هند در سوگ زنی که قربانی تجاوز گروهی شد، نشست

به روز شده:  22:40 گرينويچ - جمعه 28 دسامبر 2012 - 08 دی 1391

شامگاه شنبه، مردم هند به سوگ زن جوانی که در اتوبوسی در هند مورد تجاوز گروهی قرار گرفته بود، نشستند.

در دهلی نو، پایتحت هند، هزاران نفر به سوگواری پرداختند و به یاد او شمع روشن کردند.

آنها خواهان اجرای عدالت درباره تجاوزکنندگان به این دختر ۲۳ ساله اند که اکنون به "دختر هند" شهرت یافته است.

از صبح روز شنبه، در چندین شهر هند، صدها نفر با شرکت در اعتراضاتی، خواهان حفاظت بیشتر از زنان شده بودند.

در پی بروز این اعتراض ها، در بخش های زیادی از دهلی نو، صدها پلیس مسلح ضدشورش مستقر شدند تا از گسترده شدن اعتراض ها جلوگیری کنند.

قربانی که دانشجوی رشته پزشکی بود به همراه دوستش روز یکشنبه ۱۶ دسامبر در یک اتوبوس در شهر دهلی نو مورد تجاوز شش نفر قرار گرفت.

افرادی که این دختر را مورد تجاوز گروهی قرار دادند، سپس با یک میله آهنی او و دوستش را مورد ضرب قرار داده و از اتوبوس آنها را به بیرون پرتاب کردند.

کلیک آلبوم عکس: هند در شوک؛ خشمگین و سوگوار

ریشه خشونت علیه زنان چیست

محمد وزیری- بی بی سی، پاکستان

محمد وزیری- بی بی سی، پاکستان

سال گذشته در هند دست کم بیست و چهار هزار مورد تجاوز گزارش شده است و بر اساس آمار دولتی این رقم با افزایشی بیش از ۹ درصدی مواجه بوده است که خود نشانگر وضعیت زنان و خشونت علیه آنها در هند است.

این البته موارد گزارش شده در شهرهایی بزرگ است که خانواده ها جرات اقدام کردن و گزارش دادن به پلیس را دارند اما در جامعه ای سنتی مانند هند، بسیاری از موارد مشابه گزارش نمی شود.

بر اساس آمارها در تقریبا 90 درصد موارد، قربانیان مسببان را می شناسند.

در همین یکی دو روز گذشته، دختر دیگری که قربانی تجاوز شده بود در شمال شرقی هند خودکشی کرد و در نامه خودکشی خود نام افرادی را که به او تجاوز کرده بودند گفته بود.

اما آنچه واقعه این دختر را که از او با نام مستعار امانت یا دختر هند نام برده می شود، بااهمیت می کند، سبعیتی است که به کار رفته است.

بسیاری از فعالان علیه تبعیض جنسیتی در هند می گویند که دولت بسیار کند عمل کرده است. آنها می گویند که ضرورتا نیازی به وضع فوانین جدیدی و بوروکراسی بیشتر نیست بلکه اعمال قوانین مهم است.

البته هستند کسانی که خواهان مجازات اعدام برای مجرمان به تجاوز به عنف شده اند.

به هر صورت هند کشور غریبی است و در حالی که رهبرانی مانند ایندیرا گاندی را به جهان معرفی کرده است و در حال حاضر رهبران زنی مانند سونیا گاندی، رهبر حزب کنگره، شیلا دیکشیت، سر وزیر دهلی، و سوشما سواراحج، از رهبران حزب بی جی پی و تعداد دیگری از رهبران زن دارد، اما هنوز چنین تبعیضهایی در کشور وجود دارد.

بسیاری معتقدند اگرچه این حادثه ممکن است تغییراتی را ایجاد کند اما تا هنوز نگرش ضد زنان در جامعه وجود دارد و موارد زیادی از سقط جنین های های دختر یا کشتن دختران یا فروش آنها دیده می شود، این گونه موارد ادامه خواهد یافت.

این دختر جوان که نامش اعلام نشده، پس از سه عمل جراحی در هند، برای درمان به بیمارستان ماونت الیزابت در سنگاپور منتقل شده بود.

با این حال،او به دلیل شدت جراحات وارده، در شامگاه ۲۸ دسامبر در این بیمارستان درگذشت.

بر اساس بیانیه ای که از طرف بیمارستان مونت الیزابت در سنگاپور منتشر شده او ساعت ۴.۴۵ دقیقه صبح به وقت محلی "در آرامش" و در کنار خانواده اش درگذشت.

مسئول تیم مراقبت این زن در بیمارستان مونت الیزابت گفته هشت متخصص در دو روز گذشته تلاش کرده اند وضعیت او را به ثبات نزدیک تر کنند، ولی حال او مرتب وخیم تر شده بود.

زنی که مورد حمله قرار گرفت، پس از آن که به همراه دوستش برای دیدن فیلم به یک مرکز خرید در جنوب دهلی رفت، سوار یک اتوبوس شده بود.

بر اساس اعلام پلیس، این زن به مدت نزدیک به یک ساعت مورد تجاوز قرار گرفت و مهاجمان پس از آن که او و دوست همراهش را با میله‌های فلزی مورد ضرب و جرح قرار دادند، آنها را از اتوبوس در حال حرکت به خیابان پرت کردند.

تجاوز به این زن که دانشجوی پزشکی بود، از هفته گذشته موجی از اعتراضات را در هند به دنبال داشته است، تا جایی که اوایل هفته جاری، پلیس هند اعلام کرد که برگزاری تجمعات اعتراضی در مرکز دهلی‌نو ممنوع است.

روز شنبه، ۲۲ دسامبر، هزاران تظاهرکننده‌ای که در مقابل کاخ ریاست‌جمهوری تجمع کرده بودند، با پلیس ضدشورش درگیر شدند و پلیس برای متفرق کردن معترضان از گاز اشک‌آور و آب پرفشار استفاده کرد.

معترضان خواهان فراهم کردن امنیت بیشتر برای زنان در هند هستند.

دولت هند تلاش کرده است که خشم عمومی ناشی از این واقعه را با این وعده که تمهیدات جدیدی را برای محافظت از زنان و ایجاد فضایی امن برای آنها در شهر در پیش می‌گیرد، تا حدی آرام کند.

داده‌های پلیس هند نشان می‌دهد که به طور میانگین هر ۱۸ ساعت یک مورد تجاوز در دهلی گزارش می‌شود.

در این زمینه بیشتر بخوانید

موضوعات مرتبط

BBC © 2014 بی بی سی مسئول محتوای سایت های دیگر نیست

بهترین روش دیدن این صفحه بر روی آخرین مرورگر مجهز به CSS است. با اینکه مرورگر کنونی تان قابلیت نمایش سایت را دارد ولی امکان بهترین تجربه تصویری را به شما نمی دهد . لطفا در صورت امکان مرورگر خود را به آخرین نسخه ارتقا دهید.