تاکید فرانسه و اسرائیل بر تشدید تحریم‌ها علیه ایران

به روز شده:  19:47 گرينويچ - جمعه 08 مارس 2013 - 18 اسفند 1391
فرانسوا اولاند و شیمون پرز

در کنفرانس خبری مشترک روسای جمهوری فرانسه و اسرائیل بر تشدید تحریم‌ها علیه ایران تاکید کردند

فرانسوا اولاند، رئیس جمهور فرانسه و شیمون پرز همتای اسرائیلی‌اش در یک کنفرانس خبری در کاخ الیزه اعلام کردند که تحریم‌ها علیه برنامه تحقیقات هسته‌ای ایران "گزنده" بوده اما لازم است که شدیدتر شوند.

بر اساس گزارش خبرگزاری فرانسه، در یک کنفرانس خبری که امروز (جمعه ۸ مارس، ۱۸ اسفند) در کاخ الیزه در پاریس برگزار شد، آقای اولاند گفت که فرانسه خواهان تشدید تحریم‌هاست؛ تحریم‌هایی که تا کنون نیز تاثیرگذار بوده اند.

کشورهای غربی ایران را متهم می‌کنند که تحت پوشش برنامه تحقیقات هسته‌ای قصد ساخت سلاح‌های هسته‌ای را دارد. ایران بارها این اتهام را رد کرده و بر صلح آمیز بودن برنامه تحقیقات هسته ای تاکید کرده است.

شیمون پرز که در سفر به اروپا به سر می‌برد، در پاریس و پس از دیدار با آقای اولاند به خبرنگاران گفت که تحریمها خیلی بیشتر از انتظار اثر کرده است اما اسرائیل فکر می کند که کافی نبوده اند.

او گفت که از شنیدن برنامه رئیس جمهور فرانسه برای تشدید تحریم‌ها خوشحال شده است چرا که "بهتر خواهد بود که ما بتوانیم این خطر را بدون استفاده از گزینه نظامی دفع کنیم."

پیشتر جان کری، وزیر خارجه آمریکا، کلیک هشدار داده بود که فرصت ایران برای همکاری با جامعه جهانی بر سر برنامه اتمی آن کشور رو به پایان است.

نمایندگان ایران و گروه ۱+۵ شامل پنج عضو دائم شورای امنیت سازمان ملل (آمریکا، بریتانیا، فرانسه، روسیه و چین) به همراه آلمان اخیرا در آلماتی، بزرگترین شهر قزاقستان، بر سر پرونده هسته‌ای ایران مذاکره کردند.

در این زمینه بیشتر بخوانید

BBC © 2014 بی بی سی مسئول محتوای سایت های دیگر نیست

بهترین روش دیدن این صفحه بر روی آخرین مرورگر مجهز به CSS است. با اینکه مرورگر کنونی تان قابلیت نمایش سایت را دارد ولی امکان بهترین تجربه تصویری را به شما نمی دهد . لطفا در صورت امکان مرورگر خود را به آخرین نسخه ارتقا دهید.