انتقاد یونیسف از نحوه رفتار اسرائیل با کودکان فلسطینی

به روز شده:  17:27 گرينويچ - چهارشنبه 06 مارس 2013 - 16 اسفند 1391
یونیسف گفته است که نزدیک به ۷ هزار کودک فلسطینی طی یک دهه گذشته توسط نیروهای اسرائیلی بازداشت شده‌اند

یونیسف گفته است که نزدیک به ۷ هزار کودک فلسطینی طی یک دهه گذشته توسط نیروهای اسرائیلی بازداشت شده‌اند

صندوق حمایت از کودکان سازمان ملل متحد (یونیسف)، می‌گوید به نظر می‌رسد که بدرفتاری با کودکان فلسطینی در بازداشت‌گاه‌های نظامی اسرائیل، گسترده، نهادینه و برنامه‌ریزی شده است.

در گزارش جدیدی که این نهاد وابسته به سازمان ملل منتشر کرده آمده است که با کودکان در بازداشت‌گاه‌های اسرائیل، رفتارهای غیرانسانی و ظالمانه می‌شود و آنها در مدت بازداشت با رفتار تحقیرآمیزی مواجه هستند.

یونیسف گفته است که نزدیک به ۷ هزار کودک فلسطینی طی یک دهه گذشته توسط نیروهای اسرائیلی بازداشت شده‌اند و گروهی از آنها برای اعتراف به مرگ، خشونت و تعرض جنسی تهدید شده‌اند.

وزارت امور خارجه اسرائیل گفته است که برای عمل به توصیه‌های این گزارش "تلاشی گسترده" به خرج خواهد داد.

این وزارتخانه در عین حال به پیشرفت‌های نائل شده در این زمینه اشاره کرده است. یونیسف نیز در گزارش خود به "تغییرات مثبت" در اسرائیل در زمینه رفتار با بازداشت‌شدگان جوان طی سال‌های اخیر اشاره کرده است.

یونیسف در گزارش خود گفته که نیروهای اسرائیلی در کرانه غربی سالانه نزدیک به ۷۰۰ کودک فلسطینی ۱۲ تا ۱۷ سال را بازداشت می‌کنند.

این نهاد وابسته به سازمان ملل گفته است که بدرفتاری با این افراد با بازداشت آنها در میانه شب آغاز می‌شود و با پیگرد قانونی و مجازات آنها ادامه می‌یابد.

یونیسف خاطرنشان می‌کند که اعمال غیرقابل قبول نیروهای اسرائیلی شامل "بستن دست‌های این افراد با دستبندهای پلاستیکی، زدن چشم‌بند، خشونت‌های فیزیکی و کلامی" است.

یونیسف در تشریح پیشرفت‌های اسرائیل در رفتار با بازداشتی‌های کودک به بستن دست‌های آنها به گونه‌ای که مانع از درد و آسیب رساندن به آنها شود، اشاره کرده و افزوده که طبق قانون، بازداشت کودکان فلسطینی هم اکنون به والدین آنها اطلاع داده می‌شود. همچنین به کودکان در مورد حقوقشان از جمله حق دسترسی به وکیل گفته می‌شود.

اسرائیل می‌گوید "با واقعیات جدیدی سر و کار دارد و اخیرا شاهد افزایش حضور فلسطینیان کم سن و سال در اقدامات تروریستی بوده است."

سال پیش گروهی از وکلای بریتانیایی اسرائیل را متهم کردند که با نحوه رفتار خود با کودکان فلسطینی دربند، قوانین بین‌المللی را نقض می‌کند.

در گزارش این گروه از وکلا و حقوقدانان مستقل بریتانیایی که با حمایت دولت این کشور منتشر شد، آمده بود که اعمالی چون استفاده از غل و زنجیر و محرومیت دسترسی زندانیان به وکیل از جمله این اقدامات دولت اسرائیل است.

گروه حقوق بشری بتسیلم در اسرائیل نیز بارها از دولت این کشور برای زندانی کردن کودکان فلسطینی به شدت انتقاد کرده است.

در این زمینه بیشتر بخوانید

BBC © 2014 بی بی سی مسئول محتوای سایت های دیگر نیست

بهترین روش دیدن این صفحه بر روی آخرین مرورگر مجهز به CSS است. با اینکه مرورگر کنونی تان قابلیت نمایش سایت را دارد ولی امکان بهترین تجربه تصویری را به شما نمی دهد . لطفا در صورت امکان مرورگر خود را به آخرین نسخه ارتقا دهید.