'بخش‌های زیادی' از موشک دوربرد کره شمالی تولید داخلی بوده است

به روز شده:  11:30 گرينويچ - دوشنبه 21 ژانويه 2013 - 02 بهمن 1391

کره جنوبی گفته است که بخش‌های زیادی از موشک دوربردی که ماه گذشته توسط کره شمالی پرتاب شد، توسط خود آن کشور ساخته شده است.

براساس گزارش‌های دریافتی، کارشناسان فضا و امنیت کره جنوبی پس از بررسی ۱۰ قطعه از این موشک از جمله موتور مربوط به مرحله اول پرتاب که در غرب شبه جزیره کره به آب افتاده بود، به این نتیجه رسیدند.

وزارت دفاع کره جنوبی هم در گزارشی گفته است: "کره شمالی قسمت‌های زیادی از این موشک دوربرد را ساخته است، البته تجهیزات وارداتی به کشور هم در ساخت این موشک مورد استفاده قرار گرفته است."

پرتاب این موشک دوربرد در ماه دسامبر سال ۲۰۱۲ میلادی با واکنش‌های گسترده‌ای روبرو شد و بسیاری از کشورها این اقدام کره شمالی را محکوم کردند.

تحریم‌های بین المللی علیه کره شمالی مانع از ورود تکنولوژی پیشرفته به این کشور شده است.

کره جنوبی ده قطعه موشک دوربرد را مورد بررسی قرار داد

اما به گفته خبرنگاران اعلام این خبر که "بخش زیادی" از تجهیزات این موشک دوربرد بدون کمک خارجی در داخل کره شمالی ساخته شده، نگرانی‌هایی را در بین کشورهای جهان ایجاد خواهد کرد.

این نخستین بار بود که کره شمالی توانست به درستی از یک موشک سه مرحله ای استفاده کند و ماهواره‌ای را در مدار زمین قرار دهد.

رسانه‌های کره شمالی پس از پرتاب این موشک گزارش کردند که این کشور توانسته است "با استفاده از یک فروند موشک دوربرد اونها-٣ برنامه صلح آمیز قرار دادن یک ماهواره در مدار زمین را با موفقیت به اجرا درآورد".

پس از آن آمریکا با صدور بیانیه‌ای، یادآور شد که اقدام کره شمالی در استفاده از فن آوری بالستیک موشکی مغایر مصوبات صریح شورای امنیت سازمان ملل است و آن را نشانه دیگری از "رفتار غیرمسئولانه دولت کره شمالی" توصیف کرد.

این نخستین بار نبود که کره شمالی موشکی دوربرد پرتاب می‌کرد. گزارش‌هایی از شکست در انجام چنین برنامه‌ای در سال های ٢٠٠٩ و ٢٠١٠ میلادی و همچنین اوایل سال جاری انتشار یافت.

مقامات کره شمالی تاکید کرده‌اند که تلاش برای پرتاب موشک دوربرد به منزله "آزمایش موشکی" نیست بلکه هدف از آن، صرفا انجام پژوهش‌های علمی در فضاست.

در این زمینه بیشتر بخوانید

موضوعات مرتبط

BBC © 2014 بی بی سی مسئول محتوای سایت های دیگر نیست

بهترین روش دیدن این صفحه بر روی آخرین مرورگر مجهز به CSS است. با اینکه مرورگر کنونی تان قابلیت نمایش سایت را دارد ولی امکان بهترین تجربه تصویری را به شما نمی دهد . لطفا در صورت امکان مرورگر خود را به آخرین نسخه ارتقا دهید.