آنگ سن سوچی در مراسم رژه نیروهای مسلح برمه شرکت کرد

آنگ سن سوچی، رهبر مخالفان در برمه
Image caption آنگ سن سوچی در گذشته از منتقدان ارتش و کنترل سیاست برمه توسط این نهاد بود

آنگ سن سوچی، رهبر مخالفان در برمه برای اولین بار در مراسم روز نیروهای مسلح این کشور که با رژه ارتش همراه بوده شرکت کرده است.

خانم سوچی در کنار سران ارتش نشست و حضور او به معنای بهبود روابطش با ارتش تعبیر شده است.

ژنرال مین آنگ هلینگ، رئیس ستاد مشترک ارتش برمه در این مراسم گفت که ارتش نقش خود را در عرصه سیاست حفظ خواهد کرد.

این مراسم در حالی برگزار شده که خشونت‌ها در مرکز برمه کماکان ادامه دارد.

مراسم روز نیروهای مسلح در شصت و هشتمین سالگرد قیام برمه علیه حاکمیت ژاپن برگزار شد.

جاناتان هد، خبرنگار بی بی سی در منطقه آسیای جنوب شرقی می‌گوید حضور آنگ سن سوچی در این مراسم به نشانه آشتی میان او و نهادی است که برای سال‌ها او را زندانی کرد و از هوادارانش دور نگه داشت.

آنگ سن سوچی در گذشته از منتقدان ارتش و کنترل سیاست برمه توسط این نهاد بود. خبرنگار بی بی سی می‌گوید او قدم‌هایی برای ایجاد روابط بهتر با نیروهای مسلح برداشته است. ارتش هنوز به صورت خودکار یک چهارم کرسی‌های مجلس برمه را در اختیار دارد.

دولت غیرنظامی مورد حمایت نظامیان در نوامبر سال ۲۰۱۰ سر کار آمد و این دولت از آن زمان دست به اصلاحاتی زده که آزادی گروهی از زندانیان سیاسی از جمله این اصلاحات است.

در مراسم امروز، رئیس ستاد مشترک ارتش برمه در مورد خشونت‌های ضد مسلمانان در مرکز برمه که طبق گزارش‌ها تا کنون ۴۰ نفر کشته و ۱۲ هزار مسلمان را بی‌خانمان کرده، نیز سخن گفت.

ژنرال مین آنگ هلینگ گفت "استقلال برمه حاصل تلاش تمام مردم این کشور از جمله اقلیت‌های قومی است و ما باید از آنها مراقبت کنیم."

او تاکید کرده که ارتش مایل نیست چنین مسایلی دوباره اتفاق بیفتد.

طی سه روز برخوردهای خشونت بار در شهر میکتیلا که مرکز نا آرامی‌ها است، دست کم پنج مسجد و بسیاری از منازل و مغازه های مسلمانان به دست بودایی ها از جمله چند راهب ویران شدند.

با گسترش حملات به محلات مسلمان نشین در چند شهر برمه وضعیت فوق العاده اعلام شده است.

مطالب مرتبط