درگیری‌های شدید در شهر حمص سوریه

به روز شده:  00:50 گرينويچ - چهارشنبه 13 مارس 2013 - 23 اسفند 1391
حمص

حدود ۷۰ هزار نفر در جنگ دو ساله سوریه کشته شده‌اند

بنا بر گزارش‌ها، مخالفان مسلح بشار اسد و نیروهای وفادار به او در شهر حمص، واقع در غرب سوریه، درگیری نبرد شدیدی شده‌اند.

مخالفان برای سومین روز پیاپی سعی کردند که محله «بابا عمرو» را در حمص تصرف کنند.

نیروهای بشار اسد، رئیس جمهوری سوریه، در واکنش، به حملات توپخانه‌ای شدیدی علیه مواضع مخالفان متوسل شده‌اند.

سازمان ناظر بر حقوق بشر سوریه که در بریتانیا مستقر است به خبرگزاری فرانسه می‌گوید: «نیروهای مخالف در طول شب در محله بابا عمرو نفوذ کردند.»

رامی عبدالرحمن، مدیر این سازمان، می‌گوید که عملیات مخالفان، نیروهای دولتی را غافلگیر کرد و در واکنش اقدام به حملات هوایی و توپخانه‌ای شدیدی کردند.

او می‌گوید: «رژیم نمی‌تواند به آن‌ها اجازه باقی ماندن بدهد... چرا که محله بابا عمرو به عنوان یک نماد ضدرژیم در رسانه‌های بین المللی مطرح است.»

از شهر حلب و نیز در جاده استراتژیک بین دمشق و فرودگاه آن هم درگیری‌های شدیدی گزارش شده است.

این در حالیست که بریتانیا از احتمال دور زدن تحریم تسلیحاتی اتحادیه اروپا در مورد سوریه و ارسال تسلیحات به مخالفان خبر داده است.

دیوید کامرون، نخست وزیر بریتانیا، سه شنبه در یک کمیته پارلمانی ابراز امیدواری کرد که بتواند کشورهای عضو اتحادیه اروپا را به کاهش این تحریم‌ها تشویق کند، اما او در عین حال گفت که در صورت مخالفت با درخواستش، احتمال آن وجود دارد که بریتانیا به تنهایی در مورد فرستادن سلاح به مخالفان سوری، تدابیری در نظر بگیرد.

پیش‌تر، شیمون پرز، رئیس جمهوری اسرائیل، از اتحادیه عرب خواسته بود که یک نیروی حافظ صلح برای اعزام به سوریه تشکیل دهد.

کودک سوری

یونیسف در مورد وضع کودکان سوری هشدار داده است

آقای پرز که در بروکسل در پارلمان اروپا صحبت می‌کرد گفت: «سازمان ملل متحد باید از اتحادیه عرب برای ایجاد نیروهای عرب (حافظ صلح) کلاه آبی حمایت کند.»

او افزود: «اتحادیه عرب می‌تواند و باید یک دولت موقت در سوریه تشکیل دهد تا کشتار‌ها را متوقف و از تجزیه سوریه جلوگیری کند.»

«نسل سوخته» کودکان سوریه

به مناسبت دومین سالگرد آغاز بحران سوریه، حمایت از کودکان سازمان ملل متحد (یونیسف) با انتشار گزارشی گفته میلیون‌ها کودک سوری در حالی بزرگ می‌شوند که چیزی جز جنگ، محرومیت از تحصیل و آسیب‌های روانی نصیب آن‌ها نشده است؛ آسیب‌هایی که می‌تواند کودکان را از زندگی ناامید کند.

به گزارش یونیسف، کودکان سوریه تاب ادامه جنگ را برای یک سال دیگر ندارند. از چهار میلیون انسان نیازمند به کمک در خاک سوریه، دو میلیون نفر آن‌ها زیر ۱۸سال دارند و بیش از یک میلیون هم کودکان بالای پنج سال هستند.

بنا بر این گزارش، در حلب، دومین شهر مهم سوریه، فقط ششدرصد کودکان هنوز به مدرسه می‌روند.

از ۱۹۵میلیون دلاری که یونیسف برای کمک به کودکان سوری درخواست کمک کرده، کمتر از ۴۰میلیون دلار آن تأمین شده است.

یونیسف اعلام کرد که در صورت تأمین نشدن منابع کافی، مجبور است کمک‌ها به کودکان سوری را کاهش دهد.

بر اساس تخمین سازمان ملل متحد، از زمان آغاز درگیری‌های سوریه در ماه مارس ۲۰۱۱ تا کنون، حدود ۷۰ هزار نفر جان خود را از دست داده‌اند.

در این زمینه بیشتر بخوانید

موضوعات مرتبط

BBC © 2014 بی بی سی مسئول محتوای سایت های دیگر نیست

بهترین روش دیدن این صفحه بر روی آخرین مرورگر مجهز به CSS است. با اینکه مرورگر کنونی تان قابلیت نمایش سایت را دارد ولی امکان بهترین تجربه تصویری را به شما نمی دهد . لطفا در صورت امکان مرورگر خود را به آخرین نسخه ارتقا دهید.