موافقت والدین قربانی تجاوز گروهی هند با نام‌گذاری قانون ضدتجاوز به نام او

به روز شده:  16:22 گرينويچ - چهارشنبه 02 ژانويه 2013 - 13 دی 1391

هزاران زن هندی در اعتراض به کشته شدن دانشجوی ۲۳ ساله ای که قربانی تجاوز گروهی در این شهر شده، در راهپیمایی بزرگی که در دهلی نو برگزار شده، شرکت کرده‌اند. از روز اعلام خبر تجاوز گروهی در دهلی، در شهرهای مختلف این کشور اعتراضات گسترده‌ای برگزار شده است.

این زن ۲۳ ساله، که در روز شانزدهم دسامبر شش نفر در اتوبوسی به او تجاوز کرده بودند، شامگاه ۲۹ دسامبر بر اثر جراحات وارده در بیمارستانی در سنگاپور درگذشت.

بر اساس اعلام پلیس، این زن به مدت نزدیک به یک ساعت مورد تجاوز قرار گرفت و مهاجمان، او و دوست همراهش را که به قصد رفتن به سینمایی در جنوب غربی دهلی سوار اتوبوس شده بودند، با میله‌های فلزی مورد ضرب و جرح و آزار قرار دادند و سپس آنها را از اتوبوس در حال حرکت به خیابان پرت کردند.

شامگاه سه شنبه اول ژانویه، یک مقام هندی خواهان افشای نام قربانی تجاوز گروهی شده بود تا قانون تازه‌ای علیه تجاوز، به نام این قربانی جوان ثبت شود.

پیکر زن جوان که اکنون به 'دختر هند' مشهور شده، سوزانده و خاکسترش بر رود گنگ به آب سپرده شد

شاشی تارور، از مقام‌های وزارت آموزش هند، گفته بود که به افتخار این دانشجوی پزشکی، باید قانون ضدتجاوز به نام او نامگذاری شود، مگر اینکه والدین او مخالفت کنند.

امروز، ۲ ژانویه، والدین قربانی تجاوز گروهی اعلام کرده‌اند که با پیشنهاد گذاشتن نام او روی قانونی علیه تجاوز مخالف نیستند.

به گزارش پی تی آی، روز سه شنبه اول ژانویه منابعی در پلیس هند اعلام کردند که پس از پرت کردن این زن جوان از اتوبوس در حال حرکت، راننده تلاش کرده بوده که با اتوبوس، او را زیر بگیرد.

پیش بینی می‌شود که روز پنجشنبه، ۳ دسامبر، پلیس رسما پنج نفر از شش مظنون را به قتل متهم کند. آنها در صورت اثبات اتهام، به مجازات مرگ محکوم خواهند شد؛ مجازاتی که در هند، به ندرت انجام می‌شود.

واقعه تجاوز گروهی، مردم هند را در ناباوری، خشم و سوگ فرو برده است

گزارش شده است که ششمین مظنون زیر ۱۸ سال دارد و نوجوان به شمار می‌رود. پلیس دستور آزمایش استخوان داده تا سن دقیق او مشخص شود.

'انسانی با نام واقعی'

شامگاه سه شنبه اول ژانویه، آقای تارور در توییتر خود نوشت: "نمی‌دانم ناشناس نگه داشتن قربانی تجاوز گروهی دهلی چه فایده‌ای دارد. چرا نام او را اعلام نکنیم و او را با نام و هویت واقعی‌اش مورد احترام قرار ندهیم؟"

آقای تارور نوشت: "او باید مورد احترام قرار بگیرد و باید قانونی علیه تجاوز را به یاد او و به نام او ثبت کرد. او انسانی بود که نام داشت، و فقط یک نماد نیست."

خانم کران بیدی، فعال اجتماعی و مامور سابق پلیس از پیشنهاد آقای تارور استقبال کرده است.

خبرگزاری رویترز از قول او نقل کرده است که: "پیشنهاد آقای تارور، شاید در هند بی سابقه باشد، ولی در دنیا سابقه دارد. بسیاری از قوانین در آمریکا برای این وضع شده تا یاد رنج کشیدن فرد قربانی هیچ گاه از یاد نرود و به همگان یادآوری کند که در پس این قانون چه اتفاقی افتاده است... من فکر می‌کنم که پیشنهاد خوبی است."

با این حال، برخی از منتقدان، پیشنهاد آقای تارور را رقت انگیز خوانده‌اند و بهاراتی جاناتا، اصلی‌ترین حزب مخالف دولت هند، گفته است که با این پیشنهاد مخالفت خواهد کرد.

موجی از اعتراض ها در سراسر هند به راه افتاده است. معترضان خواهان تامین امنیت بیشتر زنان و تغییر نگاه فرهنگی به زنان‌اند

روز سه شنبه خاکستر این قربانی را خانواده‌اش روی رود گنگ به آب سپردند.

اعتراض‌های سراسری در هند

به گفته اندرو نورث خبرنگار بی بی سی در دهلی دولت هند در واکنش به این جنایت هدف شدیدترین انتقادات قرار گرفته است.

دولت هند تلاش کرده که خشم عمومی ناشی از این واقعه را با این وعده که تمهیدات جدیدی را برای محافظت از زنان و ایجاد فضایی امن برای آنها در شهر در پیش می‌گیرد، تا حدی آرام کند.

بر اساس آمارهای رسمی، به طور میانگین هر ۱۴ ساعت یک مورد تجاوز در دهلی گزارش می‌شود و زنان هندی می‌گویند که آنها پیوسته مورد خشونت یا ارعاب جنسی قرار می‌گیرند.

مقام‌های رسمی در روزهای گذشته برای امن تر کردن شهر برای زنان، دست به اقدام های تازه‌ای زده‌اند، از جمله راه اندازی گشت‌های شبانه پلیس، نظارت بر راننده‌های اتوبوس و شاگردراننده‌ها؛ آنها همچنین صاحبان اتوبوس‌ها را از نصب پرده یا شیشه های دودی منع کرده‌اند.

دولت هند همچنین کمیته‌ای را زیر نظر یک قاضی بازنشسته دادگاه عالی هند مامور پیشنهاد تغییراتی در قانون موجود علیه تجاوز کرده‌اند.

مقام‌های هندی در روز دوشنبه شماره تلفن تازه‌ای را اعلام کردند که زنانی که در موقعیت‌های اضطراری گرفتار می‌شوند بتوانند با آن تماس بگیرند. این تلفن ۲۴ ساعته به تمام ۱۸۵ مرکزپلیس در سراسر هند متصل است.

با این حال، بسیاری از معترضان می‌گویند که در هند، به زنان به چشم شهروند درجه دو نگاه می‌شود و برای حمایت و حفاظت از آنها، تغییری بنیادی در فرهنگ و نگاه لازم است که لازمه‌اش حمایت قانونی است.

در این زمینه بیشتر بخوانید

موضوعات مرتبط

BBC © 2014 بی بی سی مسئول محتوای سایت های دیگر نیست

بهترین روش دیدن این صفحه بر روی آخرین مرورگر مجهز به CSS است. با اینکه مرورگر کنونی تان قابلیت نمایش سایت را دارد ولی امکان بهترین تجربه تصویری را به شما نمی دهد . لطفا در صورت امکان مرورگر خود را به آخرین نسخه ارتقا دهید.