انتشار جزئیات تازه از تجاوز گروهی در دهلی و برگزاری جلسه استماع پیش از دادرسی متهمان

به روز شده:  21:09 گرينويچ - شنبه 05 ژانويه 2013 - 16 دی 1391

این نخستین گفت و گوی دوست زن قربانی بود

روز شنبه ۵ ژانویه، جلسه دادگاه در دهلی برای استماع نتیجه آزمایش دی ان ای در ارتباط با تجاوز گروهی پنج مرد به زنی جوان در اتوبوس و قتل او برگزار شد.

این جلسه استماع پیش از دادرسی، در دادگاه بخش سکات در پایتخت دهلی برگزار شد. قاضی این پرونده دستور داده است که این پنج مرد، روز دوشنبه در دادگاه حاضر شوند.

ششمین متهم این پرونده که زیر ۱۸ سال دارد، قرار است به عنوان متهم نوجوان در دادگاهی دیگر محاکمه شود.

زن قربانی که ۲۳ سال داشت، در روز ۱۶ دسامبر در اتوبوسی در شهر دهلی هند مورد تجاوز گروهی قرار گرفت و چند روز پس از آن، از شدت جراحات درگذشت.

دوست او که همراه او به اتوبوس سوار شده بود، خاطرات خود از جزئیات دهشتناک واقعه را بازگو کرده است.

او که مردی است که نامش فاش نشده است، به شبکه تلویزیونی زی نیوز گفته است که در روز حادثه، همراه دوستش سوار اتوبوس شدند و کرایه خود را پرداخت کردند، ولی پس از آن، مردهایی که داخل اتوبوس بودند، او را زدند و بیهوش کردند و سپس به دوستش حمله‌ور شدند.

راجیو موهان، دادستان، به قاضی دادگاه، خانم نامریتا اگاروال گفت که نتیجه آزمایش های دی ان ای که به تایید آزمایشگاه پزشکی قانونی مرکزی هند نیز رسیده است نشان می دهد که لکه های خون روی لباس همه متهمان با خون قربانی مطابقت داشته است.

آقای موهان همچنین گزارشی از سوی مسئولان بیمارستان مانت الیزابت در سنگاپور را قرائت کرد که بر اساس آن، دلیل مرگ این دانشجوی پزشکی، عقونت خونی و از کار افتادن چند اندام بدنش بوده است.

عده از معترضان بیرون دادگاه جمع شده بودند و خواهان اجرای عدالت درباره زن قربانی شدند

این پنج نفر که مردهایی بین ۱۹ تا ۳۵ ساله اند، متهم به تجاوز، آدم ربایی و قتل هستند و اگر محکوم شوند، ممکن است با مجازات اعدام روبه رو شوند. راننده اتوبوس یکی از همین پنج نفر است.

دادستان همچنین گفت که پلیس اقلام و وسایل متعلق به زن قربانی را که متهمان ربوده بودند، از آنها گرفته و ضبط کرده است.

جلسه دادرسی دیگری روز ۱۰ ژانویه برگزار خواهد شد.

عده ای از معترضان بیرون دادگاه تجمع کرده بودند و پلاکاردی در دست داشتند که در آن خواهان اجرای عدالت برای قربانی شده بودند.

دوست زن قربانی در نخستین گفت و گوی خود پس از این واقعه، گفت که با قربانی، به سینما رفته بودند و چون نتوانستند درشکه موتوری بگیرند، سوار اتوبوس شدند.

او گفت که اتوبوس شیشه های دودی داشت و به باور او، این مردان برای آنها تله گذاشته بودند.

او گفت: "ما سعی کردیم در برابرشان مقاومت کنیم. حتی دوستم با آنها درگیر شد، سعی کرد جان مرا نجات بدهد. سعی کرد شماره ۱۰۰ را بگیرد و به پلیس خبر بدهد ولی متهمان گوشی او را از دستش قاپیدند. من در برابر مردها مقاومت کردم و با آنها کلنجار رفتم ولی بعدش چندین و چند بار از آنها خواستم که دست از سر او بردارند."

دوست قربانی گزارش های اولیه را تایید کرد که در آنها آمده بود که مهاجمان، آنها را از اتوبوس به بیرون پرت کرده بودند و خواسته بودند که با اتوبوس از روی آنها رد شوند. او توانسته بود در لحظه آخر، زن قربانی را از جلو اتوبوس کنار بکشد و نجاتش دهد.

دوست قربانی گفت که پس از آن، سعی کرده بوده که از رهگذران و خودروهای عبوری کمک بگیرد. او گفت: "آنها سرعتشان را کم می کردند، نگاهی به بدن های لخت ما می انداختند و می رفتند."

او همچنین از مقام های پلیس انتقاد کرد و آنها را متهم کرد که دیر و به کندی رسیده بودند، و گفت که پلیس آنها را به بیمارستان مناسبی نبرده بود.

او گفت: "دوست من خونریزی شدیدی داشت، ولی به جای اینکه ما را به نزدیک ترین بیمارستان ببرند، ما را به بیمارستانی بردند که خیلی دور بود."

پلیس دهلی روز شنبه ۵ ژانویه، دیررسیدن ماموران را تکذیب کرد. در بیانیه ای که پلیس دهلی منتشر کرده، آمده است که نخستین خودروی پلیس، چهاردقیقه پس از تماس سر رسیده، و ظرف سه دقیقه، قربانی ها را سوار کرده و برده است، و ۲۴ دقیقه بعدتر آنها را به بیمارستان صفدرجانگ رسانده است.

پرونده تازه پلیس

در همین حال پلیس تحقیقات تازه ای را آغاز کرده است که ببیند آیا شبکه زی نیوز قوانینی در خصوص افشای هویت زن قربانی را نقض کرده است یا نه.

در این گفت و گوی تلویزیونی نام دوست قربانی برده نشد ولی صورتش نشان داده شد.

سخنگوی پلیس به خبرگزاری فرانسه گفته است که علیه این شبکه تلویزیونی پرونده ای تشکیل شده است.

تجاوز گروهی به این زن جوان و قتل او خشم سراسری در هند برانگیخته است؛ در روزهای گذشته تجمع ها و راهپیمایی های مختلفی در شهرهای هند برگزار شده که شرکت کنندگان در آنها خواهان حمایت بیشتر از زنان و تامین بیشتر امنیت آنها هستند.

معترضان می گویند که زنان در هند، شهروند درجه دو هستند و باید تغییراتی اساسی در فرهنگ و رفتار مردم هند داده شود و قانون هم این تغییرات را همراهی کند.

در این زمینه بیشتر بخوانید

موضوعات مرتبط

BBC © 2014 بی بی سی مسئول محتوای سایت های دیگر نیست

بهترین روش دیدن این صفحه بر روی آخرین مرورگر مجهز به CSS است. با اینکه مرورگر کنونی تان قابلیت نمایش سایت را دارد ولی امکان بهترین تجربه تصویری را به شما نمی دهد . لطفا در صورت امکان مرورگر خود را به آخرین نسخه ارتقا دهید.