همه‌پرسی در جزایر فالکلند برای باقی ماندن تحت حاکمیت بریتانیا

به روز شده:  16:59 گرينويچ - 10 مارس 2013 - 20 اسفند 1391

کریستینا د کرچنر رئیس جمهور آرژانتین انگلیسی ها را متکبر خوانده است

ساکنان جزایر فالکلند در اقیانوس اطلس جنوبی در یک همه پرسی دو روزه شرکت کرده اند تا به ماندن یا جدا شدن از بریتانیا رای دهند.

آرژانتین مدعی مالکیت این جزایر است و آن را جزایر مالویناس می‌نامد.

این جزایر ۲۹۰۰ نفر سکنه دارد و ۱۶۲۷ نفر شهروند بریتانیا که در آن زندگی می‌کنند حق رای دارند.

بیشتر آرژانتینی ها این جزایر را بخشی از خاک خود می‌دانند و بازپس گیری حاکمیت این جزایر از مفاد قانون اساسی این کشور است.

این همه‌پرسی در واقع واکنشی به فشارهای آرژانتین برای مذاکره درباره حق حاکمیت بر این جزایر است.

مناقشه بریتانیا و آرژانتین بر سر فالکلند

  • آرژانتین می‌گوید این جزایر را ماژلان با ناوگان اسپانیا کشف کرده و از ۱۷۶۷ یک فرماندار اسپانیایی که به بوئنوس آیرس گزارش می داده بر این جزایر حکم رانده است. آرژانتین می گیود حق حاکمیت بر این جزایر را از پادشاهی اسپانیا به ارث برده است.
  • انگلیس می گوید اسپاییایی ها حق حاکمیت جزیره را در ۱۷۶۵ به انگلیسی ها واگذار کرده اند و از آن زمان تا به حال این جزایر تحت حاکمیت بریتانیا بوده اند.
  • در سال ۱۹۸۲ آرژانتین به این جزایر حمله کرد اما بریتانیا در جنگی شدید و کوتاه مدت که حدود ۹۰۰ کشته داشت دوباره جزیره را پس گرفت.
  • جزایر فالکلند با آرژانتین ۴۸۰ کیلومتر و با بریتانیا ۱۳۰۰۰ کیلومتر فاصله دارد

کریستینا فرناندز دکرچنر رئیس جمهور آرژانتین، تمایل شهروندان را در تعیین مناقشات مرزی نامربوط دانسته است.

آرژانتین می‌گوید که بریتانیا در واقع شهروندان خود را در این جزیره سکنی داده، بنابراین رابطه طبیعی بین حق شهروندان و حاکمیت ارضی در این باره صادق نیست.

بریتانیا این ادعا را رد می کند و می گوید ساکنان جزیره به صورت طبیعی و در طی چند سال در این جزیره سکونت و زندگی کرده اند.

دیک سول، یکی از اعضای مجمع قانونگزاری فالکلند که در این همه پرسی نقش مهمی داشت، امیدوار است نتیجه همه پرسی تاییدی باشد بر اصل حاکمیت بر سرنوشت خود که "نمی توان آن را مشروط کرد".

"امیدوارم حالا که دولت آرژانتین به حرف ما توجه نمی‌کند مردم آرژانتین حرف ما بشنوند."

سوکی کمرون، نماینده بریتانیا در دولت فالکلند عقیده دارد که این جزیر در آینده مستقل می‌شود: "شاید، ۵۰، ۷۰ ،۱۰۰ سال بعد چنین اتفاقی بیفتد، اما در حال حاضر ما از روابط خود با بریتانیا خشنود هستیم".

"بعضی از مردم جزیره ممکن است در این همه‌پرسی رای منفی بدهند، اما رای منفی به معنای رای مثبت به آرژانتین نیست".

با این حال کارولاین وایت، خبرنگار نظامی بی‌بی‌سی که به بندر استنلی، پایتخت فالکلند رفته است، می‌گوید که حال و هوای شهر، خیابانها و مغازه ها خبر از رای آری به باقی ماندن حاکمیت بریتانیا می‌دهد.

ناظران بین المللی بر این همه پرسی نظارت دارند.

در این زمینه بیشتر بخوانید

موضوعات مرتبط

BBC © 2014 بی بی سی مسئول محتوای سایت های دیگر نیست

بهترین روش دیدن این صفحه بر روی آخرین مرورگر مجهز به CSS است. با اینکه مرورگر کنونی تان قابلیت نمایش سایت را دارد ولی امکان بهترین تجربه تصویری را به شما نمی دهد . لطفا در صورت امکان مرورگر خود را به آخرین نسخه ارتقا دهید.