اخضر ابراهیمی ماموریتش را برای حل بحران سوریه آغاز کرد

به روز شده:  12:54 گرينويچ - دوشنبه 10 سپتامبر 2012 - 20 شهریور 1391

گفتگوهای تازه برای پایان بخشیدن به بحران سوریه

اخضر ابراهیمی، نماینده ویژه سازمان ملل و اتحادیه عرب، برای دیدار با مقام های مصر و اتحادیه عرب، وارد دمشق شد.

تماشا کنیدmp4

برای پخش این فایل، نرم افزار "جاوا اسکریپت" باید فعال شود و تازه ترین نسخه "فلش" نیز نصب شده باشد

پخش ویدیو با ویندوز میدیا پلیر

اخضر ابراهیمی، نماینده جدید سازمان ملل در امور سوریه، روز دوشنبه ۱۰ سپتامبر(۲۰ شهریورماه) با سفر به قاهره، پایتخت مصر و دیدار و مذاکره با نبیل العربی، دبیر کل اتحادیه عرب، اولین ماموریتش را در سمت جدید آغاز کرد.

نبیل العربی، دبیر کل اتحادیه عرب، پس از این نشست با اشاره به طرح‌های تازه آقای ابراهیمی درمورد نحوه مقابله با درگیری‌ها در سوریه، گفت که او رویکرد جدیدی دراین مورد خواهد داشت.

آقای ابراهیمی هم در پی دیدار با آقای عربی گفت: "می‌دانم که این ماموریت بسیار دشواری است، اما فکر می‌کنم که این درست نیست که از ارائه هر گونه کمکی به مردم سوریه خودداری کنم."

اخضرابراهیمی(راست) در اولین ماموریتش در سمت جدید با نبیل العربی، دبیر کل اتحادیه عرب دیدار و گفتگو کرد

نماینده جدید سازمان ملل در امور سوریه افزود: "ظرف چند روز آینده برای مذاکره بامقامات دولتی و غیر دولتی به دمشق و شهرهای دیگر سفر خواهم کرد. من در خدمت مردم سوریه هستم."

آقای ابراهیمی در پاسخ به این سوال که آیا در جریان سفرش به سوریه با بشار اسد، رئیس جمهور این کشور دیدار خواهد کرد یا نه گفت که امیدوار است دیداری انجام شود اما در عین حال گفت که هنوز در این مورد چیزی نمی داند.

سخنگوی آقای ابراهیمی روز گذشته (۹ سپتامبر) گفت که تاریخ دقیق سفر اخضر ابراهیمی به سوریه پس از نهایی شدن برنامه ملاقات‌هایش نهایی خواهد شد.

قرار است نماینده جدید سازمان ملل در امور سوریه، امروز با محمد مرسی، رئیس جمهور و محمد کامل عمر، نخست وزیر مصر هم دیدار و گفتگو کند.

اختلاف نظرها بین روسیه و آمریکا در مورد نحوه مقابله با بحران سوریه همچنان پا برجاست

آقای ابراهیمی پیشتر و همزمان با برعهده گرفتن مسئولیت جدیدش گفته بود که عمیقا نسبت به موفقیت ماموریتش "بدبین" است.

او همچنین در گفتگویی با بی بی سی ماموریت برقراری صلح در سوریه را "تقریبا غیرممکن"توصیف کرده بود.

تلاش های دیپلماتیک

در بحبوحه تلاش های بین المللی برای حل بحران سوریه رامین مهمان پرست، سخنگوی وزارت خارجه ایران در مصاحبه با شبکه خبری العالم گفته است: "حسین امیرعبداللهیان، معاون عربی و آفریقایی وزارت خارجه برای حضور در نشست گروه تماس برای حل بحران سوریه به قاهره سفر کرده است."

آقای مهمان پرست در این مصاحبه تاکید کرد: "ایران در این نشست پیشنهادهایی را برای تعدیل طرح مصر و افزودن چند کشور دیگر به آن ارائه خواهد کرد."

قرار است در این نشست به جز ایران نمایندگانی از کشورهای مصر، ترکیه و عربستان سعودی شرکت داشته باشند.

سیاست های متفاوت

ماموریت اخضر ابراهیمی برای حل بحران سوریه در حالی آغاز شده است که اختلاف نظرها بین روسیه و آمریکا بر سر نحوه مقابله با مناقشه سوریه همچنان به قوت خود باقی است.

در حالی که سرگئی لاوروف، وزیر خارجه روسیه روز شنبه گذشته (۸ سپتامبر) پس از مذاکره با هیلاری کلینتون، وزیر خارجه آمریکا خواستار ارجاع مجدد بحران سوریه به شورای امنیت برای اجرای طرح صلح مورد توافق قدرت های جهانی در۳۰ ژوئیه شد.

خانم کلینتون صدور هر گونه قطعنامه تازه ای را در این مورد بدون وجود نوعی ضمانت اجرایی رد کرد.

اخضر ابراهیمی، نماینده جدید سازمان ملل در امور سوریه، روز دوشنبه ۱۰ سپتامبر(۲۰ شهریورماه) با سفر به قاهره، پایتخت مصر و دیدارو مذاکره با نبیل العربی، دبیر کل اتحادیه عرب، اولین ماموریتش را در سمت جدید آغاز کرد.

در این زمینه بیشتر بخوانید

موضوعات مرتبط

BBC © 2014 بی بی سی مسئول محتوای سایت های دیگر نیست

بهترین روش دیدن این صفحه بر روی آخرین مرورگر مجهز به CSS است. با اینکه مرورگر کنونی تان قابلیت نمایش سایت را دارد ولی امکان بهترین تجربه تصویری را به شما نمی دهد . لطفا در صورت امکان مرورگر خود را به آخرین نسخه ارتقا دهید.