این زمینه بیشتر بخوانید

موضوعات مرتبط

BBC © 2014 بی بی سی مسئول محتوای سایت های دیگر نیست

بهترین روش دیدن این صفحه بر روی آخرین مرورگر مجهز به CSS است. با اینکه مرورگر کنونی تان قابلیت نمایش سایت را دارد ولی امکان بهترین تجربه تصویری را به شما نمی دهد . لطفا در صورت امکان مرورگر خود را به آخرین نسخه ارتقا دهید.