نامه عضو کنگره آمریکا درباره جدا شدن آذربایجان از ایران

به روز شده:  12:25 گرينويچ - چهارشنبه 29 اوت 2012 - 08 شهریور 1391

آقای رورباکر می‌گوید باید در ایران درباره جدایی آذربایجان یک رفراندوم برگزار شود

پس از گذشت یک ماه از ارسال نامه جنجالی عضو کنگره آمریکا به هیلاری کلینتون، وزیر خارجه ایالات متحده، درباره حمایت از جدا شدن آذربایجان از ایران، سخنگوی این وزارتخانه، روز دوشنبه (۶ شهریور) بر موضع رسمی آمریکا نسبت به احترام به تمامیت ارضی کشورها تاکید کرد.

دینا رورباکر، نماینده ایالت کالیفرنیا در نامه‌ای به خانم کلینتون، گفته بود دولت آمریکا باید از تجزیه آذربایجان ایران و پیوستنش به جمهوری آذربایجان حمایت کند.

ویکتوریا نولاند، سخنگوی وزارت خارجه آمریکا، روز دوشنبه درباره جوابی که به این سیاستمدار جمهوری خواه آمریکایی داده شده گفت: "شما مواضع آمریکا را در خصوص تمامیت ارضی کشورها می دانید."

'اطلاعات کم درباره ایران'

سخنان آقای رورباکر، واکنش گسترده فعالان سیاسی ایرانی در آمریکا را برانگیخته است.

سعید گنجی، دبیرکل اتحادیه ملی برای دموکراسی در ایران، در واکنش به این سخنان، نامه‌‌هایی به هیلاری کلینتون و آقای رورباکر ارسال کرده است.

او در این زمینه به بی بی سی فارسی گفت : "متاسفانه خیلی از قانونگذارها (در آمریکا) درباره ایران و تاریخ ایران اطلاعی ندارند. به عنوان مثال آقای رورباکر احتمالا نمی داند که خود آقای خامنه‌ای آذری است."

محمد امینی، مورخ و فعال سیاسی در کالیفرنیا، اعتقاد دارد که پیش از این، تحریک برای "تجزیه طلبی" از سوی نومحافظه‌کاران انجام می شد.

اما به گفته آقای امینی اکنون این تحرکات از دو طرف حمایت می شود: "یکی عربستان که پول و هزینه این کار را تامین می‌کند و سخت در سودای تضعیف دولت ایران و کاستن از نفوذ شیعیان در این منطقه است و دیگری دولت اسرائیل که اصولا به تنش‌های خاورمیانه به دید مثبت نگاه می‌کند، چراکه تنش‌ها را از اسرائیل به نقاط دیگر معطوف می کند."

رفراندوم

دینا رورباکر در نامه خود از ایران به عنوان "دشمن مشترک" آمریکا و اسرائیل نام برده و از همکاری های نظامی اسرائیل با جمهوری آذربایجان استقبال کرده و خواهان حمایت آمریکا از این همکاری ها شده است. این سیاستمدار آمریکایی در آخرین بند از نامه خود خطاب به وزارت خارجه آمریکا نوشته، بر این عقیده است که با حمایت کردن از تفکرات جدایی طلبانه در آذربایجان، می توان به ایران "ضربه" بیشتری زد، تا با بمباران تاسیسات هسته ای این کشور.

اما آقای رورباکر در گفتگویی با بی‌بی‌سی فارسی در این خصوص گفت: "من نمی‌گویم که ما باید جدایی طلبی و یا ادغام با کشورهای دیگر را به رسمیت بشناسیم، بلکه باید یک رفراندوم گذاشته شود تا مشخص شود آیا این واقعا چیزیست که مردم آذربایجان می‌خواهند یا خیر."

آقای رورباکر در پاسخ به این سوال که چه واکنشی از وزارت خارجه آمریکا دریافت کرده است گفت: "آنها تنها نگران این هستند که آرامش شان به خطر بیفتند."

موضوعات مرتبط

BBC © 2014 بی بی سی مسئول محتوای سایت های دیگر نیست

بهترین روش دیدن این صفحه بر روی آخرین مرورگر مجهز به CSS است. با اینکه مرورگر کنونی تان قابلیت نمایش سایت را دارد ولی امکان بهترین تجربه تصویری را به شما نمی دهد . لطفا در صورت امکان مرورگر خود را به آخرین نسخه ارتقا دهید.