ادامه عملیات نجات در محل انفجار مهیب تگزاس

در پی وقوع انفجار مهیبی در یک کارخانه در ایالت تگزاس آمریکا که شمار کشته های آن پنج تا پانزده نفر تخمین زده می شود، سازمان های امدادرسانی درحال جستجو برای یافتن بازماندگان هستند.

در این حادثه در شهر کوچک "وست" در نزدیک واکو بیش از ۱۶۰ نفر زخمی شدند و ده ها خانه تخریب شده است.

سه یا چهار مامور آتش نشانی در میان کسانی هستند که در پی این انفجار ناپدید شده اند؛ انفجاری که لرزش ناشی از آن به یک زلزله کوچک تشبیه شده است.

سازمان های امدادرسانی گفتند که آمونیاک می تواند باعث انفجار در این کارخانه مواد شیمیایی شده باشد.

پلیس می گوید نشانه ای از اینکه انفجار و آتش سوزی قبل از آن چیزی غیر از یک حادثه صنعتی بوده باشد وجود ندارد.

با این حال مقام ها می گویند با محل حادثه به عنوان صحنه جرم برخورد می شود و احتمال افزایش آمار کشته ها وجود دارد.

ریک پری فرماندار ایالت تگزاس گفت که ناحیه را فاجعه دیده اعلام می کند و خواستار کمک های اضطراری دولت فدرال می شود.

او گفت باراک اوباما گفته است هر کمکی لازم باشد ارائه خواهد شد.

آقای اوباما با ابراز تشکر از امدادگران و آتش نشانان در منطقه گفت که دولت از آنها پشتیبانی می‌کند.

شامگاه گذشته حدود ساعت ٨ به وقت محلی، یک کارخانه بزرگ تولید کود شیمیایی در حومه شهر واکو، ایالت تگزاس، واقع در جنوب آمریکا، دچار آتش سوزی وسیع شد که انفجاری شدید را به دنبال آورد.

پلیس گفته است که برای تعیین شمار تلفات این حادثه، مراجعه خانه به خانه را آغاز کرده است و پس از کسب آمار در این مورد، آن را منتشر خواهد کرد.

شاهدان عینی گفته اند که پس از وقوع آتش سوزی و در حالی که شعله‌های آتش تا ارتفاع چندین متر زبانه می کشید، انفجار شدیدی روی داد و ساختمان کارخانه را ویران کرد.

شدت انفجار به حدی بود که صدای آن تا هفتاد کیلومتری محل حادثه نیز شنیده شد.

یک مفام محلی گفته است که هفتاد و پنج خانه و ساختمان در نزدیک محل حادثه، از جمله یک خانه سالمندان به شدت آسیب دیده و یک مجتمع آپارتمانی با پنجاه دستگاه آپارتمان نیز ویران شده است.

Image caption انفجار به ساختمان‌های نزدیک کارخانه خسارت وارد کرده است

با توجه به ابعاد حادثه و وجود مواد شیمیایی در این کارخانه، نسبت به سلامت امدادگران به خصوص ماموران آتش نشانی هم نگرانی‌هایی ابراز شده است.

فرماندار تگزاس گفته است که مقامات ایالتی شرایط را از نزدیک زیر نظر دارند و تمامی امکانات خود را برای کمک به امداد رسانان محلی تجهیز کرده اند.

تصاویر هوایی از محل حادثه نشان می دهد که تاسیسات این کارخانه و تعدادی از ساختمان های اطراف کاملا ویران شده و به شمار دیگری از تاسیسات نزدیک به آن نیز خسارت وارد شده است.

مقامات محلی برای کمک به آسیب دیدگان، یک استادیوم ورزشی واقع در نزدیکی این کارخانه را به مرکز ارائه خدمات اضطراری تبدیل کرده اند و امکانات و تجهیزاتی را برای کمک های اولیه در این محل فراهم آورده اند.

در مورد علت وقوع حادثه گزارشی در دست نیست اما یک منبع پلیس گفته است که به منظور انجام تحقیقات، این محل تحت مراقبت ویژه قرار گرفته هر چند تا کنون شواهدی از ارتکاب جرم در این زمینه به دست نیامده است.

شهر واکو، با حدود یکصد و بیست هزار جمعیت، بین شهرهای آستین و دالاس، مرکز ایالت تگزاس، واقع شده است.

همدردی ایران

ساعاتی پس از انتشار گزارش وقوع انفجار در کارخانه کود شیمیایی تگزاس، دولت ایران با حادثه‌دیدگان ابراز همدردی کرد.

Image caption سخنگوی وزارت خارجه ایران از وقوع انفجار در تگزاس ابراز تاسف کرده است

به گزارش پایگاه اطلاع‌رسانی شبکه خبر تلویزیون جمهوری اسلامی، رامین مهمانپرست، سخنگوی وزارت امور خارجه "مراتب تاسف و تاثر شدید خود را از وقوع انفجار در کارخانه کودسازی واکو، ایالت تگزاس آمریکا، که منجر به کشته و مجروح شدن تعدادی زیادی از مردم شد، اعلام کرد."

براساس این گزارش، آقای مهمانپرست "با اظهار تسلیت به ملت آمریکا و ابراز همدردی با خانواده قربانیان این حادثه" برای همه مجروحان به ویژه کودکان مصدوم، آرزوی سلامتی و بهبودی کرد.

این رسانه‌ها شمار قربانیان این حادثه را به مراتب بیشتر از منابع خبری دیگر گزارش کرده و به گزارش پاپگاه اطلاع رسانی شبکه خبر، شمار کشته شدگان بیش از هفتاد نفر و تعداد زخمی‌ها دویست نفر بوده است.

در ادامه این خبر آمده است که امداد رسانی به مصدومین هنوز ادامه دارد و آتش به طور کامل مهار نشده است.

مطالب مرتبط