آمریکا و چین از آزمایش موشکی کره شمالی انتقاد کردند

به روز شده:  07:18 گرينويچ - چهارشنبه 12 دسامبر 2012 - 22 آذر 1391
گزارش تلویزیون کره شمالی از پرتاب موشک کره شمالی

رسانه های کره شمالی پرتاب موشک دوربرد را یک پیروزی علمی و فنی برای "مردم" این کشور توصیف کردند

پرتاب یک فروند موشک دوربرد توسط کره شمالی با انتقاد بین المللی از جمله از سوی آمریکا و چین مواجه شده است.

روز چهارشنبه، ٢٢ آذر (١٢ دسامبر)، دفتر ریاست جمهوری آمریکا با صدور بیانیه‌ای، یادآور شد که اقدام کره شمالی در استفاده از فن آوری بالستیک موشکی مغایر مصوبات صریح شورای امنیت سازمان ملل است و آن را نشانه دیگری از "رفتار غیرمسئولانه دولت کره شمالی" توصیف کرد.

بیانیه کاخ سفید افزوده است که پرتاب موشک دوربرد کره شمالی "اقدامی بسیار تحریک آمیز است که امنیت منطقه را تهدید می کند، تخطی از قطعنامه های شماره ١٧١٨ و ١٨٧٤ شورای امنیت به شمار می آید، با تعهدات بین المللی کره شمالی مغایرت دارد و باعث تضعیف تلاش بین المللی برای جلوگیری از گسترش جنگ افزارهای کشتار جمعی می شود."

کاخ سفید در این بیانیه اعلام کرده است که "ایالات متحده در برابر اقدامات تحریک آمیز کره شمالی همچنان هشیار و به حفظ امنیت متحدان خود در منطقه پایبند است" و افزوده است که با توجه به "این تهدید جدید علیه امنیت منطقه، ایالات متحده هماهنگی نزدیک با متحدان و شرکای امنیتی خود را افزایش می دهد و تقویت می کند."

بیانیه دفتر رئیس جمهوری آمریکا با یادآوری آزمایش نافرجام موشکی کره شمالی در اوایل سال جاری، می گوید که در ماه آوریل سال ٢٠١٢، شورای امنیت عزم خود را برای بروز واکنش مناسب نسبت به تلاش احتمالی کره شمالی برای پرتاب یک موشک دیگر دوربرد ابراز داشت.

این بیانیه می افزاید که "طی ساعات و روزهای آینده" دولت آمریکا در همکاری با متحدان خود و سایر اعضای شورای امنیت، اقداماتی را دنبال خواهد کرد تا به کره شمالی تفهیم شود که تخطی از مصوبات شورای امنیت عواقبی را در پی می آورد و لازم است این کشور به تمامی تعهدات بین المللی خود عمل کند و روابط مسالمت آمیزی با همسایگان خود داشته باشد.

به گفته دفتر رئیس جمهوری آمریکا، دولت کره شمالی با اقداماتی مانند آزمایش موشک دوربرد صرفا باعث انزوای بیشتر خود می شود و باید بداند که صرف منابع اقتصادی برای تولید موشک های دوربرد و تسلیحات اتمی تا کنون برای هیچ کشوری امنیت به همراه نیاورده و نخواهد آورد و برای کره شمالی هم امنیت تنها از طریق رعایت هنجارهای بین المللی، عمل به تعهدات خود، تلاش برای سیر کردن شکم مردم آن کشور، فراهم کردن امکانات لازم تحصیلی برای فرزندانشان و کسب اعتماد همسایگان حاصل می شود.

در لندن، وزارت امورخارجه بریتانیا با محکوم کردن پرتاب موشک دوربرد کره شمالی، گفته است که سفیر کره شمالی را جهت دریافت اعتراض رسمی علیه "اقدامی که باعث افزایش تنش منطقه ای می شود" احضار خواهدکرد.

دولت چین، که از آن به عنوان نزدیک ترین متحد و دوست اصلی حکومت کمونیستی کره شمالی یاد می شود نیز اقدام اخیر کره شمالی را مورد انتقاد شدید قرار داده است.

