دادگاه عالی در کنیا نتیجه انتخابات ریاست جمهوری را اعلام می‌کند

دادگاه عالی کنیا در چند ساعت آینده حکم خود را در خصوص نتیجه انتخابات ریاست جمهوری مناقشه برانگیز این کشور اعلام خواهد کرد.

حدود سه هفته پیش، اوهورو کنیاتا به عنوان پیروز این انتخابات معرفی شد، اما این نتیجه با اعتراض رایلا اودینگا، نخست وزیر فعلی و نزدیکترین رقیب آقای کنیاتا رو به رو شد.

آقای اودینگا نتیجه انتخابات را "محصول دستکاری گسترده در روند رای گیری" و " آزمونی برای دمکراسی" خواند و از دادگاه خواهان تجدیدنظر در نتیجه انتخابات شد.

بر اساس نتیجه رسمی آقای کنیاتا ۵۰.۰۷ درصدر از آرا به خود اختصاص داد و آقای اودینگا ۴۳.۲۸ درصد از آرا را به دست آورد.

اگر آقای اودینگا فقط ۸ هزار و صد رای دیگر به دست آورده بود، سهم آقای کنیاتا به زیر پنجاه درصد از آرا می رسید و انتخابات به دور دوم کشیده می‌ شد.

آقای اودینگا پیش از به شمارش آرا اعتراض داشت و معتقد بود آرا ۱۱ حوزه مفقود شده و به همین دلیل او ۲۵۰ هزار رای را از دست داده است. او معتقد است در چندین حوزه انتخاباتی نتیجه آرای دستکاری شده است.

در حال حاضر تدابیر امنیتی شدیدی در اطراف ساختمان دادگاه عالی برپاست و همه خیابان های منتهی به این ساختمان بسته شده اند.

دادگاه عالی یا پیروزی آقای کنیاتا را تائید خواهد کرد و یا رای به ابطال نتیجه و برگزاری مجدد انتخابات خواهد داد.

به گفته گابریل گیت‌هاوس، خبرنگار بی‌بی‌سی در نایروبی حکم دادگاه هر چه باشد موجب بر افروختن خشم هواداران یکی از طرفین خواهد شد.

این نگرانی وجود دارد که اعلام حکم دادگاه منجر بروز خشونت احتمالی در کشور شود.

در انتخابات دوره گذشته در سال ۲۰۰۷ ، نامزدهای شکست خورده از جمله آقای کنیاتا انتخاب را مخدوش خواندند و هواداران این نامزدها دست به اسلحه بردند. این خشونتها بیش از ۱۲۰۰ کشته و ۶۰۰ هزار آواره بر جا گذاشت.

در این دوره قانون اساسی کنیا برای جلوگیری از شک و شبهه در نتیجه آرا و کاهش امکان تقلب تغییر کرد با این حال ابراز تردید به درستی انتخابات همچنان در این دوره هم بشدت مطرح است.

آقای کنیاتا به اتهام نقشی که در این خشونتها داشته باید چهارماه دیگر در دادگاه بین المللی جنایات جنگی در لاهه محاکمه شود. اما پیش از او یار انتخاباتی‌اش، ویلیام راتو در همین دادگاه به همین اتهام محاکمه خواهد شد. هم آقای کنیاتا و هم آقای راتو این اتهامات را بشدت تکذیب می‌کنند.

این محاکمه، دولتهای غربی را در قبال انتخاب آقای کنیاتا در موضعی دشوار قرار داده است. به همین دلیل بیشتر واکنشها به برگزاری بدون خشونت انتخابات معطوف بوده تا پیروزی آقای کنیاتا.