بشار اسد مخالفان خود را 'دست‌نشانده بیگانه' خواند

به روز شده:  06:38 گرينويچ - 06 ژانويه 2013 - 17 دی 1391

آخرین سخنرانی عمومی بشار اسد نزدیک به شش ماه پیش انجام شد

بشار اسد، رئیس‌جمهور سوریه از تمام مردم آن کشور خواست که برای مقابله با "حمله بی‌سابقه تروریست‌های تحت حمایت قدرت‌های خارجی" کاملا بسیج شوند.

او در اولین سخنرانی عمومی خود در حدود شش ماه اخیر گفت که تا وقتی حتی یک "تروریست" در سوریه باقیست، مقابله با تروریسم را متوقف نخواهد کرد.

رئیس‌جمهور سوریه که در جمع هوادارانی پرشور در تالار اپرای دمشق، پایتخت، سخنرانی می‌کرد، مخالفانش را "دشمنان خدا و دست‌نشاندگان غرب" خواند.

او افرادی که با نیروهای دولتی می جنگند و خواهان برکناری او از قدرت هستند را "تروریست" توصیف کرد و گفت که این گروه‌ها تحت حمایت نیروهایی دیگر در منطقه هستند و از آنها منابع مالی و تسلیحات دریافت می‌کنند.

آقای اسد همچنین نظر خود را درباره "راه‌حل سیاسی" بحران سوریه توضیح داد و گفت که طرح پیشنهادیش افزون بر یک کنفرانس گفت‌وگوی ملی، شامل برگزاری همه‌پرسی درباره میثاقی ملی نیز هست.

او همچنین اضافه کرد که هرگونه ابتکار عملی در زمینه برقراری صلح باید از درون خود سوریه ارائه شود.

بشار اسد نسبت به رنج مردم در جنگ داخلی سوریه نیز ابراز تاسف کرد.

سازمان ملل متحد برآورد کرده است که از زمان آغاز اعتراضات ضددولتی در سوریه از ماه مارس سال ۲۰۱۱ میلادی تاکنون بیش از ۶۰ هزار نفر کشته شده‌اند.

اقدامات دیپلماتیک

رشته اقدامات پیشنهادی بشار اسد برای رسیدن به یک راه‌حل در بحران سوریه

  • قدرت‌های بیرونی مسلح کردن آنچه را او "گروه‌های تروریستی" خواند، متوقف کنند
  • پس از آن، ارتش عملیات نظامی را متوقف، ولی حق دفاع از منافع کشور را همچنان حفظ می‌کند
  • بعد، دولت با افرادی که او "احزاب سیاسی و شخصیت‌های سوری" خواند، ارتباط می‌گیرد تا در کنفرانسی برای گفت‌وگوی ملی مشارکت کنند
  • در این کنفرانس تلاش خواهد شد تا میثاقی ملی تدوین شود. این میثاق به همه‌پرسی گذاشته می‌شود و زمینه‌ساز برگزاری انتخابات پارلمانی و یک تشکیل یک دولت جدید است

بشار اسد مخالفان سوری خود را نیز دست‌نشاندگان غرب خواند و گفت که سوریه به دنبال مذاکره با "ارباب و نه نوکران" است.

او اضافه کرد که سوریه اقدامات دیپلماتیک (برای برقراری آرامش) را رد نکرده است، ولی گفت که با افرادی با تفکرات "تروریستی" وارد مذاکره نمی‌شود.

او گفت که حرکت مخالفان دولت سوریه یک انقلاب نیست. چون انقلاب "نیازمند متفکران و بر مبنای یک ایده است."

بشار اسد اضافه کرد: "(انقلاب) رهبر لازم دارد. چه کسی رهبر این انقلاب است؟"

او مخالفان مسلح دولت را متهم کرد که از مردم گندم می‌دزدند، کودکان را از مدارس محروم می کنند و جریان برق و تدارکات پزشکی و دارویی را قطع می‌کنند.

آخرین سخنرانی عمومی بشار اسد در ماه ژوئن (نزدیک به شش ماه پیش) انجام شد.

سخنرانی آقای اسد در شرایطی انجام شد که درگیری بین طرف‌های درگیر در نزدیکی دمشق در روزهای اخیر شدت بیشتری گرفته است.

هرچند اقدامات مخالفان بشار اسد برای تسلط بر شهرهای مهم یا مناطق حومه‌ای آنها با مقاومت شدید و حمله‌های گسترده نیروهای دولتی روبه‌رو بوده است.

دیروز (شنبه، پنجم ژانویه) گروه ناظران حقوق بشر سوریه که در بریتانیا مستقر است، از بروز درگیری‌های شدید در دو منطقه در حومه دمشق خبر داد.

در این زمینه بیشتر بخوانید

موضوعات مرتبط

BBC © 2014 بی بی سی مسئول محتوای سایت های دیگر نیست

بهترین روش دیدن این صفحه بر روی آخرین مرورگر مجهز به CSS است. با اینکه مرورگر کنونی تان قابلیت نمایش سایت را دارد ولی امکان بهترین تجربه تصویری را به شما نمی دهد . لطفا در صورت امکان مرورگر خود را به آخرین نسخه ارتقا دهید.