شین هوا، خبرگزاری دولتی چین، در تفسیری پیرامون پرتاب موشک دوربرد کره شمالی نوشته است که "پیونگ‌یانگ باید به مصوبات شورای امنیت عمل کند که از جمهوری دموکراتیک خلق کره خواسته بود از استفاده از فن‌آوری بالستیک موشکی خودداری ورزد و تمامی فعالیت خود در این زمینه را کلا متوقف کند."

این بیانیه از تمامی طرف ها می خواهد تا خویشتنداری به خرج دهند و "به جای حرکات و لفاظی های خصمانه، اقدامات ملموسی را جهت ایجاد فضای مناسب برای بازگشت به میز مذاکره به عمل آورند." اشاره این بیانیه به مذاکرات "شش جانبه" با شرکت آمریکا، چین، روسیه، ژاپن، کره جنوبی و کره شمالی در مورد برنامه های هسته‌ای کره شمالی است که سالهاست به طور متناوب ادامه داشته اما از حدود سه سال پیش تا کنون، عملا متوقف مانده است. شین هوا در عین حال تاکید کرده است که "جمهوری دموکراتیک خلق کره حق دارد به تحقیقاتی صلح آمیز فضایی مبادرت ورزد."

در همانحال، به گزارش خبرگزاری فارس در ایران، سرتیپ پاسدار مسعود جزایری، معاون رئیس ستاد فرمانده کل قوا در جمهوری اسلامی، با تبریک پرتاب موشک دوربرد کره شمالی، گفته "تجربه نشان داده است که کشورهای مستقل در صورت استقامت و پایداری می‌توانند به سرعت مسیر کمال و خودکفایی در امور علمی و فن‌آوری را در سایه خود باوری طی کنند" و افزوده است: "رژیم سلطه مانند آمریکا قادر به متوقف کردن رشد و تعالی این کشورها نیستند."

'تحقیقات فضایی'

پیشتر، دولت روسیه نیز از کره شمالی خواسته بود برنامه پرتاب موشک دوربرد خود را "مورد بازنگری" قرار دهد.

کیم جونگ ایل

پرتاب موفقیت آمیز موشک دوربرد باعث افزایش اعتبار رهبر کره شمالی شده است

با اینهمه، بامداد روز چهارشنبه، رسانه های دولتی کره شمالی گزارش کردند که این کشور توانسته است "با استفاده از یک فروند موشک دوربرد اونها-٣ برنامه صلح آمیز یک ماهواره در مدار زمین را با موفقیت به اجرا درآورد."

کوتاه مدتی پس از آن، وزارت دفاع کره جنوبی اعلام کرد که براساس ردگیری نیروی دریایی این کشور، کره شمالی در ساعت ٩ و ٥١ دقیقه بامداد به وقت محلی یک فروند موشک دوربرد را به فضا پرتاب کرد و مخزن سوخت مرحله اول این موشک یک دقیقه بعد در منطقه دریای زرد سقوط کرد.

براساس این گزارش، موشک کره شمالی سپس از فراز یک جزیره متعلق به کره جنوبی در نزدیکی مرز با شمال عبور کرد و در حال حرکت به سوی ژاپن، از صفحه رادار کره جنوبی خارج شد. همزمان، رئیس جمهوری کره جنوبی دستور تشکیل جلسه اضطراری شورای امنیت ملی را صادر کرد و وزارت خارجه آن کشور اعلام داشت که کره شمالی باید مسئولیت "عواقب وخیم" این اقدام را برعهده بگیرد.

همچنین، منابع ژاپنی با تایید پرتاب این موشک، گزارش کردند که قسمت دیگری از مخزن سوخت این موشک در حدود سیصدکیلومتری فیلیپین سقوط کرد اما در مورد قرار گرفتن ماهواره در مدار زمین، گزارش مستقل قطعی در دست نیست هر چند برخی کارشناسان از شواهدی در تایید این خبر سخن گفته اند.

وزارت خارجه ژاپن خواستار تشکیل اجلاس فوری شورای امنیت به منظور رسیدگی به اقدام کره شمالی شده است.

