دارایی رئیس‌جمهوری سرنگون‌شده تونس به آن کشور بازگردانده شد

بن علی و همسرش
Image caption دولت لبنان موجودی حساب بانکی متعلق به همسر بن علی را به دولت تونس تحویل داده است

بخشی از دارایی‌های رئیس جمهوری برکنار شده تونس به آن کشور بازگردانده شده است.

دفتر ریاست جمهوری تونس اعلام کرده است که دولت لبنان مبلغ بیست و هشت میلیون و هشتصدهزار دلار موجودی حساب بانکی متعلق به خانواده زین العابدین بن علی، رئیس جمهوری سابق آن کشور را به دولت تونس تحویل داده است.

براساس این گزارش، چکی به این مبلغ توسط علی بن فطیس المری، حقوقدان قطری و مامور ویژه سازمان ملل برای بازیابی اموال ربوده شده، به منصف مرزوقی، رئیس جمهوری تونس تسلیم شد.

ظاهرا این مبلغ در حسابی متعلق به لیلا طرابلسی، همسر آقای بن علی، نزد یک بانک لبنانی موجود بود و دولت لبنان طبق درخواست گروه بازیابی اموال ربوده شده توسط رهبران سابق کشورهای عربی آن را به تونس بازگردانده است.

سازمان ملل علی بن فطیس المری را مامور کرده تا دارایی های رهبرانی را که در جریان بهار عربی سرنگون شده اند در نقاط مختلف جهان شناسایی کند و به این کشورها بازگرداند.

کشف موجودی بانکی خانم بن علی در لبنان و بازگرداندن آن به تونس، اولین مورد از تلاش آقای المری است که به نتیجه می رسد.

حرکت اعتراضی موسوم به بهار عربی ابتدای سال ۲۰۱۱ با برگزاری تظاهرات اعتراضی در تونس آغاز شد و در مدتی کوتاه، به حکومت بیست و سه ساله زین العابدین بن علی پایان داد.

کناره‌گیری "دیکتاتور غربگرا"

چند هفته پس از آغاز تظاهرات، آقای بن علی، که از او به عنوان یک دیکتاتور طرفدار غرب نام برده می‌شد، از مقام خود کناره گیری کرد و همراه خانواده‌اش، به خارج گریخت.

Image caption تظاهرات اعتراضی در تونس به کناره‌گیری و فرار رئیس جمهوری به خارج منجر شد

مخالفان زین العابدین بن علی اعضای خانواده و خویشان او، از جمله همسرش را به ثروت اندوزی متهم کرده و گفته اند که طی بیست و سه سال حکومت بن علی، این افراد با سوء استفاده از موقعیت، ثروت های هنگفتی کسب کردند و به خارج انتقال دادند.

به گزارش خبرگزاری فرانسه، ظاهرا زین العابدین بن علی و همسرش در حال حاضر در عربستان سعودی به سر می برند و برادر لیلا طرابلسی که ثروت هنگفتی به دست آورده و در کشورش تحت پیگرد است، از کانادا درخواست پناهندگی کرده است.

مقامات قضایی تونس تعداد دیگری از بستگان رئیس جمهوری سابق را هم که از کشور گریخته اند، به فساد مالی متهم کرده و در صدد یافتن و بازگرداندن دارایی های آنان هستند.

دولت تونس با مشکلات مالی مواجه است و برخی نمایندگان پارلمان آن کشور دولت کنونی را به تعلل و کم کاری در کشف و بازگرداندن اموال مقامات سابق متهم کرده اند.

منصف مرزوقی، رئیس جمهوری، اخیرا در مصاحبه‌ای گفت که مقامات رژیم سابق آن کشور در طول بیست و سه سال زمامداری بن علی، با سوء استفاده از موقعیت خود، اموالی به ارزش پانزده میلیارد دلار را ربودند و به خارج منتقل کردند.

مطالب مرتبط