اسرائیل در فهرست 'نگران از وضعیت حقوق بشر' بریتانیا قرار گرفت

به روز شده:  02:20 گرينويچ - شنبه 26 ژانويه 2013 - 07 بهمن 1391
بنیامین نتانیاهو، نخست وزیر اسرائیل

قرار گرفتن نام اسرائیل در فهرست کشورهایی که بریتانیا نسبت به وضعیت حقوق بشر در آنها ابراز نگرانی کرده، همزمان با نزدیک شدن به زمان برگزاری جلسه کمیته حقوق بشر سازمان ملل متحد در ارتباط با اسرائیل صورت می گیرد

وزارت خارجه بریتانیا در گزارش فصلی خود نام اسرائیل را در فهرست کشورهایی قرار داده که دولت این کشور نسبت به وضعیت حقوق بشر در آنها نگران است. ایران، زیمبابوه، بلاروس، تشکیلات خودگردان فلسطینی و افغانستان از دیگر کشورهای این فهرست‌ هستند.

در این گزارش که روز پنجشنبه ۲۴ ژانویه (پنجم بهمن) منتشر شده و مربوط به سه ماه پایانی سال ۲۰۱۲ است، نام ۲۸ کشور جهان ذکر شده که دولت بریتانیا بنابر گزارش‌های رسمی خود، از نقض حقوق بشر در آنها نگران است.

نام اسرائیل در این فهرست در حالی گنجانده شده که این کشور خود را تنها "دموکراسی واقعی" در منطقه خاور میانه می داند.

با این حال، دولت بریتانیا مواردی چون حملات اخیر اسرائیل به نوار غزه و گسترش ساخت و سازها در کرانه غربی رود اردن را ملاک هایی برای افزودن نام اسرائیل به این فهرست لحاظ کرده است.

در پی ارتقاء وضعیت تشکیلات خودگردان فلسطینی در سازمان ملل متحد به "دولت ناظر غیر عضو" اسرائیل طرح گسترش ساخت و سازها در کرانه غربی رود اردن را با وجود مخالفت بسیاری از کشورهای غربی، سرعت بخشید.

مخالفت ها با این تصمیم اسرائیل تا به آنجا پیش رفت که بریتانیا، دانمارک، اسپانیا و سوئد در اعتراض به این تصمیم سفرای اسرائیل را احضار کردند.

قرار گرفتن نام اسرائیل در فهرست کشورهایی که بریتانیا نسبت به وضعیت حقوق بشر در آنها ابراز نگرانی کرده، همزمان با نزدیک شدن به زمان برگزاری جلسه کمیته حقوق بشر سازمان ملل متحد در ارتباط با اسرائیل صورت می گیرد.

در این جلسه که قرار است سه شنبه آینده برگزار شود، احتمالا مساله ساخت و سازهای "غیرقانونی" در نوار غزه و سرزمین های اشغالی فلسطینیان مورد بررسی قرار می‌گیرد.

اسرائیل اعلام کرده که به احتمال زیاد در این جلسه شرکت نخواهد کرد و گزارش های کمیته حقوق بشر سازمان ملل متحد را دارای "تعصب و یهودی ستیزی ریشه دار در سازمان ملل متحد" ارزیابی کرده است.

در این زمینه بیشتر بخوانید

BBC © 2014 بی بی سی مسئول محتوای سایت های دیگر نیست

بهترین روش دیدن این صفحه بر روی آخرین مرورگر مجهز به CSS است. با اینکه مرورگر کنونی تان قابلیت نمایش سایت را دارد ولی امکان بهترین تجربه تصویری را به شما نمی دهد . لطفا در صورت امکان مرورگر خود را به آخرین نسخه ارتقا دهید.