موشک کره شمالی

تلاش قبلی کره شمالی برای پرتاب موشکهای دوربرد موفقیت آمیز نبود

این نخستین بار نیست که کره شمالی به پرتاب موشک دوربرد مبادرت می ورزد و گزارش هایی از شکست در انجام چنین برنامه ای در سال های ٢٠٠٩ و ٢٠١٠ و همچنین اوایل سال جاری انتشار یافته است. مقامات کره شمالی تاکید کرده اند که تلاش برای پرتاب موشک دوربرد به منزله "آزمایش موشکی" نیست بلکه هدف از آن، صرفا انجام پژوهش های علمی در فضاست.

سال ٢٠١٢ یکصدمین سالگرد تولد کیم ایل سونگ، پدر بزرگ کیم جونگ اون، رهبر کنونی کره شمالی است و پرتاب موشک دوربرد ظاهرا برای ایام سالروز تولد کیم ایل سونگ در ماه آوریل برنامه ریزی شده بود که به شکست انجامید.

برخی از ناظران، شکست این برنامه را باعث سرشکستگی کیم جونگ ایل توصیف کردند که در دسامبر سال گذشته جانشین پدر خود شده بود هر چند دستگاه های تبلیغاتی کره شمالی گفتند که برنامه پرتاب موشک دوربرد در ماه آوریل "به بخشی از اهداف خود" دست یافت.

قرار بود برنامه اخیر پرتاب موشکی کره شمالی چند روز پیش اجرا شود اما مقامات آن کشور گفتند که به دلیل بروز برخی مشکلات، اجرای این برنامه را حداکثر تا روز ٢٩ دسامبر به تعویق انداخته اند. ظاهرا دولت آن کشور اصرار داشته است به احترام کیم ایل سونگ، موشک دوربرد را تا قبل از پایان سال جاری به فضا پرتاب کند.

کود شیمیایی اهدایی کره جنوبی

کره شمالی برای تامین نیازهای اساسی مردم خود همچنان به دریافت کمک خارجی وابسته است

کره شمالی به دلیل دنبال کردن برنامه های هسته ای و موشکی با تحریم های خارجی مواجه است و اگرچه حکومت کره شمالی بر انتشار اخبار مربوط به اوضاع داخلی نظارت شدیدی اعمال می کند، اما گزارش های به دست آمده حاکی از وخامت اوضاع اقتصادی آن کشور از جمله کمبود شدید مواد غذایی است.

کره شمالی دارای نوع خاصی از رژیم کمونیستی است که فردی با عنوان "رهبر" در راس آن قرار داد و به گفته کارشناسان، ارتش نقشی مهم و تعیین کننده در تعیین سیاست ها و اداره امور کشور ایفا می کند.

به گفته کارشناسان، نقش محوری ارتش احتمالا یکی از دلایلی است که حکومت کره شمالی، با وجود انزوای روز افزون بین المللی و فشارهای شدید اقتصادی بر مردم آن کشور، همچنان بر تداوم برنامه های هسته ای و موشکی تاکید دارد زیرا تلاش برای دستیابی به این نوع تسلیحات قاعدتا بخش قابل توجهی از منابع اقتصادی را در اختیار متولیان این برنامه ها قرار می دهد .

پیشتر، برخی رسانه ها با اشاره به برنامه های هسته ای و موشکی جمهوری اسلامی و موضعگیری جامعه جهانی نسبت به این دو کشور، از همکاری حکومت های ایران و کره شمالی در زمینه برنامه موشکی خبر داده بودند اما روز گذشته، سخنگوی وزارت خارجه ایران این گزارش ها را تکذیب کرد.

در این زمینه بیشتر بخوانید

موضوعات مرتبط

BBC © 2014 بی بی سی مسئول محتوای سایت های دیگر نیست

بهترین روش دیدن این صفحه بر روی آخرین مرورگر مجهز به CSS است. با اینکه مرورگر کنونی تان قابلیت نمایش سایت را دارد ولی امکان بهترین تجربه تصویری را به شما نمی دهد . لطفا در صورت امکان مرورگر خود را به آخرین نسخه ارتقا دهید.