کره شمالی در صدد "آزمایش هسته ای"

به روز شده:  05:52 گرينويچ - پنج شنبه 24 ژانويه 2013 - 05 بهمن 1391
موشک اونها-3

موشک اونها -3 کره شمالی در دوازدهم دسامبر از سکویی در ایالت شمالی پیونگان کره شمالی به فضا پرتاب شد

کره شمالی می گوید به زودی برای سومین بار یک آزمایش اتمی انجام خواهد داد. در بیانیه ای که خبرگزاری رسمی کره شمالی منتشر کرد از قول کمیسیون دفاع ملی آن کشور آمده است: "آزمایش اتمی و پرتاب موشک های دور برد انجام خواهد شد." و هدف "دشمن اصلی" (آمریکا) است.

در این بیانیه تاریخ انجام این آزمایش ها مشخص نشده است. کره شمالی در سالهای ۲۰۰۶ و ۲۰۰۹ میلادی هم دو بمب های اتمی را آزمایش کرده است.

شورای امنیت در آغاز این هفته در قطعنامه ای پرتاب موشک های دوربرد (بالیستیک) از سوی دولت پیونگ یانگ را محکوم و تحریم های جدیدی علیه این کشور وضع کرد.

در بیانیه کمیسیون دفاع ملی کره شمالی، قطعنامه شورای امنیت غیر قانونی توصیف شده و آمده است: " ما پنهان نمی کنیم که ماهواره ها و موشک های دوربردی که پرتاب خواهیم کرد و بمبهای هسته ای پیشرفته ای که آزمایش خواهیم کرد، دشمن اصلی ما، آمریکا را هدف قرار داده اند."

گلین دیویس نماینده ویژه دولت آمریکا در امور کره شمالی که هم اکنون در پایتخت کره جنوبی به سر می برد در واکنش گفت که امیدوار است آنها دست به این کار نزنند. " چنین کاری اشتباه و از دست دادن یک فرصت دیگر است. ما به آنها می گوییم که دست به این کار نزنند"

در این زمینه بیشتر بخوانید

موضوعات مرتبط

BBC © 2014 بی بی سی مسئول محتوای سایت های دیگر نیست

بهترین روش دیدن این صفحه بر روی آخرین مرورگر مجهز به CSS است. با اینکه مرورگر کنونی تان قابلیت نمایش سایت را دارد ولی امکان بهترین تجربه تصویری را به شما نمی دهد . لطفا در صورت امکان مرورگر خود را به آخرین نسخه ارتقا دهید.