سقوط هواپیمای عازم اورست در نپال پس از برخورد به کرکس

به روز شده:  11:33 گرينويچ - جمعه 28 سپتامبر 2012 - 07 مهر 1391

سرنشینان این هواپیما شامل شانزده مسافر و سه خدمه بودند

یک هواپیما که عازم منطقه اورست بود، در حوالی پایتخت نپال سقوط کرد و ۱۹ نفر، از جمله هفت بریتانیایی در این حادثه کشته شدند.

این هواپیما که متعلق به شرکت هوایی سیتاایر بود، چند دقیقه پس از پرواز از کاتماندو دچار سانحه شد. مسئولان نپالی می‌گویند که هواپیما روی ساحل یک رودخانه سقوط کرد و آتش گرفت.

پلیس و مقام‌های هواپیمایی می‌گویند که هفت بریتانیایی، پنج چینی و هفت نپالی سرنشینان این هواپیما بودند.

هنوز علت این حادثه مشخص نیست، ولی مدیر عامل فرودگاه بین‌المللی بریبوان گفته است که ظاهرا هواپیما به یک پرنده اصابت کرده است.

او گفت که مسئولان کنترل ترافیک فرودگاه مدتی پس از مشاهده حرکت غیرمعمول هواپیما با خلبان تماس گرفته‌اند و خلبان گفته است که به یک کرکس اصابت کرده است.

آقای سومان گفت که خلبان‌های هواپیما پس از این اصابت، تلاش کرده بودند که هواپیما را به فرودگاه برگردانند.

هواپیمای دورنیر۲۲۸ عازم لوکلا بود که مبداء سفر به منطقه اورست به شمار می‌آید.

فصل کوهنوردی در نپال آغاز شده و بسیاری از کوهنوردان، از جمله شمار زیادی از کوهنوردان غربی، از لوکلا راهی مشهورترین قله‌های هیمالیا می‌شوند.

بینود سینگ، سخنگوی پلیس به خبرگزاری فرانسه گفت که خلبان‌ها ظاهرا تلاش کرده بودند که هواپیما را در ساحل رودخانه به زمین بنشانند، ولی هواپیما آتش گرفت.

سوانح هوایی از جمله برای هواپیماهای کوچک در نپال کوهستانی چندان غیرمعمول نیست.

در ماه مه سال جاری، ۱۵ نفر در اثر سانحه هوایی در شمال این کشور جان خود را از دست دادند.

در سپتامبر ۲۰۱۱ نیز یک هواپیمای بوداایر که سرنشینان را برای تماشای کوه اورست برده بود، دچار سانحه شد و ۱۹ سرنشین آن کشته شدند.

BBC © 2014 بی بی سی مسئول محتوای سایت های دیگر نیست

بهترین روش دیدن این صفحه بر روی آخرین مرورگر مجهز به CSS است. با اینکه مرورگر کنونی تان قابلیت نمایش سایت را دارد ولی امکان بهترین تجربه تصویری را به شما نمی دهد . لطفا در صورت امکان مرورگر خود را به آخرین نسخه ارتقا دهید.