پناهجویان سوری با بحرانی 'تکان‌دهنده' روبه‌رو هستند

به روز شده:  06:41 گرينويچ - دوشنبه 14 ژانويه 2013 - 25 دی 1391

پناهجویان سوری در بدترین سرمای زمستان منطقه در بیست سال اخیر گرفتار شده‌اند

به گزارش یک موسسه امدادرسان، درگیری‌ها در سوریه زمینه‌ساز "بحران انسانی تکان‌دهنده‌ای" در منطقه شده است.

براساس آخرین داده‌ها، تعداد پناهجویانی که از درگیری‌های سوریه به کشورهای همسایه گریخته‌اند، به بیش از ۶۰۰ هزار نفر رسیده است.

کمیته بین‌المللی نجات، از سازمان‌های امدادرسان در منطقه، از کشورهای جهان خواست تا واکنش سریع‌تری به این وضعیت نشان دهند.

این موسسه میزان تجاوز و خشونت‌های جنسی در جریان درگیری‌های سوریه را "هولناک" توصیف کرد.

سازمان ملل متحد برآورد کرده است که از زمان آغاز اعتراضات ضددولتی در سوریه از ماه مارس سال ۲۰۱۱ میلادی (برای نزدیک به ۲۲ ماه) بیش از ۶۰ هزار نفر کشته شده‌اند.

گفته شده است که به جز افرادی که سوریه را ترک کرده‌اند، به دلیل تغییر مداوم محل درگیری‌ها، دست‌کم دو میلیون نفر ناگزیر شده‌اند محل زندگی خود را ترک کنند و در داخل خاک سوریه آواره شوند.

'به شدت ناکافی'

کمیته بین‌المللی نجات می‌گوید که بیشتر پناهجویان سوری، تجاوز جنسی را مهم‌ترین دلیل خود برای ترک سوریه می‌خوانند و آن را اصلی‌ترین چهره جنگ در این کشور توصیف می‌کنند. آنها می‌گویند که در بیشتر موارد، تجاوز جنسی در مقابل اعضای خانواده افراد انجام می‌شود.

این سازمان امدادرسان، وضعیت ارائه خدمات پزشکی و مشاوره روانی به پناهجویان سوری را نامناسب خوانده و از این وضعیت انتقاد کرده است.

این سازمان همچنین روند امدادرسانی بین‌المللی را "به شدت ناکافی" توصیف کرده و گفته است که بحران در سوریه "به طور پیوسته در حال بدتر شدن" است.

"بین گروهی از پناهجویان سوری که در دره بقاع در لبنان به سر می‌بردند، حتی یک کودک هم لباس زمستانی به تن نداشت"

لیز دوست، خبرنگار بی‌بی‌سی

براساس گزارش‌ها، در روزهای اخیر منطقه خاورمیانه بدترین سرمای زمستانی را در ۲۰ سال اخیر داشته است که شرایط را برای پناهجویان سوری به مراتب دشوارتر می‌کند.

لیز دوست، خبرنگار بی‌بی‌سی که به منطقه رفته است، می‌گوید که بین گروهی از پناهجویان سوری که در دره بقاع در لبنان به سر می‌بردند، حتی یک کودک هم لباس زمستانی به تن نداشت.

او می‌گوید: همه (از سرما) می‌لرزیدند و به سرفه افتاده بودند. تعدادی از آنها حتی کفش به پا نداشتند.

هفته گذشته یکی از نهادهای سازمان ملل متحد کلیک گزارش داد که نزدیک به یک میلیون نفر از مردم سوریه در گرسنگی به سر می‌برند.

برنامه جهانی غذا که بزرگ‌ترین نهاد ارائه‌دهنده کمک‌های بشردوستانه دنیا به شمار می‌رود، اعلام کرد که در حال امدادرسانی به یک میلیون و ۵۰۰ هزار نفر سوری است، ولی ادامه درگیری‌ها و در دسترس نبودن بندر طرطوس برای انتقال مواد غذایی، سبب شده است بسیاری از مردم این کشور کمکی دریافت نکنند.

در این زمینه بیشتر بخوانید

موضوعات مرتبط

BBC © 2014 بی بی سی مسئول محتوای سایت های دیگر نیست

بهترین روش دیدن این صفحه بر روی آخرین مرورگر مجهز به CSS است. با اینکه مرورگر کنونی تان قابلیت نمایش سایت را دارد ولی امکان بهترین تجربه تصویری را به شما نمی دهد . لطفا در صورت امکان مرورگر خود را به آخرین نسخه ارتقا دهید.