چرا بیش از ۴۰ درصد مردم آمریکا رای نمی دهند؟

به روز شده:  21:22 گرينويچ - 04 نوامبر 2012 - 14 آبان 1391
تبلیغی از جنبش آنارشیست های آمریکا که دعوت به رای ندادن می کند

تبلیغی از جنبش آنارشیست های آمریکا که دعوت به رای ندادن می کند

'آمریکا به دو پاره تقسیم شده است'.

این جمله را گزارشگران این روزها بارها تکرار می کنند؛ اشاره آنها به هر چه داغ تر شدن رقابت میان نامزدهای دو حزب دموکرات و جمهوریخواه و هواداران آنها در جریان انتخابات ریاست جمهوری امسال آمریکا است.

اما در واقع، جامعه آمریکا این روزها به سه قسمت تقسیم شده است. رای دهندگان به باراک اوباما؛ رای دهندگان به میت رامنی و رای ندهندگان.

تاریخچه برگزاری انتخابات در آمریکا نشان می دهد که در انتخابات های ریاست جمهوری حدود نیم قرن گذشته، هر بار بیش از ۴۰ درصد از آمریکایی ها رای نداده اند.

در حقیقت، آخرین باری که میزان مشارکت مردم در انتخابات ریاست جمهوری این کشور به بیش از ۶۰ درصد رسیده به سال ۱۹۶۸ باز می گردد که ریچارد نیکسون جمهوریخواه برگزیده شد.

کمترین این میزان هم مربوط به سال ۱۹۹۶ است؛ هنگامی که بیل کلینتون دموکرات برای بار دوم به کاخ سفید راه یافت اما تنها حدود ۴۹ درصد از آمریکایی ها به پای صندوق رفتند.

در آخرین انتخابات ریاست جمهوری این کشور به سال ۲۰۰۸ هم حدود ۵۷ درصد از واجدان شرکت رای دادند که باراک اوباما پیروز نهایی اعلام شد.

مشارکت انتخاباتی آمریکایی در نیم قرن گذشته %

لیندون جانسون ۶۱.۹۳

۱۹۶۴

ریچارد نیکسون ۶۰.۸۳ ۱۹۶۸
جرالد آر فورد ۵۵.۲۲ ۱۹۷۲
جیمی کارتر ۵۳.۵۳ ۱۹۷۶
رونالد ریگان ۵۲.۶۰ ۱۹۸۰
رونالد ریگان ۵۳.۱۱ ۱۹۸۴
جرج بوش (پدر) ۵۰.۱۱ ۱۹۸۸
بیل کلینتون ۵۵.۱۰ ۱۹۹۲
بیل کلینتون ۴۹.۰۰ ۱۹۹۶
جرج دبیلو بوش ۵۱.۲۱ ۲۰۰۰
جرج دبیلو بوش ۵۶.۶۹ ۲۰۰۴
باراک اوباما ۵۷.۳۷ ۲۰۰۸

رای ندهنگان کیستند؟

در یک تعبیر ساده شاید بتوان رای ندهنگان آمریکایی را جمعی متشکل از 'کم سوادها؛ جوانان بی علاقه به سیاست؛ کهنسالان و شهروندانی که اصلیتی غیر آمریکایی' دارند ارزیابی کرد اما پژوهش‌های متعددی نشان داده اند که بسیاری از آمریکایی‌هایی که رای نمی دهند به اندازه آنهایی که رای می دهند به مشارکت سیاسی در جامعه خودشان پایبندند.

یک پژوهش که توسط روزنامه آمریکایی یو اس ای تودی و دانشگاه سافلوک در بوستون صورت گرفته نشان می دهد ۵۸ درصد از رای ندهنگان درانتخابات شرکت نمی کنند چرا که معتقدند رای دادن آنها تاثیری بر سرنوشت‌شان ندارد.

هر چند پژوهشی دیگر نشان می دهد که ۲۸ درصد از کسانی که گهگاه رای می دهند و ۲۳ درصد از کسانی که هیچوقت رای نمی دهند، علت عدم حضورشان در انتخابات را "گرفتاری‌های روزانه" اعلام کرده اند.

آگاهانه رای ندادن

کیث پرتسون و جرمی ویلند

کیت پرتسون (راست) و جرمی ویلند از اعضای گروه آنارشیستی اتک د سیستم در ریجموند ویرجینیا هستند که نظام حکومتی آمریکا را مشروع نمی دانند

کیث پرستون ساکن شهر ریچموند مرکز ایالت ویرجینیا است. این ایالت از پایگاههای تاریخی جمهوریخواهان به شمار می رود اما در انتخابات های اخیر تمایل خود را گاه متوجه دموکرات‌ها کرده است.

کیث که عضو یک گروه آنارشیستی است می گوید: "من در انتخابات شرکت نمی کنم چرا که معتقدم نظام حکومتی آمریکا از بنیان نامشروع است. به عقیده من، سیستم انتخاباتی الکتورال فقط زمینه ساز مشروعیت بخشیدن به دولتی است که از بالا و تحت یک نظام الیگارشی هدایت می شود."

گروه آنارشیستی که آقای پرستون عضو آنست "اتک د سیستم" (Attack The System) نام دارد. این گروه بخشی از شبکه ملی جنبش آنارشیست های آمریکاست.

این بخش کوچک از جامعه آمریکا اصولا اعتقادی به فلسفه وجودی دولت ندارند و چنان که از نامشان بر می آید به "اقتدارگریزی" و توزیع قدرت در میان نهادهای مردمی و خصوصی معتقدند.

