کره شمالی موشک با برد '۱۰ هزار کیلومتر' آزمایش کرده است

به روز شده:  11:32 گرينويچ - 23 دسامبر 2012 - 03 دی 1391
بقایای موشک کره شمالی

"جوشکاری های قطعات موشک ابتدایی بوده و با دست انجام شده است"

مقام‌های کره جنوبی می‌گویند آزمایش موشکی اخیر کره شمالی نشان می‌دهد که این کشور به توانایی پرتاب موشک با برد ۱۰ هزار کیلومتر دست پیدا کرده است.

این برآورد که با بررسی بقایای موشک پرتاب‌شده انجام شده، نشان می دهد که کره شمالی به صورت بالقوه می‌تواند غرب خاک آمریکا را هدف قرار دهد.

با وجود این، به گفته مقام‌های دفاعی کره جنوبی، شواهدی وجود ندارد که نشان دهد کره شمالی فناوری لازم را برای هدایت این موشک‌ها در بازگشت به زمین و هدف گیری دقیق آن را داشته باشد.

به گفته کارشناسان، کره شمالی سال‌ها با قابلیت نصب کلاهک اتمی روی این موشک‌ها فاصله دارد.

با وجود تحریم‌ها و هشدارهای بین‌المللی، کره شمالی موشک Unha-۳ را روز ۱۲ دسامبر (۲۲ آذر) آزمایش کرد و برای اولین بار موفق شد از موشک‌های سه مرحله‌ای برای قرار دادن ماهواره در مدار زمین استفاده کند.

کارشناسان می‌گویند کره شمالی با این آزمایش یک گام به فن آوری موشک‌های بالستیک بین قاره‌ای نزدیک‌تر شده است.

مقام‌های وزارت دفاع کره جنوبی به خبرنگاران گفتند: "بررسی بقایای موشک Unha-۳ نشان می‌دهد که کره شمالی توانسته پرتاب موشک با برد ۱۰ هزار کیلومتر را با کلاهک ۵۰۰ تا ۶۰۰ کیلوگرمی انجام دهد."

فناوری ابتدایی

مقام‌های کره جنوبی می‌گویند محفظه اکسیدکننده‌ای که برای مرحله اول پرتاب موشک مورد استفاده قرار گرفته، در فناوری‌های پیشرفته پرتاب موشک کاربردی ندارد.

این مقام‌ها می‌گویند: "جوشکاری‌ها ابتدایی بوده و با دست انجام شده است."

وزارت دفاع کره جنوبی می‌گوید تا قبل از بررسی مراحل دوم و سوم پرتاب موشک، نمی‌توان به طور قطع درباره توانایی کره شمالی در هدایت موشک‌ها هنگام بازگشت به زمین اظهار نظر کرد.

شورای امنیت سازمان ملل متحد پرتاب اخیر موشک توسط کره شمالی را محکوم کرد.

به گفته این شورا، اقدام کره شمالی ناقض دو قطعنامه‌ای است که در سال‌های ۲۰۰۶ و ۲۰۰۹ تصویب شده و پیونگ یانگ را از آزمایش های موشکی منع کرده است.

کره شمالی موفقیت در پرتاب اخیر را با برگزاری تجمع‌های بزرگ در پایتخت جشن گرفت.

روز جمعه در مراسمی که به مناسبت این پرتاب برگزار شد، کیم جونگ اون، رهبر کره شمالی خواهان ساخت و پرتاب "انواع مختلف ماهواره‌ها" و موشک‌های ماهواره‌بر با ظرفیت بیشتر شد.

در این زمینه بیشتر بخوانید

موضوعات مرتبط

BBC © 2014 بی بی سی مسئول محتوای سایت های دیگر نیست

بهترین روش دیدن این صفحه بر روی آخرین مرورگر مجهز به CSS است. با اینکه مرورگر کنونی تان قابلیت نمایش سایت را دارد ولی امکان بهترین تجربه تصویری را به شما نمی دهد . لطفا در صورت امکان مرورگر خود را به آخرین نسخه ارتقا دهید.