حمله به سفارتخانه و کنسولگری آمریکا در مصر و لیبی

به روز شده:  21:32 گرينويچ - سه شنبه 11 سپتامبر 2012 - 21 شهریور 1391
معترضان مصری که پر چم آمریکا را در دست دارند

صدها معترض مصری که می گویند در یک فیلم سینمایی تولید شده در آمریکا به اسلام و پیامبر آن حضرت محمد توهین شده است، با حمله به سفارت آمریکا در قاهره، پرچم این کشور را پایین کشیدند. همزمان در شهر بنغازی لیبی، کنسولگری آمریکا توسط شبه نظامیان به آتش کشیده شده است.

پرچم آمریکا روز سه شنبه به خاطر سالگرد حملات یازدهم سپتامبر نیمه افراشته بود اما معترضان پس از اینکه از دیوار سفارت آمریکا بالا رفتند، پرچم این کشور را با پارچه نویسی که گفته می شود به روی آن عبارت های اسلامی نوشته شده بود تعویض کردند.

گزارش شده که در میان نام تهیه کنندگان این فیلم داستانی تری جونز، کشیش افراطی‌گرای آمریکایی وجود دارد که سال گذشته تصمیمش برای سوزاندن قرآن (کتاب مقدس مسلمانان) خبر ساز شده بود.

بنابر گزارش ها، در میان معترضان خشمگین تجمع کرده در برابر سفارتخانه آمریکا در قاهره برخی از اسلام گرایان افراطی سلفی هم حضور داشته اند.

معترضان می گویند که این فیلم "توهین آمیز" قرار است به زودی در آمریکا اکران شود.

همزمان وبسایت های خبری در آمریکا به گوشه هایی از این فیلم داستانی دست یافته اند که در بخشی از آن هنرپیشه جوانی به نام "محمد" حضور دارد که با زنان مختلف هم‌بستر می شود و یا شخصیت های داستانی که در فیلم راجع به تعداد همسران حضرت محمد سخن می گویند.

با این حال بخش هایی از این فیلم که در اینترنت منتشر شده نشانی از ساخته های پر هزینه یا حرفه ای سینمای آمریکا ندارد و بیشتر به بخش هایی از یک فیلم داستانی بسیار ارزان قیمت و غیر حرفه ای شباهت دارد.

واکنش سفارت آمریکا

معترضان می گویند که این فیلم "توهین آمیز" قرار است به زودی در آمریکا اکران شود

سفارت آمریکا در قاهره در بیانیه ای اعلام کرده است که در جریان حمله معترضان هیچگونه شلیک گلوله به سوی ساختمان یا مستقلات سفارتخانه مشاهده یا گزارش نشده است.

سفارت آمریکا در قاهره همچنین با انتشار بیانیه ای اعلام کرده است که آمریکا هرگونه اقدام "افراد منحرف" برای توهین به مسلمانان را محکوم می کند چنانکه هرگونه بی حرمتی به همه ادیان را محکوم می کند.

در بخشی از این بیانیه آمده: "ما سوء استفاده از آزادی بیان به منظور اهانت به باورها و اعتقادات دیگران را قویا محکوم می کنیم."

همزمان وزارت خارجه آمریکا اعلام کرده است که در هماهنگی با مقام های مصری در صدد بازگرداندن شرایط به حالت عادی است.

ویکتوریا نولاند، سخنگوی وزارت خارجه آمریکا امروز (یازدهم سپتامبر) گفت: "ما هیچ گزارشی از مجروح شدن یا تلفات انسانی دریافت نکرده ایم و آنچه به ما گزارش شده آنست که معترضان با رفتن بر روی دیوار سفارت پرچم آمریکا را به پایین کشیده و پارچه مشکی رنگی به جای آن نصب کرده اند. آنطور که من شنیده ام بر روی پارچه چیزی نوشته نشده بوده اما ممکن است آنچه من می گویم کامل نباشد."

حمله شبه نظامیان به کنسولگری آمریکا در بنغازی

همزمان با اعتراض ها در قاهره از لیبی گزارش می شود که شبه نظامیان با حمله به کنسولگری آمریکا در شهر بنغازی این ساختمان را به آتش کشیده اند.

بنابر گزارش ها، حمله کنندگان در اعتراض به فیلم آمریکایی که گفته می شود در آن به اعتقادات مسلمانان و پیامبر اسلام توهین شده، در برابر ساختمان کنسولگری تجمع کرده بودند.

یکی از تهیه کنندگان فیلمی که مورد اعتراض مسلمانان لیبی و مصر قرار گرفته تری جونز کشیش افراطی گرای آمریکایی است که گفته شده در مشارکت با گروهی از مسیحیان قبطی مصری این فیلم را ساخته است.

در همین حال، ویکتوریا نولاند، سخنگوی وزارت خارجه آمریکا اعلام کرده است که کاخ سفید نمی تواند ارتباط احتمالی میان حمله به سفارتخانه این کشور در قاهره با حمله به کنسولگری آمریکا در بنغازی را تایید کند.

خانم نولاند همچنین گفته که پلیس مصر توانسته تمامی معترضان را از محوطه و اطراف ساختمان سفارت آمریکا در قاهره دور کند.

در این زمینه بیشتر بخوانید

BBC © 2014 بی بی سی مسئول محتوای سایت های دیگر نیست

بهترین روش دیدن این صفحه بر روی آخرین مرورگر مجهز به CSS است. با اینکه مرورگر کنونی تان قابلیت نمایش سایت را دارد ولی امکان بهترین تجربه تصویری را به شما نمی دهد . لطفا در صورت امکان مرورگر خود را به آخرین نسخه ارتقا دهید.