او می گوید: "من و همفکرانم خواهان نظام و سیستمی هستیم که منعکس کننده نظر و خواست اکثریت جامعه باشد و نه فقط تعداد معدودی که اکنون کنترل همه چیز را در دست دارند."

بشنوید: گزارش رادیویی از مشخصات رای ندهنگان آمریکایی

گزارش رادیویی: چرا 40 درصد آمریکایی ها رای نمی دهند

گزارش رادیویی امیر پیام از مشخصات رای ندهندگان آمریکایی

بشنویدmp3

برای پخش این فایل، نرم افزار "جاوا اسکریپت" باید فعال شود و تازه ترین نسخه "فلش" نیز نصب شده باشد

پخش ویدیو با ویندوز میدیا پلیر

'آنارشیست معتدل'

جرمی ویلند یکی دیگر از اعضای گروه آنارشیستی اتک د سیستم است . او دبیر اجرایی وبسایت این گروه است اما برخلاف کیث خیلی مطمئن نیست بخواهد انتخابات را تحریم کند.

می گوید: "من هنوز تصمیم نگرفتم که امسال در انتخابات شرکت کنم یا خیر. به نظر من رای دادن در حقیقت آیینی انتزاعی است که در ظاهر به شما حس 'مشارکت کردن' را القاء می کند اما در باطن 'دایره انتخاب' شما را بسیار محدود می کند."

جرمی که روی لپ تاپ خود برچسب های 'جنبش اشغال وال استریت' را چسبانده معتقد است که "مشارکت سیاسی افراد جامعه نباید به رفتن پای صندوق های رای خلاصه شود. در جامعه باز مشارکت اجتماعی و سیاسی به صورت افقی و میان اعضاء روی می دهد. ما به دنبال نظامی هستیم که در آن افراد جامعه با یکدیگر تعامل سیاسی دارند. از نظر من نظام امپریالیستی خیلی بزرگ و منفعل است و نمی تواند خود را متوازن نگهدارد. بالاخره از داخل فرو می ریزد؛ چنانکه تمامی امپراطوری های تاریخ بالاخره سقوط کردند."

رای اعتراضی

در مقابل محوطه کاخ سفید به دنبال کسانی می گردم که نمی خواهند به باراک اوباما یا میت رامنی رای دهند. کار راحتی نیست. شاید هم اطراف کاخ سفید جای مناسبی برای پیدا کردن این بخش از جامعه آمریکا نباشد حتی اگر جمعیت آنها حدود ۱۰۰ میلیون نفر باشد.

در حقیقت، احزاب دموکرات و جمهوریخواه هرکدام تنها حدود ۳۰ درصد از جمعیت رای دهندگان را با خود دارند و از این منظر، اگر رای ندهندگان را یک جامعه آماری فرض کنیم، تعداد آنها بیشتر از طرفداران هر یک از احزاب آبی و قرمز است.

با این حال، در همین چند متری کاخ سفید هم گردشگرانی از دیگر ایالت های آمریکا آمده اند که طرفدار آقایان اوباما و رامنی نیستند. یکی از آنها آقایی میانسال است از شهر بالتیمور. او می خواهد به نشانه اعتراض رای ندهد. می گوید طرفدار نامزد 'حزب سوم' است اما چون شهروندان ایالت محل زندگی او (مریلند) به طور سنتی به نفع نامزد دموکرات ها رای می دهند، این بار او رای نخواهد داد.

می گوید: "می دانم نامزد محبوبم رای نمی آورد و نهایتا رای من به نفع برنده رقابت میان دموکرات ها و جمهوریخواهان واریز می شود. اتفاقی که اعتراض من را به سیستم دو حزبی نمایان نخواهد کرد."

'حزب سوم' اصطلاحی است که در آمریکا به جریان های سیاسی مجزا از دو حزب دموکرات و جمهوریخواه اطلاق می شود. احزابی چون حزب سبز، حزب قانون اساسی، حزب عدالت و حزب آزادیخواه آمریکا.

دختر جوان دیگری که با مادرش برای گرفتن عکس یادگاری مقابل کاخ سفید آمده می گوید در یک آزمون اینترنتی شرکت کرده و دریافته که عقایدش بیشتر با جیل استاین، نامزد حزب سبز همخوانی دارد. می گوید شاید این دوره به نامزد حزب سوم رای دهد. هر چند مادرش قاطعانه می گوید که می داند رای خود را به نفع چه کسی به صندوق خواهد انداخت و علاقه ای هم به داشتن اطلاعات در مورد نامزدهای حزب سوم ندارد.

اگرچه طرفداران نامزدهای حزب سوم یا تعداد آنارشیست هایی چون کیث و جرمی در آمریکا خیلی زیاد نیست اما بسیاری از کارشناسان تحریم انتخابات توسط این گروه و جمعیت حدود ۴۰ درصدی رای ندهندگان را به نفع جمهوریخواهان می دانند و باعث ریزش رای دموکرات ها. این در حالی است که دموکرات ها دست کم در سطح شعارهای انتخاباتی به ایده آل های این بخش اقلیت از جامعه آمریکا نزدیک ترند.

در این زمینه بیشتر بخوانید

BBC © 2014 بی بی سی مسئول محتوای سایت های دیگر نیست

بهترین روش دیدن این صفحه بر روی آخرین مرورگر مجهز به CSS است. با اینکه مرورگر کنونی تان قابلیت نمایش سایت را دارد ولی امکان بهترین تجربه تصویری را به شما نمی دهد . لطفا در صورت امکان مرورگر خود را به آخرین نسخه ارتقا دهید.