دولت الجزایر: شمار گروگان‌های‌ کشته شده احتمالا افزایش می‌یابد

به روز شده:  10:44 گرينويچ - 20 ژانويه 2013 - 01 بهمن 1391

همزمان با پایان بحران چهار روزه گروگانگیری در یکی از تاسیسات گاز در شرق الجرایز، یکی از وزرای دولت آن کشور از احتمال افزایش شمار گروگان های کشته شده خبر داده است. در همین حال دولت‌های خارجی خواستار دریافت اطلاعاتی فوری درمورد سرنوشت بیش از ۲۰ نفر از شهروندانشان شده‌اند.

براساس گزارش‌های دریافتی هنوز از سرنوشت تعدادی از کارکنان این تاسیسات که دارای ملیت‌های بریتانیایی، ژاپنی، مالزیایی؛ نروژی و آمریکایی هستند، اطلاعی دردسترس نیست.

در همین حال دیوید کامرون، نخست وزیر بریتانیا، کشته شدن سه شهروند بریتانیایی را در جریان این گروگانگیری تایید کرده است.

آقای کامرون همچنین گفت هر چند سوال‌هایی در مورد عملیات نجات این گروگان‌ها وجود دارد که دولت الجزایر باید پاسخگوی آن باشد، اما گروگانگیرها مسئول کشته شدن شهروندان بریتانیایی هستند.

نخست وزیر بریتانیا افزود گروگانگیری در الجزایر بار دیگر به ما نشان داد که تهدیدات تروریستی در شمال آفریقا و در نقاط مختلف جهان همچنان به قوت خود باقی است.

وزرات خارجه بریتانیا گفته است که تعدادی از بریتانیایی‌هایی که در این عملیات زنده ماندند، شب گذشته به کشور بازگشتند.

باراک اوباما، رئیس جمهوری آمریکا هم پیشتر گفته بود که مسوولیت پایان خونبار این حادثه با "تروریست هایی" است که آن را ترتیب داده بودند.

لئون پانه تا، وزیر دفاع آمریکا هم گفت این کشور به دنبال القاعده در همه جا خواهد بود.

گروگانگیری از روز چهارشنبه گذشته ۱۶ ژانویه (۲۷ دی) در تاسیسات گاز ان امیناس این کشور به دست پیکارجویان اسلام‌گرا مرتبط با القاعده آغاز شد.

گروه موسوم به "الملثمین" (نقاب پوشان) مسئولیت این گروگانگیری را برعهده گرفت. از این سازمان به عنوان یک سازمان وابسته به شبکه القاعده نام برده می‌شود.

مقر این گروه در کشور آفریقایی مالی است.

این گروه هدف از گروگانگیری را تلافی مداخله نظامی فرانسه علیه اسلامگرایان در مالی و همکاری الجزایر در این عملیات و حمایت کشورهای دیگر از آن اعلام کرده بود.

به دنبال به گروگان گرفتن گروهی از اتباع خارجی در این تاسیسات، ارتش الجزایر، تاسیسات گاز شهر 'ان امیناس'، در شرق این کشور را به محاصره خود در آورد.

در مجموع ۲۳ گروگان و ۳۲ نفر از پیکارجویان در درگیری در تاسیسات گاز جان خود را از دست دادند.

ان امیناس، در ۱۳۰۰ کیلومتری پایتخت الجزایر و در ۶۰ کیلومتری مرز لیبی قرار دارد.

در این زمینه بیشتر بخوانید

موضوعات مرتبط

BBC © 2014 بی بی سی مسئول محتوای سایت های دیگر نیست

بهترین روش دیدن این صفحه بر روی آخرین مرورگر مجهز به CSS است. با اینکه مرورگر کنونی تان قابلیت نمایش سایت را دارد ولی امکان بهترین تجربه تصویری را به شما نمی دهد . لطفا در صورت امکان مرورگر خود را به آخرین نسخه ارتقا دهید.